Forrás: Getty https://www.gettyimages.com/detail/photo/ecstatic-baby-girl-crawling-on-grass-outdoors-in-a-royalty-free-image/1278458682?phrase=toddler%20in%20garden&adppopup=true 10 tipp a gyerekbiztos kert kialakításához – ellenőrzőlista 1. Szúrós és mérgező növények eltávolítása vagy elzárása – A tiszafától a leanderen át a rózsabokrokig és kaktuszfélékig jól nézzétek át a kerti növényeket, és figyeljetek arra, hogy azok, amelyek sérülést okozhatnak, ne legyenek elérhetőek a gyerek számára. 2. Vizes helyek biztonságossá tétele – Ijesztő belegondolni, de a csecsemők és a kisgyermekek sekély vízben is megfulladhatnak. Zárjátok körbe kerítéssel a kerti tavat, a medencét és az egyéb vizes részeket, a gyermeket pedig soha ne hagyjátok felügyelet nélkül ezek közelében. 3. Tűzrakó helyek körüli védelem – Nemcsak a vizes helyek jelentenek veszélyforrást, a tűzrakó helyek zártságáról is gondoskodni kell. Ha grilleztek vagy bográcsoztok, akkor ne engedjétek nyílt láng közelébe a kicsit, és sütés után is mindig győződjetek meg arról, hogy a tüzet teljesen eloltottátok. 4. Játszótéri eszközök biztonságossága – A játszótér hibás, sérült részeit javítsátok és erősítsétek meg, a törött elemeket azonban inkább dobjátok ki, mert könnyen megsérthetik a gyermeket. 5. Kerti szerszámok elzárása – A kerti gépek (pl. fűnyíró, fűrész, sövényvágó) elpakolása mellett a kisebb szerszámokra is fordítsatok figyelmet. A kézi kapa és a metszőolló is veszélyes lehet. 6. Konnektorok, hosszabbítók lezárása – Konnektor védőket nemcsak a lakásban, hanem a kertben is érdemes használni. Figyeljetek arra, hogy a hosszabbítók ne maradjanak áram alatt, és megbotlani se lehessen a vezetékekben. 7. Lépcsők és a lejtők biztosítása – A teraszhoz vagy a pincébe vezető betonlépcsőhöz jobb egy lépcsőlezáró ajtót vagy kis kerítést tenni, akárcsak a kocsibeálló meredek lejtőjéhez. 9. Kerti bútorok ellenőrzése – A kisgyerekek imádnak felmászni mindenre, amire csak lehet, ezért figyeljetek arra, hogy a székekre, asztalokra ne tudjanak felkapaszkodni, és a kinti bútorok stabilak legyenek. 10. Kiálló kövek, sziklák – A sziklakertet is érdemes a kicsi elől lezárni, a kiálló aknafedőt a földbe süllyeszteni, és figyelni az éles szélekre, szegélyekre, melyekben a gyermek könnyen eleshet. Mindemellett jó, ha a kertben nagy szabad területek állnak rendelkezésre, ahol a kicsi szabadon játszhat, futkározhat. Az árnyékról magas fák és sűrű bokrok gondoskodjanak, a kiskert növényeit pedig érdemes magaságyásba ültetni a könnyebb kezelhetőség érdekében.

Gyerekbarát kert I. – 10 fontos tanács a kicsik biztonságáért

Lehet, hogy a gyermek születése előtt imádtátok a kis kerti tavat és a sziklakertet, a rózsabokrokat és a leandereket, ezeknek azonban egy időre búcsút kell inteni. A gyerekbarát kertből ugyanis minden olyan növényt és tárgyat el kell távolítani, amely sérülést okozhat a kisgyermeknek. Legyen szó nagy méretű, kiálló kövekről, hegyes sziklákról, szúrós vagy mérgező növényekről, éles kerti szerszámokról, instabil aknafedőkről. A kert ideális hely lehet a gyerek számára a játékhoz, a kikapcsolódáshoz, a futkározáshoz, vagy ahhoz, hogy testközelből megismerje a természet sokszínűségét. Ám nagyon fontos, hogy mindezt biztonságos környezetben tegye. Mielőtt a kisgyermeket kiviszitek a kertbe, nézzétek át alábbi, 10 lépésből álló ellenőrzőlistát.

10 tipp a gyerekbiztos kert kialakításához – ellenőrzőlista

1. Szúrós és mérgező növények eltávolítása vagy elzárása – A tiszafától a leanderen át a rózsabokrokig és kaktuszfélékig jól nézzétek át a kerti növényeket, és figyeljetek arra, hogy azok, amelyek sérülést okozhatnak, ne legyenek elérhetőek a gyerek számára.

2. Vizes helyek biztonságossá tétele – Ijesztő belegondolni, de a csecsemők és a kisgyermekek sekély vízben is megfulladhatnak. Zárjátok körbe kerítéssel a kerti tavat, a medencét és az egyéb vizes részeket, a gyermeket pedig soha ne hagyjátok felügyelet nélkül ezek közelében.

3. Tűzrakó helyek körüli védelem – Nemcsak a vizes helyek jelentenek veszélyforrást, a tűzrakó helyek zártságáról is gondoskodni kell. Ha grilleztek vagy bográcsoztok, akkor ne engedjétek nyílt láng közelébe a kicsit, és sütés után is mindig győződjetek meg arról, hogy a tüzet teljesen eloltottátok.

4. Játszótéri eszközök biztonságossága – A játszótér hibás, sérült részeit javítsátok és erősítsétek meg, a törött elemeket azonban inkább dobjátok ki, mert könnyen megsérthetik a gyermeket.

5. Kerti szerszámok elzárása – A kerti gépek (pl. fűnyíró, fűrész, sövényvágó) elpakolása mellett a kisebb szerszámokra is fordítsatok figyelmet. A kézi kapa és a metszőolló is veszélyes lehet.

6. Konnektorok, hosszabbítók lezárása – Konnektor védőket nemcsak a lakásban, hanem a kertben is érdemes használni. Figyeljetek arra, hogy a hosszabbítók ne maradjanak áram alatt, és megbotlani se lehessen a vezetékekben. 

7. Lépcsők és a lejtők biztosítása – A teraszhoz vagy a pincébe vezető betonlépcsőhöz jobb egy lépcsőlezáró ajtót vagy kis kerítést tenni, akárcsak a kocsibeálló meredek lejtőjéhez.

9. Kerti bútorok ellenőrzése – A kisgyerekek imádnak felmászni mindenre, amire csak lehet, ezért figyeljetek arra, hogy a székekre, asztalokra ne tudjanak felkapaszkodni, és a kinti bútorok stabilak legyenek.

10. Kiálló kövek, sziklák – A sziklakertet is érdemes a kicsi elől lezárni, a kiálló aknafedőt a földbe süllyeszteni, és figyelni az éles szélekre, szegélyekre, melyekben a gyermek könnyen eleshet.

Mindemellett jó, ha a kertben nagy szabad területek állnak rendelkezésre, ahol a kicsi szabadon játszhat, futkározhat. Az árnyékról magas fák és sűrű bokrok gondoskodjanak, a kiskert növényeit pedig érdemes magaságyásba ültetni a könnyebb kezelhetőség érdekében.

Témába vág:

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.