A babáknál a pasztell árnyalatok a nyerők

Bababarát festékek

1. Újszülött érkezése előtt mikor érdemes kifesteni a babaszobát?

Na halogassuk az utolsó pillanatig! A frissen berendezett babaszobában a festékeknek, az új padlószőnyegnek és a bútoroknak köszönhetően nagy koncentrációban vannak jelen a vegyipar által kifejlesztett, a baba egészségére káros anyagok, így például az illékony szerves vegyületek (VOC). Ha tehetjük, válasszuk a drágább, de az egészségre nézve üdvösebb bababarát festékeket, amelyek egyre több gyártó kínálatában szerepelnek.

2. Mitől bababarát egy festék?

Festés közben nincs oldószer-kipárolgás, így nem kerül mérgező anyag a levegőbe. A festék illékony-szerves vegyülettől (VOC) mentes. Nem telepednek meg rajta kórokozók és a különféle baktériumok. Lég- és páraáteresztők, így a fal tud lélegezni. A festék szagtalan, nem kell hozzá oldószer, nincs szükség hígításra, gyorsabban szárad. Mosás- és súrolásálló, tehát könnyen tisztítható. Az egyik festékgyártó bababarát terméke például ezüstöt is tartalmaz, ily módon gátolja a gombák és baktériumok szaporodását a falon.

3. Elég, ha csak a gyerekszobában használunk bababarát festéket?

Mi a VOC?

Az illékony szerves vegyületek (VOC – volatile organic compounds) olyan szerves, azaz szénhidrogéneket tartalmazó vegyületek, amelyek könnyen elpárolognak (illékonyak), és már alacsony hőmérsékleten (pl. szobahőmérsékleten) gáz halmazállapotban vannak jelen, és az egészségünket a legkevésbé sem javítják.

Ha a lakás többi része egészségre ártalmas festékkel van kifestve, csökkentjük ugyan a babára jutó terhelést, de mivel gyermekünk sok időt tölt a többi helyiségben is, így nem alhatunk nyugodtan, hiszen félmegoldással éltünk. Fontos, hogy nem szabad mikroeredményekkel megelégedni, a makrovilágot, vagyis ez esetben lakásunk egészét érdemes nézni. Otthonunkban mindenhol olyan festékeket érdemes felvinni a falra, amelyek megfelelnek az adott helyiség igényeinek (kopásállóság, vízállóság), de nem tartalmaznak a család egészségére káros anyagokat. Nem határérték alatti VOC-tartalmú festékekért kell nyúlni a polcon, hanem, ha tehetjük, teljes egészében VOC-mentesekért, hiszen léteznek már ilyenek is.

4. Vonzó a csomagolás, higgyem el, hogy bababarát a festék?

A boltok polcain találunk tetszetős csomagolású, púderes színű festékesdobozokat, rajta a bababarát szóval. Érdemes azonban elmélyedni az apró betűs részben is, és megnézni, hogy belbecs tekintetében mit ígér a gyártó. A természetes festékek rózsaszín vagy halványkék csomagolásban nem mindig teljesítik a bababarát festék kritériumait.

5. Ha megvan a megfelelő festék, milyen színű legyen a szoba?

A fehér fal a gyerekszobában nem előnyös. A kisebbeknek pasztellszínűre fessük a szobát, ovis kortól jöhetnek az erősebb színek, tónusok. A festett fal tapétázott fallal variálható. A festett falra pedig akár falimatrica is kerülhet. Sőt, kaphatók játékos mintákkal nyomott falihengerek, amelyekkel akár csak pár sávnyi felületet is érdekes lehet kidekorálni.

+1. Egészséges-e a fluoreszkáló festék?

A speciális, nem ülepedő bekevert festékekkel a gyerekszobát nyugodtan dekorálhatjuk, a technikailag vizesalapú akrilfesték nem mérgező. Harmincszázalékos pigmenttartalommal akár egy rétegben is kellő fényerőt biztosít. A felületre felhordható ecsettel, hengerrel vagy bármilyen megfelelő eszközzel. A festékkel könnyedén csillagos égboltot varázsolhatunk a plafonra vagy éjszaka mosolygó mesefigurákat a gyerekszobába. Feltöltődéséhez nincs szükség speciális fényforrásra, akár a félig leeresztett redőny alatt beszűrődő fény is feltölti annyira, hogy egész éjjel – fokozatosan halványulva – világítson. A látszólagos fényerő több réteg felfestésével tovább növelhető. n

A nagyobbakkal már együtt is festhetünk

A nagyobbakkal már együtt is festhetünk

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.