Fotó: Getty

Ezek a legbiztosabb házi praktikák a molyok ellen

Bár már hatékony vegyszerek és rovarirtók léteznek a molyok ellen, azok alkalmazása az emberre – és különösen a gyerekekre – nézve veszélyes lehet. Ehelyett inkább környezetbarát eszközökkel vedd fel a harcot a molyok ellen! Ehhez adunk most néhány tippet.

Ha már beköltöztek…

Vegyük sorra a legfontosabb teendőket arra az esetre, ha molylepké(k)be botlasz a lakásban:

1. Ha molylepkét találsz valahol, akkor nagy valószínűséggel kifejletlen hernyók is vannak a közelben. Az első és legsürgetőbb teendő felkutatni és hatástalanná tenni ezeket, még mielőtt szárnyra kapnak. Nem egyszerű a feladat, mert bárhol lehetnek. A lisztes zacskóban, a rizsszemek között vagy a gabonapelyhes dobozokban, de megtelepedhetnek a házi kedvencek tápos zsákjában és a szárított gyümölcsökön is. Végezz alapos felderítő munkát, mert ha nem találod meg a gócpontokat, küldetésed könnyen kudarcba fullad.

2. Amint olyan élelmiszert találsz, amelyben a molyoknak vagy hernyóiknak a legkisebb nyomát is felfedezed, azonnal dobd ki az egész zacskót/dobozt/tasakot a kukába!

3.  Készíts ecetes, citromleves vagy meleg szappanos vizet, és minden fiókot és polcot moss át vele alaposan! Majd ha mindent visszapakoltál, 1-2 gerezd fokhagymát rejts el a tányérok és edények között, mert az is segít elriasztani a molyokat.

Hogy ne jöjjenek vissza…

Az azonnali tűzoltás rendkívül lényeges, de nem kevésbé fontos a tudatos megelőzés sem, melyekkel hatékonyan távol tarthatod a molyokat szekrényeidtől. Ehhez a következőket ajánljuk:

1. Mindenekelőtt: ne raktározz be semmiből nagy mennyiségben! Annyi lisztet, cukrot és búzadarát vásárolj egyszerre, hogy azok felbontás után maximum egy hónapig álljanak a szekrényben.

2. A molyok számára oly vonzó élelmiszereket tárold minél védettebben! Azaz amit csak lehet, önts át a bolti csomagolásából egy jól zárható dobozba!

3. Sajnos sokszor előfordul, hogy a molyokat már a boltból vagy a piacról hazavisszük magunkkal. Ezt a kockázatot úgy tudod hatékonyan kezelni, ha a lisztet, rizst és minden egyéb rizikósnak ítélt élelmiszert vásárlás után azonnal beteszel a fagyasztóba legalább 3 napra. Ezek az alattomos állatok ugyanis nagyon nehezen viselik a hideget, a mínuszok pedig egyenesen a vesztüket jelentik.

4. Naponta többször szellőztesd ki a konyhát és a tároló helyiséget, mert a molyok a huzatot sem szeretik.

5. A nagymamák receptje alapján dugj egy-egy illatos szappant a ruhák közé a szerkénybe! Finom illata riasztó a molyoknak.

6. Hasonlóan hatékony a levendula, a menta, a diófa ága, a szegfűszeg vagy az eukaliptusz, hiszen valamennyi olyan erős aromával bír, amit egy molylepke sem bír elviselni. Akár eredeti formájukban egy vászonzsákba csomagolva, akár illóolajként a szekrény belsejébe csepegtetve hatásosak lehetnek.

7. A szekrénybe hajtogatott és ritkán használt ágyneműket és törölközőket legalább félévente mosd és szellőztesd ki!

>>>Te milyen házi praktikákat szoktál még bevetni a molyok ellen?<<<

 

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.