Forrás: Getty

Így készíthetsz dekoratív virágágyást az udvarra!

1. Válaszd ki a virágokat!

Sokan gondolhatnák, hogy az utolsó döntések egyike ez, pedig jobb ezzel kezdeni! Határozzuk meg előre, milyen típusú virágot szánunk az ágyásba, és annak megfelelően alakítsuk ki azt. Az egyik legfontosabb kérdés, hogy évelő növényt szeretnénk-e vagy sem – a virágos időszak hossza ugyanis nagyban függ ettől.

2. Válaszd ki a helyet!

A virágoknak átlagosan hat óra napsütésre van szükségük naponta. Ezért olyan helyre tervezzük az ágyást, ahol ez biztosított. Vegyük figyelembe azt is, hogyan alakul kiválasztott növényeink fény-árnyék szükséglete a növekedés és virágzás idején, és ezt is kalkuláljuk bele a megfelelő hely kiválasztásába. Fontos még, hogy legyen vízforrás a közelben, hogy öntözéskor ne a házból kelljen cipelnünk a vizet.

3. Készítsd elő a talajt!

A kiválasztott helyet mindenekelőtt szabadítsd meg a fűtől és a gyomoktól. Ehhez használhatsz ásót, vagy gyomirtó szert is. Ha utóbbi után nyúlsz, az feltétlenül legyen környezetbarát!

4. Javítsd fel a talaj minőségét!

Organikus anyagok segítségével erősítsd fel a talaj termőképességét. Ehhez annyi kell mindössze, hogy néhány centiméter vastag rétegben beteríted a kiválasztott részt komposzttal, száraz fűvel, lehullott levelekkel vagy trágyával.

5. Ásni vagy nem ásni?

Az ásás fellazítja a talajt, így a virágok gyökerei könnyebben találnak majd utat maguknak lefele. De nem lehet túl puha sem a föld, mert akkor idővel összetömörödik. Úgy tudod könnyen megállapítani, hogy szükség van-e ásásra vagy sem, hogy teszteled, tudsz-e laza földgombócokat formálni a kezeddel. Ha a föld túlságosan száraz vagy túlságosan nedves, inkább ne ásd fel. Ez esetben inkább csak 20-30 cm mélyen keverd össze a talajt valamilyen szerves anyaggal.

6. És akkor jöhet az ültetés!

Az ültetés időpontját a virág típusának megfelelően válasszuk meg. Vannak, amelyek kifejezetten kedvelik a hűvösebb napokat – ezeket bátran kiültethetjük ősszel vagy kora tavasszal. Vannak magok – például a napraforgó magja –, melyek mehetnek közvetlenül a földbe, de beszerezhetsz külön erre a célra tervezett konténert is. A lényeg, hogy a magokat mindig tartsd nedvesen. Ha már megeredt palántával dolgozol, áss neki egy kisebb lyukat a földbe, majd helyezd bele. Végül jó alaposan öntözd be a földet körülötte.

7. Öntözz rendszeresen!

A palántákat és elvetett magokat napi rendszerességgel öntöznünk kell. Ahogy aztán szépen növekednek, a napi vízszükséglet a hőmérséklet, a klíma és a talaj minőségének függvényében változhat. A legideálisabb idő az öntözésre a kora reggel.

8. Takard be a talajt!

Gondoskodj a talajtakarásról is, hogy legyen, ami védi a magokat, és a nedvességet a talaj belsejében tartja. A fenyőtüske vagy az aprított fakéreg például kiválóan alkalmas erre, ráadásul jó eséllyel kéznél is van otthon.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.