Forrás: Europress

Lakásvásárlás rokontól – Ezekre figyelj, ha hitelt szeretnél igényelni

Előfordulhat, hogy az álomingatlanunk épp az egyik családtagunk tulajdonában van, ami azonban nem igazán jelent könnyebbséget. Lássuk, hogy milyen buktatói lehetnek ennek, illetve mire kell figyelnünk, ha például hitelt szeretnénk felvenni. Hiszen a lakásvásárlás rokontól akár komplikáltabb is lehet, mintha idegentől vennénk.

Lakásvásárlás rokontól

Illetékek fizetése

Először kezdjük egy jó hírrel: amennyiben egyenesági rokontól (szülő – gyerek, nagyszülő – unoka), illetve házastárstól szeretnénk megvásárolni a kiszemelt ingatlant, akkor nem kell illetéket fizetnünk. Sőt mi több, ez akkor is fennáll, ha egy rokonok odaajándékozza nekünk az adott ingatlant.

Hiteligénylés

Mivel a rokonoktól történő ingatlanvásárlás egy nagyon különleges tranzakció, a bankok ezt másként kezelik, sőt mi több, számos olyan pénzintézet van, amelyik egyáltalán nem foglalkozik ilyen hitelügyekkel, azaz teljesen elzárkóznak az ilyen típusú adásvételektől. Lássuk, hogy a megszokott kikötések mellett milyen további feltételeket határoznak meg számunkra. És csak hogy a hiteligénylőknek még nehezebb dolguk legyen, még egy dolog: ezek a kikötések nem egységesek, azaz minden bank egyedileg határozza meg azokat.

Egyes pénzintézetek számára nagy jelentőséggel bír például az a kérdés, hogy a vásárlók beköltöznek-e az adott ingatlanba vagy sem. Amennyiben a piaci árnál kedvezőbben sikerül hozzájutnunk az álomotthonhoz, akkor a szerződésbe bele kell írnunk, hogy utólag nem állunk elő emiatt követeléssel. Léteznek azonban olyan bankok is, akik csak abban az esetben adnak hitelt, ha például egy közösen örökölt ingatlanról van szó, aminek egy részét meg szeretnénk szerezni egy másik örököstől.

Ebből jól látható, hogy valóban nincs könnyű dolgunk, ha egy rokonunktól szeretnénk úgy ingatlant vásárolni, hogy hitelre is van szükségünk, hiszen számos dologban különböznek a bankok. Lássuk, hogy melyek azok az elvárások, melyeknek a legtöbb banknál meg kell felelnünk:

  • nem lehetséges az ingatlant eladó személy hitelkiváltása
  • nem adnak hitelt, ha valamilyen teher van az ingatlanon
  • az ajándékozásnak már az adásvétel előtt meg kell történnie

CSOK igénylés

Sokunk számára további rossz hír, hogy a CSOK hitelek esetében kizáró ok a családon belüli ingatlanvásárlás, így ezzel a lehetőséggel semmilyen formában nem tudunk élni, tehát marad a bankok által nyújtott hitelek igénylése.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.