Forrás: Getty

7 (nyílt) titok az okos konyhai tárolásról

Nagy meglepetéssel viszont nem szolgálhatunk. Olyan ötletek következnek, melyekkel sokszor, sok helyen találkozhattunk már, vagy talán mi magunk is próbálkoztunk velük. A siker a helyes megvalósításon múlik. Mutatjuk, hogy kell ezt csinálni.

1. Tároljunk függőlegesen

Elérő méretek és formák – az edények tárolása mindig igazi kihívás. De közelítsük meg más szemszögből a problémát, azaz fordítsunk 90 fokot a helyzeten. A vízszintes tárolás helyett inkább függőlegesen rendezzük el ezeket a szekrényben – ahogy a könyveket is a könyvespolcon. A helytakarékosság mellett a könnyebb hozzáférhetőség is fontos szempont, hiszen így egy mozdulattal kihúzhatjuk majd bármelyiket anélkül, hogy a többi edényt meg kellene emelnünk.


2. Használjuk bölcsen a teret

Ha nincs kamránk, ahol tárolhatnánk az élelmiszert, meg kell találnunk a legokosabb módját, hogyan is raktározzunk a konyhában. Fontos eleme ennek, hogy vásároljunk tudatosabban: kávéból például megéri nagyobb kiszerelést beszereznünk, mert minden reggel iszunk belőle, de rizsből nem, mert az lassabb fogy el, így csak a helyet foglalja. A dobozos termékek tartalmát öntsük át inkább méretben hozzá passzoló tárolókba. A gyári csomagolás rendre túlméretezett, nagy részét levegő tölti ki, ami sok teret elpazarol. A szabályos alakú tárolók ráadásul ügyesen igazodnak egymáshoz, ezért könnyebb elrendezni őket a szekrényben.

3. Használjuk ki teljesen a teret

A konyha bizonyos pontjairól hajlamosak vagyunk megfeledkezni, ha a pakolásról, rendteremtésről van szó. Pedig a szekrény alsó és felső elemei közötti csemperész kiválóan alkalmas például a mindennap használatos eszközök tárolására. Egy egyszerű mágnes csík a falon máris vigyázzba vágja késeinket.

4. Rendezzük át a konyhaszekrényt

Ha konyhaszekrényünkben minden igyekezetünk ellenére is leginkább rendetlenség uralkodik, akkor éljünk a gyanúperrel, hogy több dolgot tárolunk benne, mint amennyihez valójában helyünk lenne. Ezért az első és legfontosabb lépés a szelektálás: a ritkábban használt tálakat, edényeket dobjuk ki, vagy legalábbis költöztessük a konyha egy kevésbé frekventált pontjára. Ezt követően figyeljük meg magunkat és konyhánkat egy héten keresztül. Azonosítsuk be azokat az elemeket, amelyek a káosz okozói, és keressünk hozzájuk megoldást. Ha például a levelek szanaszét hevernek a konyhában, rendszeresítsünk egy levéltartó dobozt a konyhapulton. Ha felállítjuk a rendszert, a rendet is könnyebb lesz fenntartani benne.

5. Vágjunk rendet a kések között

A konyha egyik legtrükkösebb pontja az evőeszközös fiók, ahol szinte lehetetlen rendet tartani, főleg ha eltérő méretű kések, villák és kanalak találhatók benne. Először is szabadítsunk fel helyet azzal, hogy a túl méretes eszközöket (például a szedőlapátot) eltávolítjuk. Ezek akár egy öblös kancsóban is megállnak a szekrényben. A gyakran használt vágóeszközöket az előbb bemutatott módon költöztessük át a mágnes tartóra, az így fiókban maradtakat pedig rendszerezzük: a fontosabbak előre, a kevésbé fontosak hátra.

6. Valódi irányító központ

Minden konyhának van olyan pontja, ami inkább vezérlő szerepet tölt be. Sok helyen ez kvázi irodaként üzemel, ahol az emberek a számláikat és leveleiket gyűjtik, és ahova a gyerekek szívesen telepednek le házi feladatot írni. Ezek tükrében szervezzük újra a konyha ezen sarkát: szükségünk lesz szemetesvödörre, tollakra, borítékra, esetleg papírdarálóra, illetve, hogy a praktikusság mellet egy kicsit személyesebbé is tegyük – akár egy üzenőfalra is.

7. Priorizáljunk

A kis konyhákban nincs is más választásunk. Először is számoljuk fel a felesleges duplázódásokat (biztosan szükségünk van két kenyérvágó késre?), majd válogassuk szét a konyhai felszerelést aszerint, hogy mi az, amire feltétlenül a konyhában van szükségünk, és mi az, aminek máshol is kereshetünk helyet. A kristálypoharak, ezüst evőkészletek és borosüvegek például nyugodt szívvel kiköltözhetnek az étkezőbe. Az is sokat segít, ha az összetartózó holmikat belerakjuk egy-egy műanyag ládába, és együtt költöztetjük őket másik helyiségbe.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.