Forrás: Getty

A lakberendezés szabályai – Ezeket SEMMIKÉPP se szegd meg, ha szép otthont szeretnél

Következzenek a lakberendezés szabályai, amelyeket semmiképp sem szabad figyelmen kívül hagynod.

A lakberendezés szabályai

A kinézet és a praktikum is fontos

Lakberendezők szerint az első és legfontosabb a lakberendezés szabályai közül, hogy csak olyan dolgok kerüljenek az otthonunkba, melyek nem csak szépek, de hasznosak is. Hiába szeretünk bele egy éppen divatos kanapéba, ha egyáltalán nem kényelmes, vagy túl kicsi a mindennapokhoz. A ló túloldalán pedig a túlzott praktikum áll, amikor mindent a hasznosságnak rendelünk alá. Valóban nagyon jól jön egy régi, hatalmas íróasztal telis-tele polcokkal, de valóban a nappaliban mutatna a legjobban? A lakberendezés előtt minden bútordarabot meg kell vizsgálnunk hasznosság és a szépség szempontjából is.

Mérj, és jól használd az arányokat

A szobák átrendezésekor vagy új bútorok vásárlásakor is ugyanolyan fontos a mérés és az arányok kigondolása. A lakberendezők szerint a 2:3 arány a legjobb, amelyet szemmértékre is be lehet lőni. Ezt mind a bútorok méreteinek összeválogatásában, mind az elrendezésében követnünk kell. Azaz, a kisebb bútordarabok – például dohányzóasztal – méretre legyenek kétharmad akkorák, mint a kanapé. Elrendezésekor pedig osszuk a szobát gondolatban kétharmadra és egyharmadra: a nagyobb bútordaraboknak, például a kanapénak és a szekrényeknek a szoba kétharmadát kell elfoglalniuk, a másodlagos dolgok, például dekorációk és tárolóegységek pedig ne tegyenek ki többet az egyharmadnál.

Használd jól a színeket

Minden helyiségben legyen egy adott színskála, ami alapján dekoráljuk a szobát. A színskálának maximum 4-5 színből szabad állnia, összetételét tekintve tartalmazzon visszafogottabb alapszíneket és 1-2 feltűnőbb dekorszínt. A színskála kiválasztásakor figyelembe kell venni a szabályokat, miszerint a világos, meleg árnyalatok a kicsi tereket segítenek növelni, a sötét és hidegebb színek pedig inkább a nagy helyeken mutatnak jól.

Réteges világítás

A réteges világítás az egyik legfontosabb szempont, hiszen egy jól berendezett szoba is pocsékul tud mutatni, ha nem jól van megvilágítva. A világítás kialakításakor át kell gondolnunk a szoba funkcióját. Például a konyhában mindenhol erős fény szükséges, ezzel szemben a nappaliban inkább funkció-fókuszált világítás kell. Ezt a legkönnyebben réteges világítással tudjuk megvalósítani, azaz a mennyezeti lámpa, az állólámpák vagy falilámpák segítségével.

Az új nem mindig jobb

Bár szeretnénk mindig megfelelni az aktuális trendeknek, ezt nem az otthonunk állandó variálásával érdemes elérni. A trendek jönnek-mennek, szinte lehetetlen követni őket, ezért mindig tartsuk meg a saját stílusunkat, melyet maximum csak apró kiegészítők szintjén formáljuk az aktuális trend darabjaival.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.