A díszített, kész szappanok

Most a hideg eljárásos szappankészítés rejtelmeibe avatunk be, melyet fázisfotókkal is illusztrálunk. A legfontosabb, mielőtt hozzákezdesz, a védőfelszerelés: kötény, védőszemüveg, gumikesztyű és maszk, mivel a NaOH (nátrium-hidroxid) maró lúg.
Alapanyagok, amelyeket meg kell venned
- NaOH lúg
- desztillált víz vagy különböző teák, gyógynövények lehűtött főzetei, gyümölcs és zöldséglevek, tejek
- zsírok, növényi olajok (olívaolaj, kókuszolaj, sheavaj, kakaóvaj…)
- a recepttől függően illóolajok, amelyek a szappan illatát adják (ha nem akarod, nem muszáj beletenni)
- természetes színezékek (kurkuma, alga, indigó…), agyagok
Eszközök, amelyekre szükséged lesz
- szappan öntőforma-szilikonból (pl. szilikon sütiforma), vagy fa, ha tömbszappant készítesz
- digitális mérleg, az összetevők pontos kiméréséhez
- hőmérő, amivel megméred az olajok és a lúgoldat hőmérsékletét (nem nélkülözhetetlen)
- inox lábas a zsírok, olajok összemelegítéséhez
- hőálló üvegedény
- lúgoldó edény (műanyag, csavaros tetejű)
- inox kanál a méréshez, keveréshez
- fakanál
- botmixer
- törölköző, takaró a formába öntött massza betakarására
A szappankészítés menete
Kiválasztjuk a receptet, hogy milyen szappant szeretnénk készíteni, majd egy jól szellőző helységben minden hozzávalót előkészítünk, felvesszük a védőruházatot.
A sheavajas-körömvirágos és a sheavajas-rózsaszín agyagos szappan hozzávalói:
- 42.5g NaOH
- 114 g desztillált víz
- 100 g kókuszvaj
- 70 g olívaolaj
- 80 g napraforgóolaj
- 30 g ricinusolaj
- 20 g shea vaj
- 30 csepp kubeba illóolaj (a rózsásba rózsa illóolajat teszünk)
- 4 kanál szárított körömvirág-szirom (a rózsásba rózsaszín agyagot teszünk ehelyett)
- Letakarjuk a munkafelületet papírral, kimérjük a hozzávalókat az üveg mérőedénybe – olajok, zsírok -, majd mindezeket feltesszük melegedni. Beleállítjuk az üvegedényt az inox lábasban levő vízbe és összemelegítjük a benne levőket. Amikor kész, kivesszük.
- Amíg hűl, a NaOH-t összekeverjük a megfelelő mennyiségű desztillált vízzel a lúgoldó edényben. Rácsavarjuk a tetőt, összerázzuk, egy picit visszanyitunk, és mivel az egész nagyon felmelegszik, hideg vízfürdőben hűteni kezdjük. Ilyenkor jön jól a hőmérő, de ha nincs, akkor sem kell kétségbeesnünk, mivel a kézmelegnél valamivel melegebbre hűtjük le.
- Amikor ez megvan, és az olajok is kellően lehűltek (kb. 40 fokra), akkor a lúgot az olajokhoz öntve botmixerrel keverni kezdjük, amíg pudingos állagú nem lesz, ekkor tesszük bele az illóolajokat, színezéket, agyagot, ki mit szeretne.
- Formába öntjük, megrázogatjuk, hogy a massza a formát rendesen kitöltse, és letakarjuk. Ha egyszerre többet készítünk, akkor együtt takarjuk be a végén, és 1-3 napig letakarva hagyjuk, nem nyúlunk hozzá.
- Ezután lehet kivenni a formákból (kesztyűben!), és ekkor lehet díszíteni is, szárazvirággal, pecséttel, a tömbformából ekkor lehet szeletelni.
- Utána száraz, hűvös, sötét helyen érni hagyjuk a szappanunkat még 4-6 hétig, ezután lesz használható. Jó szappanozást mindenkinek! n
VédőfelszerelésA szükséges eszközök és alapanyagokOlajok és zsírok összemelegítéseÖsszeforralás utánA lúg kiméréseA lúg hűtése vízfürdőbenKeverem-kavaromMixelés, míg puding állagú leszFormába öntveBetakarvaA formából kivéveÍgy pihennek 4-6 hétig