Forrás: Getty

Gipszkarton tapétázása – Tippek a tökéletes végeredményért

Korábban már írtunk a gipszkarton felrakásáról, festéséről, sőt mi több, még az élvédő felhelyezését is bemutattuk, azonban eddig még nem fedeztük fel a gipszkarton tapétázásának rejtelmeit. Jelen esetben épp ezt pótoljuk, így az alábbiakban elhoztuk a legfontosabb tudnivalókat, hogy olyan legyen a végeredmény, mintha egy profi szakember csinálta volna.

Előkészületek

Mielőtt nekilátnánk a gipszkarton tapétázásának, először ki kell egyenlítenünk gipsszel a lyukakat, melyek például a lapok felcsavarozása következtében keletkeztek, illetve az egyes gipszkartonok közti résekről se feledkezzünk meg. Ezután várjuk meg míg megszárad a gipsz, majd ha szükséges, akkor ismételjük meg ezt a lépést. Ezt követően egy éjszakára szüksége van a gipsznek, hogy teljesen megszáradjon, így csak másnap ragadhatunk csiszolópapírt, hogy megcsiszoljuk a javított részeket, hogy egyenletes legyen az egész felület.

Mélyalapozó helyes felvitele

Ha a gipszkarton a tapétázás során magába szívja a nedvességet, akkor idővel le fog esni. Annak érdekében, hogy ez ne következzen be, mélyalapozóval kell kezelnünk a felületet, mielőtt elkezdenénk a tapétázást. A gipszkarton magába szívja a mélyalapozót, így a tapéta felragasztása során már nem fog több nedvességet beszívni, a tapéta később nem fog leesni. Fontos, hogy ne spóroljunk az alapozóval, majd várjunk minimum 2-3 órát, és csak ezután kezdjük a tapétázást.

Gipszkarton tapétázása

Az előkészületek után következhet az érdemi munka, azaz a tapétázás, amit ugyanúgy kell csinálni, mint bármilyen más fal esetén. Először mérjük le a fal magasságát, adjunk hozzá még 10 centimétert, majd vágjuk méretre a tapétacsíkot. Ezután keverjük ki a ragasztót, és egy ecset segítségével egyenletesen kenjük be vele a tapétacsíkot, majd a beragasztózott oldalakat helyezzük egymásra. A következő lépésben tekerjük fel a csíkot, és várjunk 5 percet mielőtt elkezdenénk felhelyezni a falra. Ha letelt az idő, akkor a fal felső részéhez igazítsuk be a tapétát, majd a közepétől haladva simítsuk fel a falra egy kefével. Ezt követően már csak egy sniccert kell ragadnunk, hogy levágjuk a felesleges, túllógó tapétát.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.