Forrás: Getty

Lakásvásárlás buktatói – Ezekre mindenképp figyelj, ha ingatlant vásárolsz

A lakásvásárlás buktatói – Jogi kérdések:

  • Tulajdoni lap: A tulajdoni lapon minden alapvető kérdésünkre választ kaphatunk. Leellenőrizhetjük, hogy valóban az eladó tulajdona-e az ingatlan, vagy van-e olyan bejegyzett jog, ami megnehezítené számunkra a folyamatot. Ilyen lehet egy haszonélvezői jog, szolgalmi jog vagy több tulajdonos esetén elővásárlási jog. Szintén fontos leellenőriznünk, hogy a lakás teljesen tehermentes-e.
  • Ügyvéd vagy közjegyző: A lakásvásárlás előtt már egyeztessünk ügyvéddel vagy közjegyzővel, aki segít nekünk a folyamat jogi részét végig vinni. Erről a lépésről semmiképpen se feledkezzünk meg, időben keressünk jogi szakembert, hiszen ügyvéd vagy közjegyző hitelesítése nélkül nem lesz érvényes az adásvétel a földhivatal számára.

A lakásvásárlás buktatói – Szakmai kérdések:

  • Mielőtt befizetnénk a foglalót vagy komolyabbra fordulna az ingatlanvásárlás menete, mindenképp kérjük szakember segítségét a lakás bevizsgálásához. Ha van ehhez értő ismerősünk, kérhetjük az ő segítségét is, de megéri felbérelni is egy szakembert, hiszen egy számunkra láthatatlan probléma sokkal nagyobb kiadással jár majd, mint a szakember bére.
  • Mi magunk is vizsgálódjunk minél többet a megvásárolni kívánt ház körül. A lakásvásárlás buktatói között rengeteg apró dolog van, amire nem is gondolnánk, ilyen lehet például egy problémás szomszéd, túl hangos vagy veszélyes környék, esetleg a boltok és szolgáltatások hiánya. Ebben is kérhetjük szakember vagy környéken élő ismerős, ismeretlen segítségét.

A lakásvásárlás buktatói – Pénzügyi kérdések:

  • Érdeklődjünk az eladótól a felújítások, ismétlődő problémák vagy esetleges plusz kiadások iránt. Kérdezzünk rá a közös költség összegére, nagyjából mennyit kell rezsire költeni, valamint szokott-e a társasháznak plusz kiadása lenni, például liftjavítás miatt. Ha lift is van az épületben, érdeklődjünk arról, hogy gyakran szorul-e javításra, hiszen egy sokadik emeleti lakás esetén igen kellemetlen lehet a ritkán működő felvonó.
  • Foglaló: Lakásvásárlás esetén a vevő foglalóval szokta jelezni a szándéka komolyságát, ez általában a vételár 10%-a, azonban ez nincs törvénybe iktatva. Foglalót sem kötelező tenni, hiszen a vételárat egy összegben is kifizethetjük. A foglaló átadásáról írjunk papírt, és hitelesítsük azt az ügyvédünkkel, így számos kellemetlenséget és vitát kerülhetünk el.
  • Hitel: A hitelajánlatot több banktól is kérjünk, és a számunkra legmegfelelőbbet válasszuk ki. A hitel intézését a szerződések aláírása előtt kezdjük el, hiszen a hitel kibocsátása viszonylag hosszú folyamat.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.