Forrás: Getty

Megéri a passzív ház? Ezek az előnyei és a hátrányai

Pár évvel ezelőtt robbant be a köztudatba a passzív ház fogalma, melynek pontos jelentését azonban kevesebben ismerjük, azaz nem igazán tudjuk, hogy milyen épület számít passzív háznak, és milyen nem. Ahogy fentebb már említettük, az az építmény kaphatja meg ezt a megnevezést, amelyiknek nincs szüksége külön fűtésre. A darmstadti Passzív házak Intézménye ezt számokban úgy szabta meg, hogy négyzetméterenként évente maximum 15 kilowattórát lehet felhasználni, konkrétan a fűtésre. Amennyiben szükség van rá, akkor a ház fűtését passzív forrásokkal lehet csak megoldani, mint például az emberek és a gépek hőleadása, illetve a nap melege.

Egy passzív ház építése során pontos követelményeknek kell megfelelni a technikára, az ökológiára és az építészetre vonatkozóan, azonban nincs megszabva az épület fajtája. Utóbbinak köszönhetően akár egy régi házból is lehet passzív ház, ehhez „mindössze” pár kritériumot kell betartanunk a felújítás során annak érdekében, hogy ténylegesen passzív házzá változzon.

Egy passzív ház előnyei

Első helyen értelemszerűen a 90 százalékkal alacsonyabb fűtési költség áll, ezen kívül jelentős mértékben óvjuk a környezetet, hiszen kb. 4000 kilogrammal kevesebb szén-dioxidot juttatunk az atmoszférába, mint egy hagyományos eljárással épült ház esetén. Természetesen az sem mellékes, hogy nem függünk különféle energiaszolgáltatóktól, továbbá az árváltozások sem érintenek bennünket kellemetlenül.

Albérlők számára ez azt jelenti, hogy minimális rezsiköltséggel kell számolniuk. Ezeken kívül kisebb a penészedés rizikója, a felhasznált anyagok élettartama jelentősen megnő, hiszen azok védve vannak a levegőtől és a nedvességtől. A hiányzó fűtésrendszernek köszönhetően csökkennek az építési költségek, hiszen például még kéményre sincs szükség.

Egy passzív ház hátrányai

Mindennek két oldala van, így nem meglepő, hogy a passzív háznak is vannak hátrányai, azt viszont nekünk kell eldöntenünk, hogy hajlandóak vagyunk-e azokat bevállalni a rengeteg előny mellett. A passzív ház legnagyobb hátránya a magasabb beruházási költség, hiszen egy ilyen épület megépítése során mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk. Szintén negatívum, hogy az építkezés során fokozott figyelmet kell szentelnünk a meleg levegő áramlásának irányítására. Egy további hátrány, hogy télen viszonylag alacsony a páratartalom, ha pedig még áramszünet is van, akkor leáll a teljes szellőztetés.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.