A tisztasági festés lényege, hogy a szokásosnál kevesebb munkával produkálsz tiszta felületet. Akkor érdemes alkalmaznod, ha nem akarsz színt váltani, maximum csak árnyalatot, ha a falak állapota kiváló, azokat pár hajszálrepedés csúfítja csupán, magyarán nem igényel glettelést és semmiféle javítást. Ilyenkor elég két rétegben átgurítani a hengert a falon. Ez az apró munka javítja a közérzetet és feelingre olyan, mintha a lakás fel lenne újítva. Noha a tisztasági festés felfrissíti a szobát, de soha nem lesz olyan korrekt a felület, mint egy komoly előkészítés, alapozás után. Arra viszont tökéletesen alkalmas, hogy az évek porát, az előző lakó kedvenc színét eltüntesd és higiénikusabb körülményeket teremts leendő otthonodban.
Tudtad-e, hogy…
- 5 évente érdemes tisztasági festést végezni a lakásban?
- a tisztasági festés ép falakat igényel?
- a por, mely az évek során a falra kerül, erősen módosítja a fal színét?
- egy 70 négyzetméteres lakásban körülbelül 250 négyzetméter falfelület vesz körül bennünket?
Ha te festesz, erre figyelj
ELŐKÉSZÜLETEK:
- Ha elég nagy a kifestendő helyiség, húzd középre a bútorokat.
- Tegyél takarófóliát a bútorokra, a padlóra, esetleg az ablakokra is.
- Papírszalaggal ragaszd le a küszöböket, szegélyléceket, ajtó- és ablakkereteket.
- A kapcsolókat, dugaljakat, a szögeket a festés előtt szereld le.
- A falfelületről nedves ronggyal töröld le a kis szennyeződéseket, a penészfoltokat pedig ecetes szivaccsal távolítsd el.
FESTÉS:
- Kezdd a festést a sarkokkal és a szélekkel. Ezeken a területeken ecsettel dolgozz.
- A plafonfestést festőhengerrel és teleszkópos nyéllel végezd. A bejövő fény, tehát az ablakok irányából, vagyis az úgynevezett fő fényiránytól befelé dolgozz. Gyorsan cselekedj, az egész területet egyszerre kend be.
- A falak festését kezdd az ablakoktól, és haladj a helyiség közepe felé. Egy-egy részterületen átlósan egyenletesen oszlasd el a festéket, hengerrel felülről lefelé, függőleges irányú mozdulatokkal kend el a festéket, majd még egyszer óvatosan húzd át a felületen úgy, hogy a festék egyenletes fedjen. Ezt a technikát a festék rétegezésének nevezzük, és falon, valamint mennyezeten egyaránt alkalmazható.
- Egy másik iskola szerint a festéket először Y- vagy V-alakban kell felvinned a felületre a hengerrel, utána pedig függőleges és vízszintes mozdulatokkal is el kell terítened, majd egy irányból függőlegesen, egyenletesen alakítsd ki a struktúrát.
- Nagyobb falak esetén érdemes gondolatban széles oszlopokra osztanod a felületet, amelyekre egymás után viszed fel a festéket.
- Ha szakemberrel végezteted a munkát, tudd, hogy 1 m2 tisztasági festés anyaggal kb. 450 Ft. n
Forrás: hdfreefoto.files.wordpress.com, custompaintinghouse.com