Így rakd le a laminált padlót saját kezűleg – Tuti recept 10 lépésben

Így rakd le a laminált padlót saját kezűleg – Tuti recept 10 lépésben

A laminált padló lerakása nem ördögtől való, mégis sok ponton elúszhat a tökéletes végeredmény. Mutatjuk a legfontosabb lépéseket, hogy akkor se csússzon be hiba, ha magunk vállalkozunk a feladatra.

Ötletládához ad!

Laminált padló lerakása 10 lépésben:

1. lépés – Előkészületek

A laminált padló lerakása előtt a padlólapnak körülbelül két napra van szüksége ahhoz, hogy átvegye a szoba hőmérsékletét. A padlólapokat ezért tartsuk egy ideig abban a szobában, amelyikbe szánjuk őket – legalább 18°C-on és legfeljebb 70 %-os páratartalom mellett.

2. lépés – Alapozás

A legfontosabb szabály laminált padló lerakása esetén: az alapnak tisztának, száraznak és teljesen stabilnak kell lennie. Ezen felül ügyeljünk arra, hogy a padló teljesen egyenes legyen. Célszerű előzetesen ellenőrizni az egyenetlenségeket – akár egy simítóléc vagy egy mérőzsinór segítségével. Ha valahol érdemi – 3 mm-nél nagyobb – eltérést találunk, azt aljzatkiegyenlítővel javítsuk ki!

3. lépés – Padlóalátét és lépéscsillapító elhelyezése

A padlóalátétet a laminált padlólap hosszanti irányában vágjuk méretre és fektessük le. Ügyeljünk a fény beesésére: a parketta hosszanti iránya mindig essen egybe ezzel. A hidegebb helyiségekben javasolt a padlóalátét és a padlólapok közé 0,2 mm vastag polietilén fóliát fektetni, mely megvédi a padlót a nedvességgel szemben. Lépéscsillapítónak helyezhetünk a parketta alá parafa, filc vagy polietilén habfólia réteget is.

4. lépés – Az első sor lerakása

Célszerűen a szoba bal sarkában, a fal mentén kezdenünk a munkát. A padlólapokat mindig először hosszában, majd keresztben nyomjuk egymáshoz. Az utolsó darabot általában méretre kell vágni. Ügyeljünk a faltól való távolságra: mindenhol hagyjunk 10-15 mm hézagot.

5. lépés – A fal hosszúságának megfelelő burkolat méretre vágása

A fal hosszúságának megfelelő burkolat méretét könnyen meghatározhatjuk, ha a már lerakott sorok alapján veszünk méretet. Itt is figyeljünk a faltól való távolságra! A következő sort a megrövidített padlólappal kezdjük. Alkalmazzuk a „vad elrendezés” technikáját, így szebben mutat a padlóburkolat.

6. lépés – Enyvvel történő burkolás

A padlólapokat csak a hornyokkal és az eresztékekkel kapcsoljuk egymáshoz, a padlóhoz nem kell rögzítenünk őket. Ha megvagyunk 3-4 sorral, jöhet az enyvvel történő burkolás. Mindig az eresztékre ragasszuk a laminált padlót. A felesleges enyvet nedves törlőkendővel távolítsuk el.

7. lépés – Az utolsó sor lerakása

Határozzuk meg a faltól való távolságot. Minden sor utolsó padlódeszkáján ékszög segítségével, 10-20 mm-t levonva jelöljük ki a megfelelő hosszúságot és fűrészeljük le. A sorok utolsó darabjait vonóvassal illeszthetjük a helyükre.

8. lépés – Fűtőcsövek és ajtótokok

Jelöljük meg a fűtőcsövek furatainak helyét a padlódarabokon, majd fűrészeljünk egy, a cső átmérőjénél 10 mm-rel nagyobb lyukat a burkolólapba. Illesszük össze őket a fal felé nézve, és enyvvel rögzítsük. A furatokat takarótárcsával fedhetjük el.

Egy deszka magasságával csökkentve, valamint a szigetelés vastagságával növelve, egy finom fűrész segítségével igazítsuk méretre az ajtótokot, majd helyezzük alá a parketta vagy a laminált padló burkolólapját.

9. lépés – Szegélylécek

Szegélylécek segítségével biztosítható, hogy a burkolólapok pontosan illeszkedjenek a falhoz. Szegélyléc helyett külső és belső sarokelemeket is használhatunk. Csavarozzuk a falra a szegőlécrögzítő klipszeket, vágjuk méretre a léceket, majd felülről nyomják rá őket a klipszekre.

10. lépés – Átfedő lécek és száradási idő

Padlóváltó profillal tudjuk eltakarni a parketta és a padlószőnyeg, illetve a falnál hagyott hézagok közötti átmenetek helyét. Tartsuk be továbbá az enyv száradásához szükséges időt is, hogy ne ezen csússzon el munkánk sikere.

Hírlevél feliratkozás

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok & Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!

Feliratkozom
banner
Kinőttétek? Szükség lenne a bővítésre? Válasszátok a Fundamentát, az otthonteremtés szakértőjét.
Megnézem
Bezárom
Tipp Így lesz pihentető az alvás a legnagyobb hőségben is

A nyári hőség nemcsak a nappalokat, hanem az éjszakákat is megnehezíti, különösen akkor, ha nincs otthon légkondicionálód. Ezért is hoztunk most néhány ötletet, amiknek hála a legnagyobb melegben is jól tudsz majd aludni.

Tipp Megizzadtál a kedvenc baseball sapkádban? Így tüntesd el róla a foltokat

Az erős nyári napsugarak miatt gyakran kerül elő a baseball sapka a szekrény mélyéről, pláne, a kertészkedésről vagy kinti programokról van szó. És bár ez a fejfedő hatékony a napszúrás ellen, kellemetlenül fel tudja melegíteni a fejbőrt, így nem csoda, ha egy idő után izzadtságfoltok jelennek meg rajta. Mutatjuk, hogyan tudod ezeket eltávolítani.

Kert Nem virágzik a rózsád? Ez az 5 ok állhat a háttérben

Bárhogy is próbálkozol, nem borul virágba a rózsabokrod? Akkor lehet, hogy te is belefutottál a rózsagondozás 5 tipikus hibájának egyikébe.

Kert Júniusi teendők a kertben

Nyáron igazán élvezet kint dolgozni a kertben, főleg júniusban, hiszen ekkor már szép színesek a virágágyások, a veteményesben pedig már begyűjtheted az első friss és ropogós, vitamindús zöldségeket és gyümölcsöket. De persze feladat is van bőven, hogy a kert jól bírja a hőséget, és nyár végén is szép és egészséges legyen. Segítségképp ezeket szedtük most össze csoportosítva.

Felújítás Szőlőhegyek ölelésében – Egy présházból lett otthon Zsámbék szomszédságában

Ezúttal egy völgybe utazunk, hogy egy régi présházat járjunk be, amiből alapos tervezéssel, nagy adag jóízléssel, valódi hozzáértéssel és kellő alapossággal valódi otthon lett.

Stíluskerék

minimál
klasszikus
egzotikus
retro
nőies
rusztikus
konyha
nappali
háló
fürdő
dolgozó
gyerek
fekete
fehér
hideg
meleg
pasztell
élénk
Pörgess
Mehet

Stílus

Helyiség

Szín

Pörgesd meg a kereket, vagy forgasd be a tárcsákat ízlésed szerint és nézd meg a neked szóló tippünket!

Megjelent a legújabb Otthonok és Megoldások magazin