A főzés és az étkezés helyét érdemes különválasztani

Szeparáljunk! Tanácsok térelválasztáshoz

Ha túl nagy a rendelkezésünkre álló tér, mondjuk egy konyhában, azt sokszor élettelennek érezzük. Érdemes ezért a főzés és az étkezés helyét tagolni, mert az lényegesen meghittebbé és otthonosabbá teheti a teret. A térelválasztók előnye, hogy nem szabdalnak fel radikálisan helyiségeket, mint a falak, hanem finom részleteket is láttatni engednek. Az elválasztás célja ugyanis nem a teljes a leárnyékolás, hanem a térstruktúra javítása és a funkciók tapintatos érzékeltetése.

Leválasztási lehetőségek

A szeparációt elősegítheti egy alacsony parapetfal, amit jó megoldás reggelizőpulttal összekötni. A tagoláshoz elég lehet egy rövidebb falszakaszt is felhúzni, ami használható tárolóként, és felfuttatható egészen a plafonig. Ha a leválasztás érdekében nem akarunk hagyományosan habarccsal és téglával építkezni, válasszuk az akár házilagosan is kivitelezhető, polcszerű, épített, méretre szabott, beépíthető bútorelemeket átadópulttal. Előnye, mármint megfelelő kialakítás esetén, hogy átereszti a fényt a konyhából az étkezőbe és fordítva.

Dönthetünk ugyanakkor a tiszta és gyors szárazépítés, a gipszkartonozás mellett is. Gipszkartonból egyedi, polcos, fiókos tárolórendszer építhető, sőt az étkező fölé épített álmennyezettel tovább definiálhatók az egyes funkciók. A gipszkarton közkedvelt és hálás anyag. Népszerűségének titka, hogy felülete – akár a hagyományosan épített fal – vakolható, festhető, illetve tapétázható.

A felsoroltakon kívül megoldás lehet a térelválasztásra a wedi lemez is. A víz-, illetve gőzálló lemez kiválóan alkalmas fürdőszobai építmények vagy akár konyhák különválasztására. A wedi lemez tartóvázat nem igényel, könnyű, nem terheli a födémet, és bármivel (csempével, fával, mozaikkal) burkolható. Emellett könnyű és stabil, teljesen vízhatlan, gyorsan beépíthető, illetve formára alakítható.

Szinteltolással is jól kijelölhetjük a határokat

Szinteltolással is jól kijelölhetjük a határokat

A térformálás egyszerűbb eszközei

A térelválasztás történhet a padló síkjában is. Ha különböző födém- és padlóburkolatokat, szőnyegterületeket alkalmazunk az elválasztáshoz, és ezeket a kívánt hatásnak megfelelően rendezzük el a helyiségben, külön egységként funkcionáló helyiséget kaphatunk.

Egy nagy térben pár lépcsőfokkal elkülönült szinteltolások is jól kijelölik az egyes funkciók határait, és jelzik, hogy meddig tart a nappali vagy a konyha, és hol kezdődik az étkező. Térelválasztó elemként használhatjuk a dobogókat, dobogórendszereket is, ez a vízszintes térelem ugyanúgy megnöveli a térkihasználás lehetőségeit, mint mondjuk más helyiségben a galéria, ráadásul csak átlagos belmagasságot igényel.

Bármelyik megoldást is válasszuk a terek tagolására, átépítéskor figyelnünk kell az intim és a nyitott szféra egyensúlyára. Ha minden teret felaprózunk, a szó szoros értelmében beskatulyázzuk magunkat, ha pedig valamennyi falat elbontjuk, megszűnik minden visszavonulási lehetőségünk. Ami zárógondolatként megjegyzendő, az talán az, hogy minél átláthatóbb a tér, annál nagyobbnak hat az otthonunk, érdemes tehát jó arányérzékkel elkezdeni az átalakításokat. n

Figyeljünk az arányokra!

Figyeljünk az arányokra!

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.