Forrás: Getty

Tégla – stabil alap, örök kedvenc
A tégla az egyik legkeresettebb falazattípus – nem véletlenül. Stabil, időtálló és jól viseli a klímaváltozásból fakadó szélsőségeket. Megfelelő réteggel kiváló hőszigetelő, és emiatt nemcsak az energiaszámlák lesznek kedvezőbbek, hanem a biztosítók is szívesebben vállalják be normál díjszabással.
Hátrány: ha a ház szigetelés nélküli és régi építésű, akkor magasabb lehet a fűtésszámla, és valószínűleg korszerűsítésre szorul.
Vörös zászló: ha repedések láthatók az ablakok sarkaiban vagy az ajtótok mellett, az szerkezeti problémára utalhat. Ilyen esetben mindig kérj statikai szakvéleményt, ne elégedj meg az eladó magyarázatával!
Vegyes falazat vályoggal – nem ördögtől való, de sok a kérdőjel
A vegyes falazat gyakori régi vidéki házaknál, ahol egyes részek téglából, mások vályogból készültek – vagy éppen ismeretlen anyagból. Elsőre riasztó lehet, pedig van pozitív oldala is: a vályog természetes hő- és páraszabályozó, így nyáron hűvösen tartja a házat.
Hátrány: a különféle anyagok együtt dolgozása repedésekhez, szerkezeti mozgásokhoz vezethet, és nehezen szigetelhető. Ráadásul sok bank nem vagy csak szigorú feltételekkel ad hitelt ilyen ingatlanra, a biztosítók pedig gyakran csak magasabb díjjal vagy kizárásokkal vállalják.
Vörös zászló: ha nem ismert pontosan, hogy milyen anyagból épült a ház, vagy gipszkartont használtak burkolásra, az rejtett problémákat takarhat (például nedves, penészes falakat). Ilyenkor elengedhetetlen egy építész vagy műszaki szakértő bevonása.

Könnyűszerkezetes – gyors és modern, de csak ha dokumentált
A könnyűszerkezetes házak egyik legnagyobb előnye a gyors építhetőség és a költséghatékonyság. Modern technológiával készülve kiváló hőszigetelést nyújthatnak, és ha jól tervezték őket, kifejezetten energiatakarékosak lehetnek.
Hátrány: ha használt házról van szó, és nem ismert a pontos technológia, akkor komoly kockázatot jelenthet. A bankok csak dokumentált esetekben hitelezik, a biztosítók pedig tűzvédelmi és szerkezeti okokból gyakran tartják magasabb kockázatúnak.
Vörös zászló: ha nincs kivitelezési terv, vagy az eladó nem tudja pontosan, milyen rendszer alapján épült az ingatlan, az komoly gond. Ilyenkor nem csak egy ingatlanszakértőt, de egy műszaki ellenőrt is érdemes bevonni.
Összefoglalva: tudd, miből van a ház, amit megvennél
A falazat típusa nem látványos, de kulcsfontosságú tényező a vásárlás során. Befolyásolja a ház energiahatékonyságát, biztosíthatóságát, hitelképességét – és a jövőbeni felújítások költségeit is.
Tégla: stabil, jól biztosítható, de korszerűsítés nélkül költséges lehet.
Vegyes falazat: hűvös nyáron, de kockázatos a szerkezeti mozgás miatt.
Könnyűszerkezetes: modern és gazdaságos, ha dokumentált – de sok a buktató használtan.
Tipp: Vásárlás előtt mindig kérj szakértői véleményt a falazatról – ezzel sok későbbi kellemetlenségtől megkímélheted magad.