Több ezer forintot spórolhatsz, ha megfogadod tanácsainkat!

Több ezer forintot spórolhatsz, ha megfogadod tanácsainkat!

Mit tehetünk a mindennapokban, hogy az energiaszámláink kedvezőbben alakuljanak és olcsóbban éljünk? Írásunkból kiderül.

Ötletládához ad!

Világítás

  • Érdemes kicserélni a hagyományos izzót energiatakarékosra ott, ahol folyamatosan ég. 1,5-2 óra használati idővel már megtérül magasabb beszerzés ára. A sok le- és fölkapcsolgatás jelentősen csökkentheti az energiatakarékos izzók élettartamát, de okos használatával akár 80 százaléknyi energia is megtakarítható. Fontos tudás, hogy az elhasználódott energiatakarékos izzó veszélyes hulladék, ezért tilos háztartási szemétbe dobni!
  • Takarékos megoldás a LED-égők használata is, ezek legfőbb erénye, hogy korlátlanul bírják a gyakori kapcsolgatást.
  • Ha üres a lakás, érdemes mindenhol lekapcsolni a fényeket. Betörés elleni védelemhez inkább időkapcsoló és mozgásérzékelő használata javasolt.

Stand-by üzemmód

  • Csak akkor legyenek stand-by üzemmódban a készülékek, amikor azok valóban a kényelmünket szolgálják. Ha nem vagyunk otthon, kapcsoljuk ki ezeket. Főkapcsolóval ellátott konnektorra több készüléket érdemes rácsatlakoztatni, hogy egy mozdulattal mind áramtalanítható legyen.
  • Tévé, hifi, DVD és más szórakoztató elektronikai berendezések vásárlásakor hasznos lehet górcső alá venni a rendes fogyasztás mellett a stand-by fogyasztást is.
  • A telefontöltőt ne hagyjuk fölöslegesen a konnektorba dugva, amikor a telefont levettük róla, mert ilyenkor is csekély, de folyamatos áramfogyasztással kell számolnunk.

Mosás

  • A mosógépek a legtöbb energiát a víz felmelegítéshez használják, ezért jobb alacsony hőfokon mosni. A legtöbb mosószer hatékony már 30-40 fokon is, ez esetben a ruhák is tovább őrzik meg újszerűségüket. Csak ágyneműhöz, lepedőhöz, konyharuhához használjunk 60 fokos mosó programot, 90 fokos mosásra ezek betartása mellett ritkán lesz szükség.
  • A modern készülékek két csatlakozással rendelkeznek, külön a meleg- és hidegvízhez, ezáltal közvetlenül rácsatlakoztathatók a melegvíz-ellátásra. Új mosógép vásárlásakor nézzük meg, hogy a kiszemelt gép esetén van-e erre lehetőség.
  • Mindig töltsük tele ruhával a mosógép dobját, mert ugyanannyi áramot és vizet fogyaszt a félig töltött gép, ez alól csak néhány újabb, kimondottan energiatakarékosra tervezett mosógép a kivétel.

Mosogatás

Tudtad-e, hogy:

  • Egy háztartás teljes energiaköltségének 60-70 százaléka fűtésre, 10-15 százaléka melegvízre, 8-12 százaléka hűtésre, 10 százaléka az elektromos berendezések üzemeltetésére, 2 százaléka pedig világításra megy el?
  • A mérőórákat érdemes rendszeresen leolvasni, így hozzászoktatjuk magunkat a takarékos gázfelhasználáshoz?
  • Energiaosztály az adott gép energiafogyasztását mutatja? A-tól C osztályig megfelelő, a D az átlagos kategóriát jelöli, míg az E-G osztály fogyasztása magas. A legkevesebb energiát az A++ osztályú gépek fogyasztják.
  • Ne folyó vízben mosogassunk, az álló vízben mosogatás viszont higiéniai okokból nem javasolt. A dilemma köztes megoldásaként készítsünk egy tálkában mosószeres oldatot, amibe csak a mosogatószivacsot mártjuk, azzal mossuk el sorban egymás után az edényeket, ezután pedig csak az öblítést végezzük folyó víz alatt.
  • Egy 8 terítékes mosogatógép 11-13 liter, egy 12-14 terítékes mindössze 13-15 liter víz és 0,8-1,1 kWh áram felhasználásával mossa csillogóan tisztára, és adja vissza tökéletesen szárazon az edényeket. Ha ennyi koszos edényt összegyűjtenénk, és kézzel fognánk hozzá az elmosogatásukhoz, ugyanilyen eredmény eléréséhez sokkal több időre, vízre és energiára lenne szükség. A lényeg itt is a megfelelő készülék kiválasztása és az okos használat.
  • A nagy mosogatógépek sokkal gazdaságosabbak, mint a kisebbek, az egy terítékre eső víz- és energiafelhasználás jóval alacsonyabb. Érdemes tehát nagyobb gépet vásárolni még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy a teljes töltetnyi edény lassabban gyűlik össze és a gépet esetleg ritkábban kell elindítani.

