Újabb színpompás eklektika 98 nm-en

Ritka az olyan otthon, amelynek gyakorlatilag a teljes történetét ismerjük, a kezdetektől napjainkig. Vendéglátóink, Ariella és Tamás otthona: ez a 98 négyzetméteres, nagy erkélyes lakás éppen ilyen, történelmét pedig a két éve itt lakó fiatal pár írja tovább. „A ház építéséről annyit tudunk, hogy a harmincas évek végén, mégpedig egy monte-carlói kaszinóban nyert összegből építette egy család, mely később patikát üzemeltetett a földszinten, a két emeleti lakásban pedig ők maguk laktak. A homlokzaton a mai napig látható a régi ’gyógyszertár’ felirat nyoma” – meséli vendéglátónk.

A Budapest 13. kerületében álló épület valóban a korabeli építészet és a Bauhaus stílus egy szép példája. A belmagasság már nem olyan hatalmas, mint a 19. század végén épült polgári lakásokban, ugyanakkor a terek kifejezetten tágasak, nagyok, a kelet–nyugati irányba tájolt házat pedig a hatalmas ablakoknak köszönhetően egész nap átjárja a napfény.

Az első emeleti lakásban, ahol járunk, szerencsére rengeteg építészeti elem eredeti pompájában maradt meg: így a bejárati ajtó, az erkély korlátja, a kis kerek ablak, de eredetiek a nagy, szárnyas ajtók is. „Ezeket az előző lakó nem használta, a pincében porosodva találtunk rájuk, amikor ideköltöztünk. A csodával határos, hogy még mindig megvoltak” – meséli vendéglátónk. Ugyancsak csodaszámba megy a lakás közepén álló, alighanem statikai okokból emelt oszlop megléte is. „Az előző tulajdonosok kozmetikai szalonként használták a lakást, ők fával burkolták az oszlopot.
A felújítás során derült ki, hogy még őrzi eredeti, zöld kerámiacsempéit. Mi a Bauhaus-korszak és az art deco kiegészítők nagy rajongói vagyunk, szeretjük a szép részleteket, a kézműves darabokat, ezért nem volt kérdés, hogy az oszlopot is eredeti szépségében hagyjuk meg.”

A II. világháború ugyan megkímélte a házat és lakóit, a háború után azonban nem kerülhette el sorsát: ahogy az építtető családja nőtt, úgy nőtt a tulajdonosok száma is. Ma egy földszinti üzlethelyiség mellett két különálló lakás található az épületben, melyhez egyébként hatalmas saját kert is tartozik. „A széles, nagy erkély – tulajdonképpen inkább terasz – és a nagy kert a lakás mellett szóló egyik verhetetlen érv volt akkor, amikor a megvásárlása mellett döntöttünk. A tágas, jól alakítható terek, a rengeteg természetes fény és a mindössze háromfős tulajdonosi struktúra mellett ez is közrejátszott abban, hogy végül úgy döntöttünk, hogy megvesszük, és belevágunk a felújításába” – meséli Ariella.

„A fürdőszoba burkolását mi magunk irányítottuk, annyira fontosnak

tartottuk, hogy tökéletes legyen.”

A renoválási munkák kapcsán vendéglátóink is elkövették a gyakori hibát, miszerint nem mérték fel a szükséges munkálatok valódi pénz- és költségigényét. „Sokkal tovább tartott az építkezés és sokkal több idegeskedéssel járt, mint ahogyan azt előre elképzeltük, de az eredmény abszolút megérte!”

Mivel az eredeti funkciók egy korábbi felújítás során átalakításra kerültek, a helyiségek funkcióin nem kellett módosítani. Az eredetileg valószínűleg a jelenlegi gardróbszobában kialakított konyha már az előző tulajdonos idejében a lakás középpontjába került át, konyhaszigettel kapcsolódva az említett oszlophoz. A konyha ezáltal a lakás szíve lett, rendkívül jól használható elrendezésben. „A lakás egyetlen része, amit nem érintett a felújítás, a konyha volt. Mindössze annyit tettünk, hogy a bútort más színűre festettük, de funkcionálisan abszolút meg voltunk elégedve az elrendezésével” – meséli Ariella.

Köszönhetően a kelet–nyugati tájolásnak, valamint a rengeteg, nagy ablakfelületnek, a lakást egész nap átjárja a napfény.

A konyhával egy légtérben található az étkező és a nappali, melyben igazi hamisítatlan eklektikus hangulat uralkodik. Mivel Ariella a ’meglátni és megszeretni’ híve, az otthon berendezése lépésről lépésre alakult ki. „Étkezőasztalt például nagyon sokáig kerestem – úgy éreztem, nem illik hozzánk sem egy fa-, sem egy üvegfelületű darab. Aztán a Vivre-n találtam ezt a különleges fémdarabot, amivel bizony megküzdött a futár, mire felhozta az emeletre” – nevet vendéglátónk, aki ugyanilyen lelkesedéssel kutatott hosszú hónapokig a megfelelő kanapé vagy étkezőszékek után. Mint mondja, nagyon szeret bolhapiacokon, régiségkereskedésekben nézelődni, online piactereken kutakodni, és szinte minden alkalommal kincsekre lel.

A nappali-étkező-konyha terét domináló, élénklila kanapéval, mustársárga textilekkel és piros műanyag székekkel szemben a hálószoba tere kifejezetten nyugodt, letisztult hangulatú. A tágas, napfényes szobában semleges színek és visszafogottság uralkodik, a békés hangulatot pedig szobanövények fokozzák. A hálószobából nyílik a fürdőszoba is, mely teljes egészében a tulajdonosok elképzelései szerint készült el, különös figyelemmel annak egyedi burkolatára. A mindennapi kényelemről törülközőszárítós radiátor, kád helyett két tágas zuhanyzó, valamint két mosdókagyló gondoskodik – és két WC, mely lehetővé teszi, hogy a vendégek a házigazdákétól külön mellékhelyiséget használhassanak.

A különböző korszakokból származó apró tárgyak, a sok zöld növény és virág rendkívül otthonossá teszik a lakást.

Egy igazi otthon állandóan változik, alakul – használói igényei, ízlése, életmódja szerint. Nincs ez másként ebben a lakásban sem, ahol folyamatosan kisebb-nagyobb változtatásokat eszközölnek a tulajdonosok. Ahogy Ariella fogalmaz: „Mindig változtatni szeretnék valamin. Most például egy nagy, fonott fotelben, ún. Emmanuelle-székben gondolkozom – azon vacillálok, vajon nem lenne-e túl domináns a sarokban, ahová elterveztem? Szükségünk van még némi gardróbszekrényre is, és a konyhát illetően is vannak terveim. Inkább az a gond, hogy minden tervemhez túl kicsi ez a tér… így az sem kizárt, hogy hamarosan újra költözünk!”

Galéria / 11 kép

Megnézem a galériát

A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2020/04-es számában jelent meg.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.