Teremts rendet kívül és belül!

Miért problémás rendet tartani az otthonodban? Miért tűnik úgy, hogy folyton rendetlenség van körülötted? Hogy lehet, hogy mások takarítónő nélkül is boldogulnak a feladattal? Segítünk a megoldásban.

A rend a fejben kezdődik

Amikor belépsz egy zsúfolt, kacatokkal teli otthonba, az arról is árulkodhat, hogy az ott élő embernek valamiért nincs ideje, gondja, hogy rendet teremtsen maga körül, valamit a fejében nem szeretne a helyére rakni. Senki sem érzi jól magát, ha rendetlenség, káosz alakul ki körülötte. Ha nálad is ez a helyzet, érdemes elgondolkodnod, vajon mitől szorongsz, miért halmozol fel számtalan olyan dolgot, amelyre már régóta nincs szükséged. Miért ragaszkodsz idejét múlt tárgyakhoz, miért nem, és mi az, amit nem tudsz elengedni? Ha rájössz a problémád gyökerére, közelebb juthatsz a harmónia és ezzel együtt a rend iránti természetes vágyadhoz, a saját lelked egészségéhez. Amikor rendet teszel önmagadban, egyszer csak észreveszed, hogy felszabadulsz, levegőhöz és ezzel együtt térhez jutsz kívül és belül egyaránt.

Dobd ki, ami már nem kell

Minden lakásban találhatók olyan holmik, melyek évek óta foglalják a helyet a szekrényekben, a polcokon, pedig nem is használják azokat. Felejtsd el a „jó lesz még valamikor” vagy a „még úgy is belefogyok” mantrákat, mert hidd el, sosem fogod fölvenni azt a ruhadarabot, amit már legalább két éve nem használtál. Gondold végig, örömet szerez neked még az a tárgy vagy ruhadarab, amelyhez ragaszkodsz? Ha már nem tudsz pozitív érzéseket társítani az adott tárgyhoz, akkor nincs rá szükséged többé. Ajánld fel jótékonysági szervezeteknek a megunt dolgokat, vagy ajándékozd el, meglátod, hihetetlenül felszabadító érzés megválni a már szükségtelen dolgoktól.

Csoportosíts!

Nézd meg egyesével a szekrényeket, a fiókokat. Hányfelé rakod például a ruháidat? Van valamiféle rendszer a tárolásban? A megoldás mindenképpen az lehet, ha a hasonló dolgokat egy helyre pakolod. Rakd a fehérneműidet egyetlen fiókba vagy komódba, a blúzokat, ingeket se hajtogasd többfelé összekeverve a pulóverekkel, nadrágokkal. Az edzőholmikat, a tisztálkodási, testápolási szereket vajon hányféle polcon, szekrényben tartod? Talán még a sok évvel ezelőtti költözésből bedobozolva is tárolsz különféle holmikat? Biztos vagy benne, hogy azoknak a dobozoknak a tartalma hiányozna később? Csoportosíts, rendszerezz, ezzel egyrészt megkönnyíted magadnak, hogy megtaláld a szükséges dolgokat, másrészt elindulsz a tudatos rendrakás irányába.

Könyvektől roskadó polcok

Nem vagy egyedül, ha könyveidtől nehezen válsz meg, még azoktól is, melyeket sosem olvastál el. A legtöbben könyveket gyűjtögetnek, az otthonok tárolóhelyiségeinek nagy részét a könyvek foglalják el. Minek is nevezed könyveidet, amikor tavasszal nagytakarítást tartasz? Porfogók? Ez a kulcs, mert ha porfogó a könyvhalom, akkor nincs rá szükséged. Pakold a padlóra az összes könyvedet, amit csak találsz a lakásban, és kezdd el egyesével megnézni azokat. Mennyit találsz közöttük, amit egyszer, ha lesz időd, elolvasol? Hidd el, sosem fogod elolvasni azokat, lapozz bele, és rájössz, nem véletlen, hogy eddig sem tetted. Szedd össze valamennyit, add antikváriumba, ajándékozd könyvtárnak vagy bárkinek, akit érdekelhet. Újabb megkönnyebbülést érezhetsz, és a polcaid is fellélegeznek.

Iratmegsemmisítés

A szekrények nyitogatása közben vajon hány helyen találtál iratokat, számlákat, adóbevallásokat, prospektusokat, garancialeveleket, illetve bármilyen egyéb iratot? Rakd ki a padlóra valamennyit. Beletelhet egy időbe, mire mindet átböngészed, de a végére a megsemmisítendő, kidobandó kupac garantáltan nagyobb lesz, mint amire még szükséged van. Rájössz, hogy sok évvel ezelőtt lejárt adóbevallásokat, garancialeveleket tároltál a polcaidon fölöslegesen. Irataidat évente szortírozd, hiszen mindig találsz olyanokat, amelyek felhasználási határideje lejár. A még szükséges iratokat dossziékba rendszerezve fűzd le, vagy felcímkézett iratpapucsokban tárold. A következő selejtezéskor jóval egyszerűbb dolgod lesz.

Az elavult készülékekre semmi szükség

Lakásodban egészen biztosan számtalan töltőt, akkumulátort, nem használt, kidobásra váró, elromlott elektromos berendezéseket (mint a vasaló, hajszárító, kenyérpirító), csatlakozókat, kábeleket tárolsz, nem beszélve azok dobozairól. A gyerekszobában is számtalan olyan játék foglalhatja a helyet, amelyhez gyermeked hosszú ideje hozzá sem nyúlt. Az évenkénti lomtalanítás tökéletes lehetőség, hogy megszabadulj ezektől a meglehetősen sok helyet foglaló fölösleges dolgoktól.

Csempéssz izgalmat az életedbe

Amikor minden holmidnak megtaláltad a megfelelő helyet, könnyedén átlátod, mire van szükséged, és már kényszeres vágyat sem érzel, hogy újakat szerezz be, mert rájössz, megvan mindened. Többé nem halmozol fel fölöslegesen semmit, a hatékony tárolás lényege ugyanis éppen ez, mindennek kijelölöd a helyét. Izgalmassá teheted a polcokat, a szekrényeket különböző díszítéssel. Saját kezűleg is készíthetsz feliratokat, kis táblácskákat, amelyeket az ajtók belső felére ragasztasz. Ezekre fantáziád szerint írhatsz, rajzolhatsz, akár részletesen azt is, amit ott tárolsz. Ha kidobtál valamit, húzd át, ha új dolgot teszel a szekrényedben, írd hozzá a listához, érdekes tapasztalat lesz, egy év alatt mennyit változik egy-egy fiókod, szekrényed tartalma. n

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.