A polcokon tematikusan tárolhatod a holmikat

4 tipp, hogyan rakj rendet magad körül

1. Ruhák között

A ruhák időnkénti rendszerezése sokaknál vált gyakorlattá. Bár a magyar otthonokban még nem elterjedt a gardróbszoba, egy nagy ruhásszekrény is csodákra képes, ha rendben tartjuk. Jó, ha nagytakarításkor átnézzük a készleteinket: mi az, amit az utóbbi egy évben nem hordtunk, nem áll jól, vagy megkopott – ezektől az újabb darabok érdekében nyugodtan váljunk meg. Hogy reggelenként ne a keresgéléssel töltsük az öltözködésre szánt időt, fontos, hogy a saját szempontjaink szerint rendszerezzünk: cipősdobozok, fiókba való térelválasztók, textiltasakok segíthetnek az apróságok megfelelő tárolásában. Helyszűkében nagyszerűen beválik a vákuumos tárolózsák. Az akasztós szekrényrész mindig jól jön, a sokfunkciós tároláshoz érdemes többfajta vállfát beszerezni.

Rendszerezz saját szempontjaid szerint!

Rendszerezz saját szempontjaid szerint!

 2. Általános rendrakás

A lakás többi részén óvatosabbak vagyunk, és a tárgyak szép lassan elöntenek minket. Pedig minél több van belőlük, annál nehezebb rendet tenni és takarítani is. Egy-egy fárasztó hét után ne akarjuk az egész lakást egyszerre megújítani, elég, ha a saját „legalább-szintünkig” eljutunk: a konyha és a fürdőszoba rendbetétele, porszívózás. Ha ennél többet akarunk, szisztematikusan álljunk neki a feladatoknak! A házimunkánál is érvényes az aranyszabály: ha nem hirtelen, hanem fokozatosan érjük el a célt, biztosabban megmarad az eredmény. Válasszunk ki a lakásban egy gócpontot – olyan részt, ahol régóta gyűlnek a dolgok: számlás fiók, konyhapult széle, fürdőszobaszekrény vagy újságos sarok. Ha minden héten felszámolunk egy-egy ilyen problémás területet, egyszer csak elfogynak a kacatok, és rend lesz a lakásban.

Haladj helyiségről helyiségre, feladatról feladatra!

Haladj helyiségről helyiségre, feladatról feladatra!

3. Tárolás felsőfokon

Ahhoz, hogy életünk tárgyi lenyomatai ne legyenek nyomasztóak, muszáj kitalálnunk az otthonunkban legjobban működő, és nekünk legcélszerűbb tároló rendszert. A mappák, műanyag dobozok, kosarak, fiókok, szekrénypolcok ebben a legnagyobb segítségek, és nem utolsósorban a pince vagy a padlás. Jelszó: úgy alakítsuk ki otthonunkat, ahogy az nekünk a legjobb! Gondolkodhatunk a használat gyakorisága alapján, ilyenkor a ritkábban szükséges daraboknak jól jöhet a pince vagy padlás, illetve a szekrénytetőn elfekvő bőröndök. Jó, ha felcímkézzük a tárolókat, a megjelölést mindig a dobozok oldalára biggyesszük. Ha tematikusan rendezkedünk, célszerűek a szekrények, polcok, és az azokon belüli apró tárolók. Sokan a használó személye szerint szortíroznak, ekkor működik jól „az én váram” lakásfelosztás. Mindenki a saját dolgairól gondoskodik, de egy kicsit talán több tárolóra van szükség.

 4. Több mint selejtezés

A selejtezés nem feltétlenül a szemétbe hajítást jelenti. Sőt, semmiképpen ne dobjuk ki a még használható dolgokat, mert sokaknak jelentenek ezek segítséget: óvodák, iskolák, gyerekotthonok, nyugdíjas házak, de még a kisebb könyvtárak is sok mindent fogadnak szívesen. Az aranyszabály az, hogy csak olyat adjuk tovább, aminek magunk is örülnénk! A félretett cuccok első körben egy vidám barátnői találka apropójává válhatnak: rendezzünk csereberés estét! A maradékot közösen szelektáljuk: ötleteljünk, minek hol lenne a legjobb helye. Innentől válik a selejtezés a mi hétköznapi segítségnyújtásunkká.

nőies_élénk_gyerek X

Polcok, kosarak – és eltűnnek a szerteszét heverő játékok

Kincsek tárolása – Tippek gyerekekhez

  • Az apróságoknak jól bevált tárolóhely a titkos kincsesdoboz. Vonjunk be vidám csomagolópapírral egy cipősdobozt, a tulajdonos készítsen rá saját névtáblát.
  • Az oviból, iskolából hazahozott kézműves alkotásokat függesszük ki egy parafatáblára, a gyerekszoba ajtajára, vagy egy plafonról lelógatott gallyra.
  • A rajzokat gyűjtsük mappába, időnként szelektáljunk belőlük, a szebbeket lamináljuk vagy szkenneljük be.
  • Az apró képecskéknek, figuráknak, babaruháknak, kisautóknak aranyos és olcsó tárolók a színes papír ajándéktasakok.
  • Tegyünk kisfogasokat a gyerekszobába a gyerektáskáknak, nyakláncoknak.
  • Többdarabos apró játékoknak kiváló helye lehet a kisméretű ételtartó dobozokban, akár utazás közben is.
  • Kislányruhát alul összevarrva egyedi zsákos tárolót varázsolhatunk. n
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.