Forrás: Getty

A tapéta eltávolítása nem is olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre látszik, a leszedés ugyanis időigényes, aprólékos munka, miközben a vakolat sérülhet, és a ragasztó is nyomot hagyhat a falon, a hibákat pedig ki kell javítani. Éppen ezért sokan választják gyorsabb megoldásként a tapéta átfestését a falak felfrissítésére. Ugyanakkor a festésnél sem árt figyelmesnek lenni, mert bár egy jó minőségű festékkel befedhetjük a tapétát, az egyenetlenségeket, hibákat, pontatlan illesztéseket sokszor csak még jobban kiemeljük ezzel. A tapéta átfestéséhez a megfelelő eszközök, pontos előkészítés és részletekre való odafigyelés szükséges.
Ezeket vedd figyelembe a tapéta átfestése előtt
1. Milyen állapotban van a tapéta?
Fontos, hogy először ellenőrizd, hogy a tapéta megfelelően tapad-e a falhoz, nincsen esetleg felválva, megsérülve, nem szakadt vagy penészes. Ha ilyen hibákat találsz rajta, akkor jobb inkább eltávolítani, mert a sérült tapéta átfestése csak súlyosbítja ezeket a problémákat. Még a prémium minőségű festékek sem rejtik el a tapéta pontatlan illesztéseit és hibáit.
2. Milyen típusú a tapéta?
Az erős textúrájú, magasfényű és dombornyomott tapétákat nehéz lesz festékkel lefedni. A texturált tapétát nem ajánlott átfesteni, egyszerűen azért, mert a mintázat átüthet a festéken. A sima, jó minőségű tapéta nagyobb valószínűséggel tartja meg a festéket. A vinyl tapéta festése sem lehetetlen, de fontos, hogy előtte olajbázisú alapozót használj, ami lehetővé teszi, hogy a festék megfelelően tapadjon, így egyszerűbb lesz a felhordás.

3. Megvan-e minden szükséges eszközöd?
Mielőtt egy ecsettel nekiesnél a falnak, gondoskodj a szükséges eszközök beszerzéséről. A festés megkezdése előtt használj takarófóliát és maszkolószalagot, hogy megóvd a szobában lévő bútorokat. Szerezz be új, tiszta törlőkendőket a fal portalanításához, majd javítsd ki a kisebb hibákat tapétaragasztóval, és gondoskodj a lehető legsimább, leghibátlanabb felületről. A legtöbb más projekthez szükséges festőeszközök mellett – beleértve a hengereket és ecseteket – olyan kellékeket is be kell gyűjtened, amelyek kifejezetten az olajbázisú alapozóval való munkához szükségesek.
Kerüld a vízbázisú alapozókat, amelyek beszívódhatnak a tapétába és kárt okozhatnak. Válassz helyettük olajbázisú alapozót, majd várd meg, amíg az alapozó teljesen megszárad, és csak azután vidd fel a festéket. Innentől már a tapéta festésének technikája hasonló a csupasz fal festéséhez.