Családban marad – Lakáscsere testvérek között

Előfordul, hogy valaki megszorul, nem tudja fizetni lakása törlesztését, majd a család mentőövet dob. Ezt tették vendéglátóink, akik ma ennek köszönhetően egy különleges lakás birtokosai. A házaspár a gyerekek felnövéséig befektetésként tekint a felújított ingatlanra a 120 éves házban: rövid távon adja ki otthonát Budapest IX. kerületében. A megszokott lakásokhoz szokott szemnek jó elidőzni itt, mert sugárzik belőle valami férfias erő, a kétkezi munka, a kreatív megoldások, illetve a rusztikus anyagok tisztelete.

ÉLES KONTRASZTOK

Az egyszobás lakásba egy körfolyosó végén nyerünk bebocsáttatást. Ahogy belépünk, rögtön elénk tárul az előszobával egybeépített konyha, az étkező, vele szemben a fürdőszoba. Azonnal letudtunk három funkciót és még csak bolyongani sem kell hozzá. Ami azonnal szembeötlik, az a nyers erő, amit a maratott beltéri ajtók, az arra rímelő kopottas hangulatú padló sugároz, annak ellenére, hogy ez utóbbi linóleum, laminált burkolat hatással. Érdekes a bárpult fölé belógó fényforrás, a gerenda lámpatest, a kötélfüggelék és a befőttesüveg lámpabúrák. Ehhez képest túlságosan szabályos a konyhabútor, de az éles kontrasztok jó dinamikát adnak az otthonnak. A visszafogottság a fürdőben is megmarad, ez esett át a legnagyobb átalakításon. Padlófűtést kapott, a mai divatirányzatoknak megfelelően a mozaiklapok vízszintes irányba is felfutnak, ám amikor már kicsit polgáriasabban kezdenénk érezni magunkat a helyiségben, a tetőgerenda polcként, a kötél toalettpapír-tartóként visszaköszön.

NAPPALI ÉS HÁLÓ

A hálóval kombinált nappaliban szép volt a halszálkában lerakott parketta, ez maradhatott, de fiatalítás itt is történt. A gázkonvektoros fűtést elektronikus, wifiről irányítható fűtőpanel váltotta, az állógalériára az odatámasztott létra helyett egy fordulóval tervezett kényelmes lépcső segíti a feljutást. A gerendaágyra matrac került a számára kialakított fészekbe, így nem csúszkál. A korlát jelzésértékű, az esztergált elemek közt kifeszített kötél vonzza a tekintetet. Az egyetlen növény behelyezésével fönt olyan minimál tér jött létre, amelybe bármilyen plusz tárgy beállítása zsúfoltságot okozna. Odalent a nappali kanapéja a háló alatt heverészésre csábít. Figyelmet érdemel a görgőkön álló, ide-oda tologatható dohányzóasztal, amely a barátok kertjéből kivágásra kényszerült fa törzséből készült. A régi fotógép állványára erősített lámpa szintén jó fókuszpont, miként a képek is a falon, melyek mindegyike a fotográfus-tulajdonos egyedi látásmódjáról árulkodik.

5+1 kedvenc lakberendezésimegoldásunk

  • 1.  A görgőkön guruló beltéri ajtó a nappali és a konyha között
  • 2.  A beltéri ajtó maratással előállított színe és textúrája
  • 3.  Az ajtó gombkilincse kötélből
  • 4.  Az ismétlődő mintájú dekortapéta
  • 5. A háló japános hangulatú letisztultsága
  • +1 A fa, a kötél és a gerendák ritmikusan visszatérő használata

Ilyen a jóinstalláció

A sikeres installáció záloga a szépérzék, az arány- és a színérzék, a formaérzék, a jó képek és az izgalmas keretek. A színesek a színek összevisszasága miatt kaotikus hatást eredményeznek, míg a fekete-fehérek minden otthonban jól mutatnak. Válasszunk hozzájuk egyenkeretet, rendezettebb hatás érünk el velük. A képek szebbek, ha van világítás fölöttük, de a fényforrás kellő távolságra legyen a plafontól, mert a felszálló meleg levegő a port a plafonba égetheti. Szelektáljuk és tartsunk mértéket, a legjobb kép ugyanis elveszik a rengetegben. Ha kitaláltuk a fotók egymásutániságát, jöhet a felrakás, ehhez minden esetben használjunk vízszintezőt, mert a ferde keretek roppant zavaróak.

Galéria / 14 kép

Megnézem a galériát

A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2018/01-es számában jelent meg.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.