Forrás: Getty

Osztatlan közös tulajdon – Mire érdemes odafigyelned?

Mit jelent az osztatlan közös tulajdon? Az osztatlan közös tulajdon fogalma azt jelenti, hogy arányosan oszlik meg a tulajdonjog az adott ingatlan több tulajdonosa között. Azaz, ha neked is van tulajdonrészed benne, akkor a tulajdonrészed százaléka arányosan oszlik el a többi tulajdonos tulajdonjogával. Ha nincs egyértelműen meghatározva, hogy melyik tulajdonosnak milyen arányban tulajdonjoga, akkor a tulajdonjogok egyenlő mértékben kerülnek elosztásra. Ilyen lehet például egy társasház kertje. Ha a tulajdon területén profittermelés zajlik, például bérbeadásból, akkor a tulajdonosokat a tulajdonjoguk mértékével megegyező bevétel illeti a befolyt összegből. Ez ugyancsak igaz a kiadásokra is, tehát a rezsi és egyéb kiadásoknak mértékekor is a tulajdonjog aránya számít. Erre is jó példa egy társasházi kert, amelynek fenntartási költségei egyenlően oszlanak meg a lakástulajdonosok között.

Mik osztatlan közös tulajdon az előnyei?

  • Az osztatlan közös tulajdon legnagyobb előnye, hogy a kiadások terhei is a tulajdonrészekkel arányosan megoszlanak, így a közös részek fenntartása jóval olcsóbb.
  • Ha szerződésbe van foglalva, hogy kinek meddig tart a használati tere a területen, akkor békés módon tudnak együtt élni a tulajdonostársak. Így képesek segíteni vagy nyaralás alatt felügyelni a másik részét is.
  • Egy óriási ingatlant érdemes több teljesen leválasztott részre osztani, így teljesen háborítatlanul élhet ott több család is, azaz a rezsi és egyéb költségeket nem csak nekünk kell állni.

Mik az osztatlan közös tulajdon a hátrányai?

  • Bár papíron a tulajdonjog szerint minden tulajdonosnak van meghatározott mértékű tulajdona, ez nem azt jelenti, hogy a területnek csak meghatározott részén lenne joga tartózkodni. Bármilyen nagyságú tulajdonjog mellett jogosult az egész ingatlan vagy terület használatára. Ha ezt szeretnénk elkerülni, akkor megosztási szerződéssel pontosíthatjuk a tulajdonostársak között a magánterületeket.
  • Az osztatlan közös tulajdonon csak a többi tulajdontárs beleegyezésével végezhetünk felújítást, változtatást, bérbeadást vagy eladást.
  • Az osztatlan közös ingatlan eladása az előző pontban írtak miatt nagyon nehéz, hiszen minden tulajdonosnak el kell fogadnia az eladási árat.
  • Ha az egyik tulajdonos el szeretné adni a saját tulajdonrészét, akkor a tulajdonostársainak úgynevezett elővásárlási joga van. Tehát az egyik tulajdonos meghirdeti egy adott áron a tulajdonrészét, és ha tulajdonostársa elfogadja azt az árat, akkor csak a tulajdonostárs részére eladható a tulajdonjog, kívülálló személy ebben az esetben nem vásárolhatja meg az eladásra kínált tulajdonrészt.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.