Forrás: Getty

Íme tíz olyan dolog, amit havonta egyszer tényleg érdemes alaposan kitakarítani – azaz nem csak sebtében áttörölni, hanem lelkiismeretesen elvégezni a nagytakarítást.
1. A szagelszívó
A konyhai szagelszívó minden főzésnél dolgozik, mégis gyakran megfeledkezünk róla. A zsíros pára réteget képez a szűrőn, amelyhez makacsul tapad a por – így együtt pedig kellemetlen szagokat áraszt.
Tipp: A kisebb rácsokat nyugodtan beteheted a mosogatógépbe – sokkal hatékonyabb, mint a kézi sikálás.
A lényeg: A tisztítatlan szagelszívó nemcsak zsíros, de büdös is lehet – havonta legalább egyszer szedd szét és tisztítsd ki!
2. A zuhanyzó lefolyója
A heti egy „hajszálhorgászat” nem elég. Havonta egyszer fertőtlenítsd is a lefolyót, súrold ki, önts bele ecet és szódabikarbóna keverékét, vagy használj erősebb lefolyótisztítót. Ne hagyd, hogy baktériumgóc alakuljon ki a zuhanytálcádban.
A lényeg: A tiszta lefolyó nemcsak esztétikus, de higiénikus is – a biohazard helyett válaszd az illatos tisztaságot.
3. A mosogatógép szűrője
A mosogatógép szűrője néhány hét alatt megtelik ételmaradékkal. Ha nem takarítod, a géped büdös lehet, és a poharak sem fognak ragyogni.
Tipp: Használj mosogatógép öblítőt is – így a poharak hetekig csillogóak maradnak.
A lényeg: Egy tiszta szűrő garantálja a friss illatot és a valódi tisztaságot.
4. Az ágy matraca
A matracod minden éjjel elnyeli az izzadságot, a port és a bőrödről származó szennyeződéseket. Havonta egyszer szórd be szódabikarbónával, hagyd állni, majd alaposan porszívózd ki.
A lényeg: Egy tiszta matrac nemcsak kényelmesebb, de egészségesebb is – a nyugodt alvás alapja.
5. A mosógép szűrője
A gép alján található szűrő gyűjti az aprót, gombokat, szöszt – ha nem takarítod, könnyen eldugulhat, és a gép teljesítménye is csökken. Ráadásul a ruhák is kellemetlen szagúak lehetnek.
Lényeg: A szűrő karbantartása megóvja a gépedet, és friss illatúvá varázsolja a ruháidat.

6. A szárítógép szűrője
A napi használat után kitisztított szöszszűrőt is érdemes havonta egyszer alaposan elmosni szappanos vízzel és kefével. A zsíros por tűzveszélyes lehet.
A lényeg: A tiszta szűrő nemcsak energiatakarékosabb, de biztonságosabb is.
7. A hűtő
A zöldséglé és tejcseppek a hűtőben melegágyai lehetnek a baktériumoknak. Havonta egyszer fertőtlenítsd a fiókokat és a polcokat – különösen nyáron!
A lényeg: A tiszta hűtő nemcsak higiénikus, de meghosszabbítja az élelmiszerek élettartamát is.
8. A zuhanyrózsa
A vízkő nemcsak eltömíti a fúvókákat, hanem a baktériumoknak is kedvez. Áztasd be ecetbe vagy vízkőoldóba, hogy a vízsugár újra egyenletes legyen, és ne penészes ködöt permetezzen rád.
A lényeg: A zuhanyfej rendszeres tisztításával javítod a víznyomást, és megelőzöd a fertőzések kialakulását.
9. A fogantyúk
Miközben rendszeresen áttörlöd a kilincseket és villanykapcsolókat, gyakran kimaradnak a szekrény- és fiókfogantyúk. Pedig főzés közben zsíros kézzel is hozzájuk nyúlunk.
A lényeg: Egy gyors fertőtlenítés havonta minden fogantyún megéri– és meglepően sok kosztól szabadít meg.
10. A padlószegély
A padlószegélyek a legtöbbször kimaradnak a takarításból, pedig ezek a részek gyűjtik a legtöbb port és koszt. Egy porronggyal vagy kefés porszívófejjel könnyen megtisztíthatók.