Forrás: Getty

Panellakás hangszigetelése – Ezzel a 3 módszerrel csend lesz végre nálad

Áthallatszik a szomszéd horkolása és a gyerekek üvöltözése? Az ilyen típusú problémák igencsak gyakoriak a többlakásos házakban, főleg a panelokban. De nem kell kétségbeesnünk, ugyanis a panellakás hangszigetelése is simán kivitelezhető, méghozzá az alábbi 3 módszerrel.

Panellakás hangszigetelése

Lépéshang és léghang

Ha szóba kerül a hangszigetelés, akkor először tisztáznunk kell két fogalmat: a lépés- és a léghangét. Ahhoz, hogy eljusson a fülünkbe egy hang, szükség van valamilyen anyagra, ami lökést ad a hanghullámoknak, és az így hallhatóvá válik számunkra. Ez számos anyag lehet: egy lakásban például a levegő, a fal, a plafon, de akár a mosógép vagy a hűtőgép is. A keletkező rezgéseket pedig valamilyen úton-módon gyengítenünk kell.

Míg egy panellakás vasbeton szerkezete képes szigetelni például a beszédet, azaz a léghangokat, addig a lépéshangokat már kevésbé. Ez azt jelenti, hogy az olyan zajokat, melyek az épület szerkezetét érintik, nem tompítja. Erre a legjobb példa a fúrás, amit akkor is hallunk az otthonunkban, ha több emelettel feljebbről jön a zaj.

Álmennyezet

A fentről érkező zajok ellen az álmennyezet nyújt jó megoldást, ami azonban csak abban az esetben kivitelezhető, ha elég nagy a belmagasság, ugyanis a megfelelő hatás érdekében legalább 15 centiméter vastagnak kell lennie a szigetelésnek. Szerkezete ez egy fémből álló sínrendszer, amire gipszkartonokat lehet szerelni. Természetesen valamilyen hangszigetelő anyagra is szükségünk lesz, ideális esetben ásványgyapotot használhatunk erre a célra.

Úsztatott padló

Az úsztatott padló szintén megoldást jelenthet, ha túl sok zaj szűrődik be a lakásunkba. Az úsztatott padló lényegében azt jelenti, hogy egy hangelnyelő réteg kerül az aljzat és a burkolat közé, azaz a födém és például a parketta közé. Ez lehet expandált polisztirolhab, polietilén vagy speciális hanggátló lap. Utóbbiakat akár két rétegben is letehetjük, így duplán védenek a zajoktól. Ideális esetben a felettünk lakó ezzel a módszerrel rakja le a padlót, hiszen akkor nagy valószínűséggel nem kell egy álmennyezet felszerelésére pénzt költenünk.

Előfalak

Tény, hogy ezzel a módszerrel kisebbek lesznek a szobák, azonban csendesebbek is, ami sok esetben fontosabb. Annak ellenére, hogy felülről és alulról szűrődik be a legtöbb hang, az oldalfalak hangszigetelése is javasolt lehet. Ehhez a szomszédunkkal közös falakra tegyünk egy kőzetgyapotból és gipszkartonból készülő előfalat. Ennek kialakításához szükségünk lesz egy vázszerkezetre, amit rögzítenünk kell a falhoz, majd a kialakított résekbe kell behelyeznünk a kőzetgyapot szigetelést. Ezután még fel kell fúrnunk a gipszkartonokat, és már el is készült a kb. 10 centiméter vastag hangszigetelésünk.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.