Forrás: Getty

Hogyan válasszunk klímát kicsi, tágas vagy éppen zegzugos otthonba?

Ha azt mondod, ezzel a kérdéssel már nem kell foglalkozni, mi azt mondjuk rá: dehogynem! Épp most lehet! Hiszen ha a következő szezonra halasztod a kérdést, úgy jársz, mint olyan sokan ezen a nyáron: heteket kell várnod arra, mire a szakember eljut hozzád. Tedd fel inkább magadnak most a kérdést: hogyan válasszunk klímát?

Hogyan válasszunk klímát kis lakásba?

Az első fontos szempont a lakás mérete. Kis lakás esetén felesleges nagy teljesítményű klímát vásárolni, hiszen túl sok energiát fog fogyasztani, ami vagy a villanyszámlánkat terheli meg feleslegesen, vagy a hálózatot fogja annyira fogni, hogy nem bírja majd el az áramkör. Ez alól kivételt képez, ha nagy a lakás belmagassága, ebben az esetben inkább közepes teljesítményű, nagyjából 3,5 kW-os készüléket válasszunk.

Hogyan válasszunk klímát nagy területű, ám zegzugos házba?

Gyakran merül fel a kérdés, hogyan válasszunk klímát zegzugos házba. Ebben az esetben olyan készüléket kell választanunk, melynek szélesen állítható lapátjai vannak, hiszen azok mozgatásával valamennyire tudjuk szabályozni a hideg levegő irányát, azaz a legtöbb szobát felváltva lehet koncentráltan hűteni. Ajánlott mellé beszerezni egy ventilátort, melynek segítségével a hideg levegőt akár a klíma által elérhetetlen helyekre is be tudjuk fújni. Teljesítmény szempontjából inkább nagy, 4,5 – 6 kW-os készüléket válasszunk.

Hogyan válasszunk klímát nagy térbe?

Ez talán a legegyértelműbb, hiszen nagy térbe nagy teljesítményű, 4,5 – 6 kW-os klímát ajánlanak. Úgy válasszunk azonban, hogy amennyiben egész nap muszáj működnie a készüléknek például tetőtérben, akkor a teljesítmény jó fogyasztással párosuljon, ami visszább veszi a teljesítményt, ha elérte a kívánt hőfokot.

Milyen típusú klímák vannak?

  • Típus: Többféle klímával találkozhatunk a piacon – van például álló klíma, mennyezeti klíma, oldalfali klíma. A leggyakoribb választás az oldalfali klíma, amit a fal legfelső részére szerelnek fel.
  • Technológia: A technológia fejlődésének hála már nem csak hagyományos készülékeket, hanem okos verziót is kaphatunk. Így például akár távolról, a mobilunkról is ki-be tudjuk kapcsolni, illetve a hőfokot is tudjuk szabályozni.
  • Energiabesorolás: Szintén fontos szempont az energiabesorolás, ebből is vannak kedvező és kevésbé kedvező típusok. A szakértők szerint A++ -nál rosszabb besorolású készüléket ne válasszunk, hiszen nem jó a fogyasztása, ráadásul környezetvédelmi szempontból is problémás.  
  • Fűtés: Néhány klímakészülék képes fűteni is, ami a fűtési időszakban nagy segítség lehet.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.