A meleg napok ideálisak erre a munkára

Nagy nyári textilrehab

Az első lépések

Először is, ne akarj minden textilt egy nap alatt kitisztítani, mert biztosan nem lesz elég felületed, hogy rendesen megszárítsd őket, a kapkodás vége pedig lehet, hogy tiszta, de dohos, kellemetlen szagú anyag lesz. Viszont pár nap alatt haladj végig mindenhol, mert hiába takarítod ki a párnahuzatokat, ha a kanapéból továbbra is száll a por – kezdd a nagy felületekkel, mint például a szőnyeg vagy a függöny, és haladj a kisebb darabok felé. Készülj fel a nagy felújításra, hogy ne érjen meglepetés – nézd át, mire van szükséged, kell-e foltot tisztítanod, illetve textiljeid milyen tisztítószereket bírnak el. Mielőtt belekezdesz, gondold át alaposan a teendőket – lehet, hogy viccesen hangzik ez a lépés, de ha mondjuk egy zsíros foltnak nekiesel hideg vízzel, nagyjából örökre bele is dolgozod az anyagba, és még a vegytisztító sem fogja kiszedni belőle, szóval szerintünk nem érdemes spórolnod az idővel.

A lényeg láthatatlan

Ne feledkezz el róla, hogy a látványos foltok mellett egészségedet is fenyegető kártevők bújnak meg a textilek többségében – az atkák, gombaspórák, pollenek eltüntetésére a mélyszívó porszívók a legalkalmasabbak, de egy alapos fertőtlenítés sem árt. Ha gyakran tüsszögsz, köhögsz otthon, sokszor fáj a fejed, rosszul alszol, egyik lépést se hagyd ki, mert lehet, hogy éppen a levegő rossz minősége miatt van. Persze figyelj oda, hogy környezetbarát és minél természetesebb tisztítószereket használj, mert a vegyszermolekulák ugyanúgy megragadnak a szálak között, ami továbbra is irritálhat. Ha többszöri mosás, tisztítás után is dohos, büdös marad a párnád vagy valamilyen anyag, inkább válj meg tőle, mert lehet, hogy penészes maradt.

Újítsd fel!

Ha kedvenc anyagaid a gondos tisztítás után mégis foltosak maradtak, ne keseredj el, mert még mindig egy csomó dolgot tehetsz velük. Az egyszínű textíliát például könnyen átszínezheted némi textilfesték segítségével – ha halvány foltok vannak csak rajta, akár egy árnyalatnyi sötétítéssel is eltüntetheted a nem oda való pöttyöket, úgyhogy nem csak a sötétkék vagy fekete a megoldás. A párnákon éktelenkedő nagyobb pacának egy jól megválasztott rávasalható mintával is búcsút inthetsz – csak keress egy feliratot, képet, motívumot, nyomtasd hobbiboltokban kapható speciális fóliára, és applikáld rá az anyagra. Mivel a fólia átlátszó, arra figyelj, hogy a minta eltakarja a foltot! Az utóbbi két technika óriási előnye, hogy mosható marad a textil, emiatt tehát nem kell elölről kezdened egy év múlva az egészet. A kanapé és fotel kárpitja is koszosnak, szürkének tűnhet a takarítás után, de ennek nagyon sokszor csak annyi az oka, hogy az anyag kibolyhosodott, a kis göbök pedig elcsúfítják. Vegyél egy textilborotvát (a ruhákhoz való nem lesz elég, kifejezetten kárpithoz valót keress), és szaladj át az anyagon vele, meglátod, ez a mutatvány teljesen újjávarázsolja a nappali bútorait! n

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.