Az ablak(ok) igazi fókuszpontja(i) a szobának, ezért a redőnyöknek és árnyékolóknak egyszerre kell dekoratívnak és praktikusnak lenniük. Szerencsére ma már megannyi szebbnél szebb lehetőség közül választhatod ki a számodra legkedvezőbbet.
Néhány alapvető kritériumra kell csak figyelned ahhoz, hogy megtaláld az igényeidre szabott árnyékolórendszert.
Csupán fényerőszabályozó vagy a privát szféra őre is legyen?
Döntsd el, hogy fényesnek és tágasnak kell tűnnie a szobának, vagy “kuckós” és kényelmes hangulatot szeretnél inkább teremteni!
Menni fényt kapjanak az egyes szobák?
A hálószobában például a cél az, hogy az árnyékoló teljesen kizárja a fényt, ugyanakkor a konyhában elég egy hangulatos római roló, mely engedi megcsillanni a napot a kerámia mosogatótál peremén. Ezek a tényezők befolyásolhatják a választott stílusokat és anyagokat.
A költségvetés külön fejezet
Eldöntheted, hogy egyszerre csak egy ablakot vagy az egész házat szereled-e fel. Ahogy azt is, hogy többet költesz-e egyik-másik ablakra, míg másokon spórolsz, vagy mindenhova ugyanazt választod. Az egyedi méretek és a speciális anyagok, minták és funkciók viszont a költségeket is növelik – erre számíts!
Mennyi időt szánsz a takarítása?
A normál redőnyöket, spalettákat magunk is tisztíthatjuk, de portalanításuk gyakori figyelmet igényel. A texturált szövet árnyékolók viszont jobban beszívják a piszkot, ezért porszívózásra vagy professzionális takarításra lesz szükség esetükben.
Akkor hogyan is válassz?
Az árnyékolók akkor a legjobbak, ha képesek félárnyékot is biztosítani, így a több pozícióban megállítható vagy elforgatható léces megoldások a legpraktikusabbak.
Ezek látványosak, garantálják a privát szférát, és az áruk is személyre szabható a minőség függvényében. A legolcsóbb a vinyl és az alumínium, míg a fa hatású már drágább, a fából készült pedig egészen borsos árat is kóstálhat. Azt se felejtsük el, hogy a szigetelő árnyékolók segítenek energiát megtakarítani, és szűrni vagy blokkolni a fényt, így keményen megdolgoznak a pénzükért. Tartsd szem előtt: a hosszabb, vízszintes lécek nagyobb ablakok illúzióját keltik, és nyújtják a teret a kis szobákban. A függőlegesen lécezett redőnyök pedig a szélesebb, laposabb ablakokhoz passzolnak inkább.