Forrás: Europress

Lakást tervezőasztalról? – Előnyök és hátrányok, amikkel számolnod kell

Úgy viszik az új építésű ingatlanokat, mint a cukrot. Azok nagy része pedig előre lekötött lakás, azaz tervek alapján vásárolják meg őket az emberek, majd a kulcsokat csak hónapok múlva kapják készhez. Te is hasonlóval kacérkodsz? Akkor jobb, ha tisztában vagy a lehetőség előnyeivel és hátrányaival.

Mennyi önerő kell lakásvásárláshoz?

Lakást tervezőasztalról

Előnyök

1. Az új építésű lakások 20-30 százaléka már a tervezőasztal mellől elkel, akkor még ugyanis akár 30 százalékkal is olcsóbban meg lehet vásárolni azokat. Az ingatlanpiac szárnyalása idején pedig, amikor egekben vannak a lakásárak, ekkora kedvezménnyel hatalmas összegeket lehet megspórolni. (Például egy kulcsrakész állapotban 35 millió forintért megvásárolható lakás a tervezési fázisban 25 millió forintért leköthető.)

2. Ha felépülni tervezett lakásra szerződsz le a kivitelezővel, az azt is jelenti, hogy kész terveket tesznek le eléd az asztalra. Ha pedig nem vagy különösen kreatív ember, vagy nem szeretnéd hosszú napokon át bújni a lakberendezési lapok, hogy kitaláld, hogy nézzen ki otthonod, ez nagy érték. Változtatásra pedig így is van lehetőséged, tehát a meglévő igényeidről sem kell lemondanod.

3. A papírról történő vásárlásnak műszaki oldalról is komoly előnyei lehetnek, hiszen jelen vagy a lakás építésének különböző szakaszaiban, így az esetleges hibákat is ki tudod szúrni, ahogy a terveken is tudsz módosítani a megvalósítás közben.

Lakást tervezőasztalról? – Előnyök és hátrányok, amikkel számolnod kell

Hátrányok

1. Nem csak rege, sajnos akad rá példa, hogy a beruházó cég minden megállapodás ellenére csak úgy elpárolog. Ezért is kezelik sokan fenntartásokkal az ingatlanszerzésnek ezt a formáját. Mert ugye mi a garancia arra, ami még csak papíron létezik? Ezért is fontos, hogy csak leinformálható, valós és jó referenciákkal rendelkező céggel állj szóba, ha úgy döntesz, ezen a módon vásárolsz lakást.

2. A következő probléma, ami ennél a megoldásnál könnyen fellép, a határidő be nem tartása. Hiába a szerződésben rögzített átadás-átvétel, a projektek jelentős részénél tapasztalható negyed- vagy féléves csúszás. Mindez olyan esetben lehet kiemelten kellemetlen, amikor a beköltözésedet valami más (például egy úton lévő kisbaba) sürgeti.

3. És a legkevésbé látható gond: vannak cégek, melyek itt-ott lecsípnek az ígért minőségből, hogy időt/és vagy pénz takarítsanak meg maguknak. Ha pedig tényleg így van, az  csak évek múlva ütközik ki, amikor a kivitelező már messze jár, a garancia pedig már nem érvényes. Itt is ugyanazt tudjuk csak tanácsolni: egy megbízható, lenyomozható, sokak által ismert építtető az egyetlen létező megoldás.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.