Forrás: Getty

Így rakd le a laminált padlót saját kezűleg – Tuti recept 10 lépésben

Laminált padló lerakása 10 lépésben:

1. lépés – Előkészületek

A laminált padló lerakása előtt a padlólapnak körülbelül két napra van szüksége ahhoz, hogy átvegye a szoba hőmérsékletét. A padlólapokat ezért tartsuk egy ideig abban a szobában, amelyikbe szánjuk őket – legalább 18°C-on és legfeljebb 70 %-os páratartalom mellett.

2. lépés – Alapozás

A legfontosabb szabály laminált padló lerakása esetén: az alapnak tisztának, száraznak és teljesen stabilnak kell lennie. Ezen felül ügyeljünk arra, hogy a padló teljesen egyenes legyen. Célszerű előzetesen ellenőrizni az egyenetlenségeket – akár egy simítóléc vagy egy mérőzsinór segítségével. Ha valahol érdemi – 3 mm-nél nagyobb – eltérést találunk, azt aljzatkiegyenlítővel javítsuk ki!

3. lépés – Padlóalátét és lépéscsillapító elhelyezése

A padlóalátétet a laminált padlólap hosszanti irányában vágjuk méretre és fektessük le. Ügyeljünk a fény beesésére: a parketta hosszanti iránya mindig essen egybe ezzel. A hidegebb helyiségekben javasolt a padlóalátét és a padlólapok közé 0,2 mm vastag polietilén fóliát fektetni, mely megvédi a padlót a nedvességgel szemben. Lépéscsillapítónak helyezhetünk a parketta alá parafa, filc vagy polietilén habfólia réteget is.

4. lépés – Az első sor lerakása

Célszerűen a szoba bal sarkában, a fal mentén kezdenünk a munkát. A padlólapokat mindig először hosszában, majd keresztben nyomjuk egymáshoz. Az utolsó darabot általában méretre kell vágni. Ügyeljünk a faltól való távolságra: mindenhol hagyjunk 10-15 mm hézagot.

5. lépés – A fal hosszúságának megfelelő burkolat méretre vágása

A fal hosszúságának megfelelő burkolat méretét könnyen meghatározhatjuk, ha a már lerakott sorok alapján veszünk méretet. Itt is figyeljünk a faltól való távolságra! A következő sort a megrövidített padlólappal kezdjük. Alkalmazzuk a „vad elrendezés” technikáját, így szebben mutat a padlóburkolat.

6. lépés – Enyvvel történő burkolás

A padlólapokat csak a hornyokkal és az eresztékekkel kapcsoljuk egymáshoz, a padlóhoz nem kell rögzítenünk őket. Ha megvagyunk 3-4 sorral, jöhet az enyvvel történő burkolás. Mindig az eresztékre ragasszuk a laminált padlót. A felesleges enyvet nedves törlőkendővel távolítsuk el.

7. lépés – Az utolsó sor lerakása

Határozzuk meg a faltól való távolságot. Minden sor utolsó padlódeszkáján ékszög segítségével, 10-20 mm-t levonva jelöljük ki a megfelelő hosszúságot és fűrészeljük le. A sorok utolsó darabjait vonóvassal illeszthetjük a helyükre.

8. lépés – Fűtőcsövek és ajtótokok

Jelöljük meg a fűtőcsövek furatainak helyét a padlódarabokon, majd fűrészeljünk egy, a cső átmérőjénél 10 mm-rel nagyobb lyukat a burkolólapba. Illesszük össze őket a fal felé nézve, és enyvvel rögzítsük. A furatokat takarótárcsával fedhetjük el.

Egy deszka magasságával csökkentve, valamint a szigetelés vastagságával növelve, egy finom fűrész segítségével igazítsuk méretre az ajtótokot, majd helyezzük alá a parketta vagy a laminált padló burkolólapját.

9. lépés – Szegélylécek

Szegélylécek segítségével biztosítható, hogy a burkolólapok pontosan illeszkedjenek a falhoz. Szegélyléc helyett külső és belső sarokelemeket is használhatunk. Csavarozzuk a falra a szegőlécrögzítő klipszeket, vágjuk méretre a léceket, majd felülről nyomják rá őket a klipszekre.

10. lépés – Átfedő lécek és száradási idő

Padlóváltó profillal tudjuk eltakarni a parketta és a padlószőnyeg, illetve a falnál hagyott hézagok közötti átmenetek helyét. Tartsuk be továbbá az enyv száradásához szükséges időt is, hogy ne ezen csússzon el munkánk sikere.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.