Forrás: Europress

Antikolt festés házilag – Így varázsold egyszerűen antik hatásúvá a bútorodat

Az antikolt festés elkészítésének rengeteg különböző módszere van. Mi most a két legelterjedtebb technikát szeretnénk bemutatni, hogy ha kedved tartja, akkor Te is bármikor nekiláthass bútoraid csinosításának.

1. Festés, csiszolás és pácolás

Ennél a technikánál először minden olyan munkát szükséges elvégezni, mint bármilyen más festési munkálat előtt. Ez azt jelenti, hogy óvatosan meg kell csiszolni a felületet, le kell alapozni, majd egy tetszőleges színnel át kell festeni. Amikor 100 százalékosan megszáradt a festék, akkor jöhet a következő lépés. Fontos megjegyezni, hogy ne csak tapintásra legyen száraz a festék, azaz ne csak felületesen, hanem teljesen. Ez azt jelenti, hogy nem csak pár óra száradási időről beszélünk, hanem akár 3 napról is.

Ha végre elérkezett ez a pillanat, akkor kezdődhet az antikolás, amihez szükségünk lesz ismét a csiszolópapírra. Ezzel óvatosan csiszoljuk meg a bútor éleit. Ennél a lépésnél ne használjunk gépet, ugyanis azzal nem tudunk olyan aprólékosan dolgozni, továbbá könnyedén többet csiszolnánk le, mint amennyit szeretnénk.

A következő lépésben pácoljuk be azokat a részeket, amiket előbb lecsiszoltunk. Ehhez azonban nem egy ecsetre lesz szükségünk, hanem egy kicsi pamutrongyra és a pácra. Utóbbiból tegyünk egy keveset a rongyra, töröljük át vele a korábban lecsiszolt területeket, majd egy másik tiszta ronggyal töröljük át. A festék színe gyorsan meg fog változni, és sok esetben sötétebb lesz, mint eredetileg. Ha nem akarjuk, hogy túl sötét legyen, akkor a pác felhordása után azonnal töröljük át egy másik ronggyal. Ha ezzel is elkészültünk, akkor az extra védelem érdekében vigyünk fel egy átlátszó réteget.

2. Festés, sötét viasz

A második legelterjedtebb és legkedveltebb technika a sötét wax, illetve viasz használata a lefestett bútoron. Ennél a módszernél először szintén le kell festeni a bútordarabot, meg kell várni, hogy teljesen megszáradjon, majd következhet az antikolás. Ehhez kenjük át az egész bútort egy sötét viasszal, fokozottan figyelve az élekre és az esetleges díszítésekre. A sötét wax hatására sötétebb színe lesz a bútornak. Ennek a módszernek az előnye, hogy a viasz már egy extra védőréteget képez a bútor felszínén, így ezzel nincs is több munkánk.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.