Forrás: Getty

Igaz vagy hamis? 3 áramspórolási mítosz
Az utóbbi hetekben rengeteg áramspórolási tippről és trükkről olvashattál. Felmerül a kérdés, hogy a legismertebbek közül vajon melyik működik valójában? Most lerántjuk a leplet a 3 legelterjedtebb mítoszról.
1. “Inkább hagyd égve a lámpát, minthogy mindig fel- és lekapcsold.”
Nagy valószínűséggel Te is mindig lekapcsolod a lámpát, ha kimész a szobából. De mit csinálsz akkor, ha többször mész ki és be egy helyiségbe? Egy mítosz szerint sokkal takarékosabb megoldás, ha ilyen esetben égve hagyod a lámpát, ugyanis a gyakori fel- és lekapcsolással állítólag több áramot használsz el. Ez az állítás vajon igaz vagy hamis?
A hagyományos izzók felkapcsoláskor ténylegesen több áramot használnak, mint amikor csak világítanak. Azonban az is tény, hogy a hagyományos izzók használata 1 percen át több pénzbe kerül, mint a lámpa felkapcsolása. Épp ezért nem igaz ez a mítosz, vagyis minden esetben kapcsold le a lámpákat, ha kimész a szobából. Manapság már csak nagyon kevés háztartásban használnak ilyen típusú villanykörtéket, hiszen az utóbbi években sokkal elterjedtebbek a LED égők.
2. “A töltőkábelt mindig húzd ki!”
Legyen szó a telefon vagy a laptop töltőkábeléről, a fő mondás szerint ezeket mindig ki kell húzni, ha nincsenek használatban. De erre vajon tényleg kell figyelni? Valóban áramot fogyasztanak a használaton kívüli töltőkábelek?
A válasz: igen! A töltőkábelekben akkor is van némi áram, ha épp nincs azokra rádugva egy készülék. Annak ellenére, hogy csak kevés villanyról beszélünk, hosszútávon ez a mennyiség összeadódik, ami már a villanyszámla végösszegén is meglátszik. Ha tehát tényleg fontos számodra az áramfogyasztás csökkentése, akkor a jövőben erre is figyelj oda.
3. “A hűtő több áramot fogyaszt, ha tele van pakolva.”
Minél több élelmiszer van a hűtőszekrényben, annál több áramot használ? Ez elsőre teljesen logikusnak tűnik, azonban nem igaz. Vagyis a hűtő nem fogyaszt többet, ha több étel van benne. Lényegtelen, hogy mennyire van telepakolva, mindig ugyanakkora területet kell lehűtenie. Sőt mi több, a sok élelmiszer hatására könnyebben megtartja a beállított hőmérsékletet. Ha pedig egy üres hűtőszekrény ajtaját nyitod ki, akkor a hideg levegő gyorsabban kiáramlik, azaz egy telepakolt hűtő sokkal hatékonyabb.
Figyelem! Amennyiben meleg vagy forró ételt teszel be a hűtőbe, akkor rengeteg áramot pazarolsz el, hiszen azok felmelegítik a készülékben a levegőt, így azt a frigónak ismét le kell hűtenie.