    Az energiaosztály az adott gép energiafogyasztását is mutatja

    Az energiaosztály az adott gép energiafogyasztását is mutatja

Sütés, főzés

  • A sütő előmelegítésére legtöbbször nincs szükség. Ez különösen az újabb modellekre és a hőlégkeveréses sütőkre igaz. A sütemények, sült húsok és felfújtak akkor is tökéletesen sikerülnek, ha a még hideg sütőtérbe helyezzük be őket, ezzel pedig akár 20 százalék energiát is megtakaríthatunk. Az előmelegítés csak ritkán, például kenyérsütésnél, vagy kelt tészták sütésénél kellhet.
  • Energia spórolható, ha a főzőlap méretéhez illeszkedő fazekat, lábast használunk, és mindig a láboson tartjuk a megfelelő méretű fedőt.
  • Kenyérpirításhoz, néhány szelet hús grillezéséhez ne kapcsoljuk be a sütőt, használjunk inkább minigrillt, illetve kenyérpirítót.

Hűtés

  • Cseréljük ki régi hűtőszekrényünket, ha az évtizedek óta szolgálatban van mert egy – bár energiatakarékos, de folyamatosan működő – hűtőszekrény napi 1 kWh áramot fogyaszt el, a 25-30 éves hűtőszekrények ennél még 40 százalékkal több energiát használnak el.
  • A hűtő szellőzőrácsát mindig tartsuk tisztán és szabadon. Ha a készülék nem tudja megfelelően leadni a hőt hátul, az jelentősen, akár 10 százalékkal is megnöveli az energiafogyasztását. A szellőzőrácsot a legkönnyebben porszívóval portalaníthatjuk, de fontos, hogy ezt csak a hűtőszekrény áramtalanítását követően végezzük.
  • Ne vásároljunk túl nagy hűtőszekrényt, az új szerzeményt a konyha vagy lakás leghűvösebb helyére állítsuk. Ezzel a trükkel Celsius fokonként 5 százaléknyi energiát takaríthatunk meg. Emellett mindig ellenőrizzük a gumitömítéseket, a kiszökő hideg ugyanis túlfogyasztást eredményez.

Szellőztetés, fűtés, hűtés

  • Szellőztetéskor tárjuk ki az ablakot, így a párás, elhasznált levegő gyorsan kicserélődik. A bukó állásban hagyott ablakon folyamatosan megy ki a meleg a lakásból, viszont a levegő csak lassan cserélődik ki.
  • Ne fűtsük túl a lakás helyiségeit, napközben 22 fok, éjszaka 18-20 fok elegendő.
  • A radiátorok elé ne tegyünk bútorokat, ne takarjuk el függönnyel, mert a meleg levegő nem tud szabadon keringeni a helyiségben. A falra szerelt fűtőtest mögé célszerű alumíniumfóliát helyezni: csökkenti a fal hőveszteségét és visszaveri a hőt a helyiségbe.

Ha már profi vagy a spórolásban, miért ne fordítanád az így megtakarított pénzt lakásálmaid megvalósítására? Válaszd a Fundamenta megoldásait, kattints a részletekért!

Hírlevél feliratkozás

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok & Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!

Feliratkozom
Tipp 4 tipp, hogy a kedvencek szőre ne vegye át az uralmat az otthonodban

A tavaszi időszak sok szempontból nehéz lehet a kisállatot tartók számára, de a legnagyobb gond ilyenkor a nagy mennyiségű szőrrel van. Ilyenkor van ugyanis a vedlési időszak, azaz a kiskedvencek ilyenkor szoktak megszabadulni a téli bundától, amit aztán mindenhol széthagynak a lakásban. Mutatunk 4 tippet, hogy sikeresen fel tudd venni a harcot a szőrrel.

Gyerek Készíts aranyos húsvéti nyuszikat papírból

A húsvéti előkészületek során ne csak a tojásfestésre szánj időt, hiszen számos más dekorációt is készíthetsz – akár a gyerekekkel együtt is.

Tipp Vegyszermentes fehérítés: főzd ragyogóan fehérre a zoknidat!

Igen, jól olvastad, arra bíztatunk, hogy főzd meg zoknidat. A vegyszermentes fehérítésre egyre több hatásos módszer létezik, mi pedig mindet imádjuk, még akkor is, ha olyan nem mindennapi praktikákat igényelnek, mint a „zokni főzés”. Nézzük is, hogyan működik ez.

Stílus Húsvéti koszorúk az ajtóra és az ünnepi asztalra

Karácsony után ismét egy olyan ünnep jön, amikor díszbe öltöztetheted az otthonod. A húsvét középpontjában természetesen a tojások állnak, de azért ne feledkezz meg az ajtóra vagy akár az asztalra tehető koszorúkról sem. Cikkünkben összegyűjtöttünk pár koszorút, melyek biztosan inspirálóan hatnak rád.

Felújítás Pedig esélytelennek tűnt – Egy kifejezetten rossz adottságú 48 nm-es lakás újjászületése

Amikor egy nagyon rossz alaprajzú, sötét, előnytelen adottságokkal megáldott lakásból kell egy szerethető életteret kialakítanod – ez ám a kihívás. Vasziljevics Erika, a My Craft 2016 Kft. alapítója és csapata viszont épp az ilyen kihívások szakértője.

Stíluskerék

minimál
klasszikus
egzotikus
retro
nőies
rusztikus
konyha
nappali
háló
fürdő
dolgozó
gyerek
fekete
fehér
hideg
meleg
pasztell
élénk
Pörgess
Mehet

Stílus

Helyiség

Szín

Pörgesd meg a kereket, vagy forgasd be a tárcsákat ízlésed szerint és nézd meg a neked szóló tippünket!

Megjelent a legújabb Otthonok és Megoldások magazin