Forrás: Europress

Megéri felújítani a lakást eladás előtt? – Itt a szakértők válasza

Sokakban felmerül a kérdés, hogy mikor érdemes lakásfelújításba kezdeni. Saját magunk és családunk élvezze a felújított lakás előnyeit, vagy az ingatlan eladása előtt kezdjünk nagy munkálatokba, hogy az értéke tovább nőjön? Az újHÁZ Centrum szakértői megvizsgálták ezt a kérdéskört, és kiderült számukra, hogy nemcsak akkor éri meg felújítani az ingatlanunkat, ha azzal relevánsan növelhetjük az értékét, hanem akkor is, ha gyorsan szeretnénk megválni tőle. Különösen igaz ez a fővárosban, ahol akár 15-20 százalékkal is magasabb áron adhatjuk el felújított otthonunkat.

Felújítva vagy anélkül

Az ingatlanpiaci szakértők sokáig úgy gondolták, hogy a lakások felújítása nem könnyíti meg az eladásokat, hiszen a vevők úgyis kisebb-nagyobb átalakításokat fognak végezni újdonsült otthonaikon. Ma azonban ezt könnyen meg tudjuk cáfolni – mondják az újHÁZ Centrum szakemberei, akik szerint jelentősen többért, akár 15-20 százalékkal magasabb összegért is el lehet adni a felújított ingatlanokat, mint azokat, amelyek felújításra szorulnak. 

A felújított ingatlanok iránti kereslet feltehetően a fővárosban és a nagyvárosokban a legnagyobb, azaz azokon a területeken, ahol alapvetően is éles a verseny a lakások eladásáért. Azokon a kisebb településeken, ahol nem jelentős az ingatlanmozgás, valóban nincs relevanciája a felújítások elvégzésének. 

Számítások nélkül ne vágjunk bele

Mielőtt azonban belevágunk valamilyen felújítási munkálatba, érdemes piackutatást, illetve egy átfogó kalkulációt végeznünk a kiadások megtérüléséről – mutatnak rá a szakértők. 

Megéri felújítani a lakást eladás előtt? – Itt a szakértők válasza
Forrás: Europress

Az újHÁZ Centrumnál úgy vélik, az első feladat, hogy felmérjük a környéken eladásra kínált ingatlanokat, azok állapotát, felújítottságának mértékét és eladási árát. Ezt követően részletes költségvetést szükséges készíteni az eladásra szánt ingatlanunk felújítási munkálatairól, valamint arról, hogy mennyivel tudunk többet kérni érte, ha a feladatokat elvégezzük. Magyarul: kézzelfogható eredményünk kell legyen arról, hogy a felújítás valóban megéri-e a belefektetett időt, energiát és pénzt.

Ezekkel a felújítási munkálatokkal járunk a legjobban

A felújítási munkálatok meghatározásánál mindig rendszerszintű megoldásokra törekedjünk. Amennyiben a villany, vízvezeték vagy fűtési rendszerünk elavult, ezek cseréjét helyezzük az első helyre. A vásárlásnál egyre fontosabb tényező az ingatlan energiahatékonysági besorolása is, így ha otthonunk nincs szigetelve, érdemes a sort a homlokzati és tetőtéri hőszigeteléssel, valamint a nyílászárók cseréjével folytatnunk – magyarázzák Magyarország meghatározó építőanyag-kereskedelmi hálózat szakértői.

Hozzáteszik: a letisztult, világos belső terek kialakítása szintén elősegíti az ingatlanok gyors eladását, éppen ezért törekedjünk arra, hogy a tisztasági festés során olyan árnyalatokat használjunk, amelyek optikailag tágítják a teret. Hasonlóképpen igaz ez a burkolóanyagokra is, ám ezek tekintetében már a kiváló minőségű alapanyagok is prioritást jelentenek. 

Törekedjünk arra, hogy olyan építőanyagokat használjunk fel a felújítás során, amelyekre leendő otthonunk kialakításakor is jó szívvel voksolnánk. A laminált burkolatok esetében válasszuk a magas kopásállóságú, nedvességtűrő változatokat, a hidegburkolatnál is törekedjünk a kifejezetten nagy strapabíró képességgel rendelkezők felhasználására – teszik hozzá. 

Természetesen nem lehet tűpontosan megmondani azt, hogy ezek a felújítási munkálatok mennyivel növelik az ingatlan értékét. Tény azonban: sokkal jobbak az eladási esélyeink akkor, ha a szakértők tanácsát megfogadva, ugyanakkor az indokolatlan beruházásokat elkerülve frissítjük fel otthonunkat, mielőtt azt eladásra kínálnánk. 

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.