Forrás: Getty

A konyhai hulladék legnagyobb hányada a megmaradt élelmiszerekből „származik”. Ehhez jönnek még a konyhai eszközök, melyek gyorsan kopnak, így tovább növelik a konyhában keletkezett hulladék mennyiségét. Ebben a cikkben 5 megoldást mutatunk arra, hogyan termelhetsz kevesebb szemetet a konyhában.
1. Nevelj magad zöldségeket!
Nem tudod megbecsülni, mennyi paradicsom fogy majd a soron következő napokban, és azt sem döntötted még el, mit főzöl, így inkább a gyerekek mindkét kedvencéhez bevásárolsz a zöldségesnél, biztos, ami tuti? Na, ennek a fele jó eséllyel a kukában landol majd. Hogy előzheted meg az ilyen felesleges vásárlást? Ha a legalapvetőbb konyhakerti növények egy részét magad termeszted odahaza. Nem kell hozzá más, mint egy kevés föld, valamint befőttesüvegek a kisebbeknek, cserepek a nagyobb terményeknek, így kész is az otthoni ültetvény.
2. Szerezz be szilikon tárolókat!
Az egyszerű kemény műanyagból készült tárolók nem csak a környezetet szennyezik, de nagyon kényesek is. Könnyen eltörhetnek, elszíneződhetnek, de akár el is képesek rohadni, szemetet képezve ezzel a konyhában. A szilikon tárolók sokkal kevésbé szennyezők, ráadásul nem is annyira kényesek, nem mennek olyan könnyen tönkre, mint műanyag társaik.
3. Keressünk többször felhasználható csomagolókat
Az alumínium és a műanyag fólia a legtöbb háztartás alapvető eleme, és bizony a hulladék egy nagy részét ezek teszik ki. Keressünk helyettünk olyan alternatívákat, amiket képesek vagyunk többször is felhasználni, hogy ne kelljen olyan sűrűn a fogyó fóliákat alkalmazni. Már számos szilikonos-textil anyag közül válogathatunk például az étel tárolásához.
4. Használj zöld tisztítószereket!
A legtöbb bolti tisztítószerben sok olyan anyag van, mely az emberre, és az állatokra nézve is veszélyes, ráadásul ezek a szerek drágák is. Keverj ki inkább otthon magadnak ecetből és vízből univerzális tisztítót, amihez illóolajat hozzáadva kellemes illatot is varázsolhatsz. Az így kapott folyadékokhoz használd fel a korábbi tisztítószeres flakonokat, ezzel is csökkentve a szemét mennyiségét.
5. Váltsd le a mikroműanyagokat
Ezek a műanyagok felelősek a legtöbb szemétért az óceánokban, ezért, ha lehet, ne vásárolj belőlük többet. Ezek leginkább a háztartási szivacsokban vannak jelen, így, ha van rá lehetőséged, válasszunk újrahasznosított anyagokból készült szivacsokat, amelyek sokkal tartósabbak, illetve kevésbé szennyezik a környezetünket. A textilanyagok és mosható konyharuhák ugyancsak évekig ellátják feladatukat.