Forrás: Getty

Családi vagy külön kassza? – Megtakarítási kisokos friss pároknak

Minden pár számára mérföldkő a kapcsolatban az összeköltözés. Ez a közös élet kezdete, ugyanakkor nem minden esetben egyértelmű, hogyan kezeljük a kiadásainkat vagy a régóta gyűjtögetett megtakarításainkat. A lakásvásárlás témája szintén alapos átgondolást igényel, a lakáscélú megtakarítást pedig érdemes mihamarabb, de nem elhamarkodottan elkezdeni. Ha bizonytalannak érezzük magunkat a döntésben, fontos olyan szakemberhez fordulni, aki a legjobb tudása szerint próbál majd tanácsot adni a folytatáshoz.

„Alapvetően mindenkinek más pénzügyi szokásai vannak, így ügyfeleim is eltérően kezelik jövedelmüket, a kiadásaikat és nem utolsósorban a megtakarításaikat is” – összegzi tapasztalatait a Fundamenta Személyi Bankára, Rozumberski Zsuzsanna.

Élettervezés – a híd életcéljaink és pénzügyi terveink között

„Párkapcsolatunkban érdemes átbeszélni a vágyakat, terveket, és fontos, hogy ezekhez megfelelő pénzügyi tervet készítsenek a felek. Ezt hívjuk élettervezésnek, ami gyakorlatilag egy híd, amely összeköti életünk kisebb-nagyobb céljait a pénzügyi terveinkkel. Ezeket nagyon fontos egyeztetni a partnerünkkel, hiszen egy kapcsolatban nélkülözhetetlen, hogy világosan felvázoljuk a terveinket, álmainkat.  Tisztázzuk, hogy mire gyűjtünk! Esküvőre, lakásfelújításra, lakásvásárlásra, lakás-takarékpénztári megtakarításra, esetleg a nyaralásra?”

Tapasztalatok szerint a kapcsolatban élők nagy része közösen gazdálkodik párjával.  Külön kasszát leginkább a még csak rövid ideje együtt élők tartanak fent, illetve azok a párok, ahol legalább az egyik félnek van jelentősebb különvagyona, vagy olyan fizetési kötelezettsége, amely csak őt terheli. Azok a párok, akik megtakarítanak, túlnyomó többségben mindkét fél keresetéből félretesznek, akkor is, ha egyébként külön kezelik pénzügyeiket. Ilyenkor általában végiggondolt stratégia mentén történik a megtakarítás.

Enyém, tiéd, miénk

A pároknak alapvetően akkor érdemes külön kezelniük a megtakarításaikat, ha egyikük még kevésbé gondol a jövőre, vagy nincsenek hosszú távú közös céljaik. Abban az esetben, ha a párnak nincs vagy csak minimális összegű megtakarítása van, akkor mindenképpen ajánlott a közös tervezés és gazdálkodás, spórolás.

A pénzügyekkel kapcsolatos döntés egyértelműen közös feladat.  Bárhogy is dönt egy pár, a legfontosabb mindig a kompromisszum, amelyben mindkét fél érdeke, pénzügyi elképzelése megvalósul.

Hogy csinálja ezt a Személyi Bankár házaspár?

„Szerencsésnek mondhatom magam, mert a munkám a pénzügyek körül forog, így nagyon tudatosan hozom meg az ezzel kapcsolatos döntéseimet. De azért is mázlista vagyok, mert párommal egy olyan cégnél dolgozhatunk, ahol az ügyfeleink anyagi biztonsága mellett magunknak is átlagon felüli életkörülményeket teremthetünk. Feleségemmel közösen döntünk a pénzügyeinkről és a befektetéseinkről” – mondta Rozumberski Károly Személyi Bankár.

„21 év házasság után úgy érzem, hitelesen tudunk beszélni a közös élet anyagi vonzatairól” – veszi át a szót felesége, Zsuzsa. „Nem tudatosan, de már a kezdetektől közös kasszán indultunk. Visszatekintve számunkra ez volt a lehető legjobb döntés. Egy házasságban soha nem lehet a két fél folyamatosan anyagilag egyenrangú. Mindig van, aki jobban keres, amit például a gyermekvállalás is erősen befolyásol” Nálunk az a tapasztalat, hogy az évek múlása kiegyenlíti ezeket az eltéréseket. Úgy gondoljuk, a közös kassza közös döntésekre, közös felelősségvállalásra, közös célok kitűzésére sarkall. Folyton lesznek sürgősen megvalósítandó tervek, ahogy halaszthatók is, így ez a kompromisszumkészséget is fejleszti.”

„A közös kassza olyan, mint a közös gyermek, összetart, összekovácsol és hatalmas kohéziós erőt képvisel a kapcsolatban.”

„A közös bankszámla biztonságot is nyújt, hisz bármelyikünkkel történik valami, a másik fél hozzáfér a meglévő pénzéhez. Nálunk a kezdetekben a férjem volt a „pénzügyes” a családban, én nem sokat foglalkoztam az anyagiakkal, leginkább csak jóváhagytam a döntéseit. Így történt 2002-ben is, amikor több nyolcéves lakás-takarékpénztári megtakarítást kötött. Ezek a válság kellős közepén jártak le, amikor meglévő befektetésink a felére estek vissza. A Fundamenta kifizette a szerződéskötéskor megígért összeget. Ez a pozitív tapasztalat indított el minket, hogy ezt a lehetőséget más embereknek is felkínáljuk. Azóta is ez a történet a bevezetője az ügyféltárgyalásainknak.”

„A családalapításkor a célunk, mint minden párnak, a közös otthon és az anyagi biztonság megteremtése volt. Mára ez teljesen átalakult. A befektetéseink leginkább a bérbeadásra szánt ingatlanokra épülnek, a munkahelyünk által nyújtott minden lehetőséget kihasználtunk – így a hitelt is.”

Családi vagy külön kassza? – Megtakarítási kisokos friss pároknak

„Míg Karesznak az autók a gyengéi, addig én az otthonunk, a kert csinosítására költök a közös kasszából. Nem korlátozzuk egymást a célok elérésében, sőt, örülünk annak, ha valamit sikerül megvalósítani az álmokból. Nem volt ez mindig így. Voltak anyagi nehézségeink, munkanélküliség és elhibázott befektetési döntések formájában. Találhattunk volna válóokot köztük bőven, de egymás hibáztatása helyett abban erősítettük a másikat, hogy ha egyszer meg tudtuk keresni azt az összeget, meg tudjuk többször is. Ehhez mindketten a megfelelő cégnél dolgozunk.”

Családi vagy külön kassza? – Megtakarítási kisokos friss pároknak

Amennyiben szeretnéd te is tudatosan tervezni a pénzügyeidet, keresd Személyi Bankárunkat!

A jelen tájékoztatás nem tekinthető a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. részéről hivatalos ajánlattételnek, az itt leírtak kizárólag a figyelemfelkeltést célozzák. A tájékoztatás nem teljeskörű, a termék részletes feltételeit az Üzletszabályzat c. dokumentum, valamint a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. által meghirdetett akciókról és azok feltételeiről szóló hirdetmény tartalmazza. Az Ön pénzügyi közvetítője, úgy is, mint jelzáloghitel-közvetítő a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. nevében jár el, amelyért díjazásban részesül.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.