Forrás: Getty

Jó választás a rönkház? Összegyűjtöttünk érveket mellette és ellene

Mi az a rönkház?

A rönkház egy tömör fából készült építmény. Magyarországon igazi ritkaszámban megy, azonban az USA-ban, a skandináv országokban és az Alpok mentén rengeteg ilyen típusú otthonnal találkozhatunk. Ennek elsődleges oka, hogy hazánkban az időjárás nem feltétlen ideális a rönkház számára, azonban néhány esetben nyugodtan bevállalhatjuk.

A rönkház előnyei

  • Környezetbarát: Bár elsőre nem tűnik túl környezetbarátnak, mivel egy rönkház felépítéséhez sok fát kell kivágni, mégis sokkal zöldebb, mint a hagyományos építőanyagok. Az építőiparban felhasznált fák nagy részét direkt erre a célra ültetik és nevelik. Ráadásul egy rönkház építésénél sokkal kevesebb mesterséges anyagra van szükség, ezért a környezetvédők számára szuper választás.
  • Különleges és mutatós: Mivel hazánkban nagyon ritkán találkozunk rönkházzal, a különleges megoldásokat kedvelőknek tökéletes választás. Egyedisége mellett rendkívül mutatós is. A nem mindennapi külső sajátos hangulattal is rendelkezik, ami össze sem hasonlítható az átlagos házakéval.
  • Egészséges: A fa építőanyag kitűnően lélegzik, ezért sokkal jobb a levegő minősége a ház falain belül. A fa anyag számos más előnnyel is rendelkezik az emberekre nézve, például nyugtató hatású, és nincsenek benne mesterséges, káros anyagok.

A rönkház hátrányai

  • Drága alapanyag: Bár viszonylag kedvező áron is lehet fát beszerezni, a rönkház esetében nem éri meg a pénztárcabarát opciót választani, hiszen a minőség rendkívül fontos. A profik vörösfenyőt szokták ajánlani alapanyagnak, ez a fafajta azonban igencsak költséges.
  • Rövid élettartam: Sajnos a magyarországi éghajlat jócskán megrövidíti a rönkházak élettartamát, körülbelül feleannyi ideig marad jó állapotban nálunk egy fából készült ház, mint egy tégla – ezért találkozhatunk vele ritkán hazánkban. Ennek hátterében az áll, hogy a magas éves hőingás negatívan hat a fára.
  • Nem jó befektetés: Ha nem hosszútávra tervezünk a rönkházzal, nem éri meg belevágni, hiszen a viszonylag rövid élettartamából fakadóan rengeteget veszít értékéből az évek alatt.
  • Gyenge hőszigetelés: Megfelelő hőszigetelés hiányában a rönkházak egyáltalán nem tartják jól a meleget, ezért folyamatos fűtésre van szükség ahhoz, hogy bent kellemes idő legyen a legnagyobb hidegben is. Nem véletlenül látja filmekben is, hogy a hegyi rönkházakban állandóan ég a tűz a kandallóban.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.