Zöldellő kerti tó

Tavad csak úgy lesz szemet gyönyörködtető, ha gondoskodsz a karbantartásáról. A tó minőségét befolyásolja, hogy milyen évszak van, mekkora a tó, milyen növényeket telepítettél, és milyen eszközökkel tartod fent az egyensúlyt. Egy egészséges kerti tó gondozása hetente mindössze egy órát vesz igénybe. Szezonban, azaz most, ellenőrizd a víz minőségét, az elhalt növényi részeket pedig távolítsd el. Nézd meg, hogy megfelelően működik-e a szűrő-és vízforgató berendezés. Lehet, hogy a növényeket itt-ott pótolnod kell, elképzelhető, hogy algatelepek tűntek fel, ezeket számold fel. Ellenőrizd a halak állapotát, ha nagy az elpárolgás a tóból, a vizet is pótolnod kell. A késő őszi hónapokban elkezdheted a felkészülést télire. De ne szaladjunk ennyire előre!
Halak a tóban
Nem csak aranyhalat lehet telepítheti a tóba! Jól mutat még a koi, a jászkeszeg, a fürge cselle, a naphal, a szivárványos ökle. A háromtüskés pikó és a szivárványos ökle egész takarító osztag, mellettük nem kell költened szűrőberendezésre sem.
A VÍZMINŐSÉG ELLENŐRZÉSE
A vízvizsgáló csomagokkal (2000 Ft–21 000 Ft/csomag) a víz többféle tulajdonságát tudod mérni. Megéri egy komolyabb felszerelést megvenni, mely sok dologra választ adhat, így a pH-értékre. Az élővilág számára a 6,5-8 pH a megfelelő. Ezt azonos napszakban mérd, mert nagy ingadozás mutatkozhat. Hajnalban a legalacsonyabb, délután a legmagasabb. Ha 8,5 feletti értéket mérsz, akkor azonnali beavatkozás szükséges, ellenkező esetben a halak elpusztulnak. A leggyorsabb és legegyszerűbb módszer a részleges vízcsere, de drasztikusan ne változtasd a pH-t, mert az is halpusztuláshoz vezethet. A vízhőmérséklet 20-25 C°-on a legideálisabb. Ha helyesen tervezted és építetted a tavat, növényekkel körbeültetve, akkor nagy baj nem lehet. Ha mégis jobban melegedne, gondoskodnod kell az árnyékolásról.
TOVÁBBI PROBLÉMAFORRÁSOK
Probléma lehet még az oxigénhiány. Figyelj arra, hogy oxigéntermelő növényekből mindig bőven ültess a tóba, továbbá érdemes beszerelned egy levegőztető pumpát is. Ezt a tó nagyságához és a pénztárcádhoz méretezheted (6–130 000 Ft). Jó hír, hogy már vehetsz napelemmel működőt (13 000 Ft). Figyelj ugyanakkor arra is, hogy a szerves anyagok bomlásakor nő a víz ammóniatartalma, amit legtöbbször a halak túletetése, a vízbekerülő növényi részek rothadása okoz. Ilyenkor szükség van szűrőkre vagy tószivattyúra. Egy tószivattyú ára 40 000 Ft körül van, de a fogyasztása takarékos, már egy év alatt behozza az árát. Amire még legyen gondod, az az UV fény! A fertőtlenítésre képes UV-fény hatékonyan pusztítja a mikroorganizmusokat, még azokat is, amelyek a klórnak ellenállnak. Egy ilyen berendezés (32–80 000 Ft) igen hasznos eszköz az algásodás megelőzésére is. n
Téli teendők
Áramtalanítsd a forgató berendezést, a szűrőt lehetőleg még 10 C° körül vízmentesítsd. A tóból ekkor érdemes kiszedned az elhalt növényi részeket és a beüzemelned a jégmentesítő készüléket. Tudtad, hogy az időjárás lehűlésével a halak mozgása lelassul, lehúzódnak a tó aljára? Ekkor már ne etesd őket, készülnek a télre. A tó vize teljesen befagyhat, ilyenkor fúrj léket vagy fűtsd a a tó vizét.







