Lassan ideje elbontani...

Mi legyen a fenyővel?

Variációk egy témára

A saját kertben lévő fenyőfa: Nem véletlenül hódít teret ez az eljárás egyre inkább hazánkban is. A kertben álló fa karácsonyi feldíszítése a legkevésbé problémás, hiszen a fát az ünnepek után nem kell lebontanunk, s a műveletet sem kíséri semmilyen kosz. Egyszerűen csak le leszedjük, ráadásul a számunkra legalkalmasabb időben, s a fa máris továbbra is ott pompázik a kertben a saját helyén, épségben.
A műfenyő: Szintén egyszerű és praktikus, és hosszútávon még pénztárca kímélő megoldás is. A műfenyővel sikerült megteremtenünk a karácsonyi hangulat illúzióját, ám ilyenkor a leszedéskor sincs vele nagy faxni.  Csak könnyedén összecsukjuk, szétszereljük, vagy csak úgy egyben betesszük a tárolóba, hogy csendesen pihengessen ott az év végéig.
A kölcsönzött fa: Gazdaságos és környezetvédő ez a megoldás is. Ha ezt választottuk, most arra kell ügyelnünk, hogy betartsuk a határidőt, ezeket a példányokat ugyanis általában már most január elején vissza kell vinnünk a kertészetekbe, azért, hogy a fa még biztosan jó állapotban legyen.
Fenyőfa cserépben: Amennyiben az ünnepek után nem akarunk megszabadulni a karácsonyfánktól, hanem szeretnénk kiültetni a kertbe, akkor ezzel a módszerrel van erre lehetőségünk. Nyilván mivel terveink voltak a fával, gondosan ügyeltünk arra, hogy ez a gyökeres fa jól érezze magát átmeneti otthonában, a lakásunkban. Így biztos hagytunk időt a beszoktatásra, és folyamatosan öntöztük. Ám a gondosságunk ellenére is számíthattunk rá, hogy egy-két hét után már így is megviseli a fát a lakás meleg, száraz levegője. Ez pedig veszélyezteti a kiültetés utáni megmaradást. Ilyenkor már nem szabad haboznunk, s eldől az is, milyen gazdái voltunk a fánknak. Ám fontos tudni azt is, hogy átszoktatni akkor is muszáj, ha jól viseltük a gyökeres fenyőfánk dolgát az ünnepek alatt és olyan állapotban van, hogy gond nélkül ki lehet ültetni. Azaz, ha meg akarjuk tartani, ne tegyük ki rögtön a mínuszokba, és elültetni is csak akkor ültessük el, amikor már nem lesz fagyott a föld. Addig pedig a legjobb, ha a lépcsőházban, garázsban tartjuk.
A kivágott fenyő: Ha ezt választottuk, akkor az egyik legdrágább megoldás mellett voksoltunk, hiszen minden évben ki kell nyitnunk a pénztárcánkat, hogy megvásároljuk. Nem beszélve arról, hogy ráadásul hiába vesszük a tartósabb, levelét nem annyira hullató fajtákat, előbb-utóbb attól is meg kell hogy váljunk. A sima, átlagos lucfenyőről már ne is beszéljünk, amit ha nem is vágtak ki túl hamar, és az eladásig is megfelelően (elfektetve, lombbal letakarva, vagy nem tartották becsavarva vízbe állítva, rongyba, fóliába becsomagolva) tárolták, akkor is hamar hullatni kezdi a levelét. Ezeket sajnos már csak a kihelyezett karácsonyfa-tárolókba tudjuk dobni, vagy mi magunk hasznosítjuk.

Faleszedés lépésről lépésre

Ami karácsonykor még az öröm, meghittség forrása volt, az ünnepek elmúltával már csak egy kerülgetni való holmi marad, melynek a praktikus eltávolítása ráadásul sokszor komoly fejtörést okoz. Pedig nem feltétlenül kell, hogy így legyen, ha az alábbi praktikus tanácsokat betartjuk.

  1. Amennyiben van rá mód, a fenyő kivitelének útvonalában tekerjük fel a szőnyegeket, toljuk el az útban lévő bútorokat, hogy ne ragadjon beléjük a tűlevél, amit aztán alig lehet belőlük kiszedni.
  2. Az elszáradt fenyőről szedjük le az üveg- és a megtartandó díszeket. (Ami felesleges, az hadd menjen a fával együtt az első körben kifelé, hogy minél kevesebb tűlevél lehullással ússzuk meg a műveletet.)
  3. Szintén a nagyobb levélhullás megelőzése érdekében vágjuk le egy nagy késsel vagy metszőollóval a nagyobb ágakat. Így ugyan szintén sok tűlevél esik le, de csak egy helyen kell felsöpörni, nem pedig végig az egész lakáson.
  4. Vigyük ki a fát az udvarra. (Most fogjuk csak igazán megérteni, miért kellett felhajtani a szőnyegeket. Lehet ugyanis, hogy úgy véltük, már nincs minek lehullania a fáról, de most rájövünk, hogy maradt még rajta bőséggel.)
  5. Most már leszedhetjük a számunkra kevésbé fontos, ám mégis megtartani kívánt díszeket.
  6. Végül jöhet a fa felhasogatása, hiszen kerttulajdonosként a levágott, nem teljesen kopasz ágakat hasznosíthatjuk a hidegre érzékenyebb növények takaróanyagaként vagy mulcsként, a növények tövéhez halmozva.  Ahol pedig van kandalló, cserépkályha, ott házilag is elégethetjük a maradványokat. Ahol azonban nincs erre mód, ott sem kell megvárni a tavaszi lomtalanítást! Tegyük a kijelölt tárolóba, a gyűjtőszigetek vagy a kuka mellé a fenyőnket, ahonnan minden évben szervezett keretek között, ingyen szállítják el.

Fenyősors

Az összegyűjtött és elszállított fenyőket először felaprítják, majd a településünkhöz legközelebb eső hulladékhasznosító kazánjaiba kerülnek, ám nem komposztálják őket savas gyantatartalmuk és a tűlevelek savas kémhatása miatt. Mivel azonban magas a fűtőértékük, kitűnő tüzelőanyag válik az egykor oly pompázatos karácsonyfából, mely fénykorában látványával, míg most a belőle előállított fűtési gőz és villamos energián keresztül melegíti tovább otthonainkat. n

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.