Segíthetnek a gyerekek is

4 tipp, miből készíthető madáretető

Terményhálóból: Ha vásárolsz bármilyen műanyag hálóban árult terméket (pl. krumplit, hagymát), ne dobd ki a hálót. Vágd ki a háló egyik záró csomóját vagy fémgyűrűjét és vedd ki belőle a terményt, majd szórj egyebek mellett a helyére diót, nem sózott, kifőzött szalonnát, faggyút, de akár napraforgót is, ha nem zavar, hogy kihullik a lyukakon. Majd kösd be a zsák száját oldható (hogy újra tudd tölteni, ha kifogyott), kellő hosszúságú műanyag zsinórral, s már fel is lógathatod a fára vagy az erkélyrácsra.

Pillepalackból: Ez a vékony falú, nem visszaváltható termék kiválóan alkalmas a feladatra. Használhatod a 1,5 literestől az 5 l-es étolajos verzióig bármelyiket. Amennyiben kiválasztottad a számodra szimpatikus méretet, mosd és szárítsd ki jó alaposan. Majd fogj egy éles, vékony pengéjű konyhakést vagy tapétavágót. Fektesd a palackot az asztallapra és vágj ki egy öklömnyi lyukat belőle úgy, hogy az alsó szegélye a flakon aljától kb. 10-15 cm-re legyen. De a zárókupakot ne vedd le, ez védi meg ugyanis a madaraknak szánt élelmet a beázástól. Végül köss a nyakára zsinórt és tedd bele a madáreleséget, majd lógasd fel a fára. Vízzel is feltöltheted a palackot és akkor már itatód is lesz.

Virágalátétből: Ehhez válaszd a 30-40 cm átmérőjű műanyag virágalátétet. Ez etetőnek és itatónak is kiválóan megfelel és teheted a talajra, fatuskóra, egy kis asztalra, az ablakpárkányra, az erkélyre, ám ha úgy akarod, könnyen átalakíthatod függő etetőnek, itatónak is. Bármelyik variációt választod, első lépésben fúrj az aljára két-három 3-4 mm átmérőjű vízelvezető lyukat. (Fúró nem is szükséges, elég, ha egy éles hegyű késsel vagy egy tapétavágó hegyével átszúrod, de a gáz- vagy gyertyalángnál felmelegített szeggel is átbökheted a műanyagot. Fontos viszont, hogy amennyiben függő etetőt vagy itatót szeretnél, úgy a függőleges kör alakú perembe fúrj három, egymástól egyenlő távolságban elhelyezkedő lyukat. Ez azért fontos, mert így biztosítható az egyenletes súlyelosztás és a vízszintes kihelyezés.) Ezután vágj le három azonos hosszúságú vékony, de erős zsineget, és köss az egyik végükre egy-egy azonos nagyságú hurkot. Majd a hurkot dugd át a perembe úgy, hogy a zsinór szabad végét húzd át ezen a hurokrészen. Ha ezt háromszor megismétled, kész is a függesztő zsinórod. Ezeket végül fogd egybe és csomózd össze úgy, hogy az etető vízszintes maradjon. Ha kész, töltsd fel aprómag-keverékkel, napraforgóval, dióbéllel és már ki is függesztheted. Természetesen ha itatónak szánod, ne fúrj az aljába lyukakat!

Hengerdobozból: Ha kietted a nassolnivaló mogyorót, hasznosíthatod a dobozát! Mosd ki a dobozt jó alaposan és szárítsd ki a belsejét. ha esetleg éles a pereme, ragaszd le szigetelő szalaggal. Aztán vágd félbe az ollóval a visszapattintható műanyagfedelet. Végy egy hurkapálcát és szúrd át a hengeres doboz hosszán úgy, hogy a fedél vágott oldalától egy centire fúrsz egy lyukat az olló hegyével, majd ugyanígy a doboz alján is. Ha megvan mindkét lyuk, told át rajta a hurkapálcát úgy, hogy a hengeres doboz aljánál két centire, a tetejénél pedig öt centire lógjon ki. Így a madarak könnyen rá tudnak kapaszkodni. Ezután a hengeres doboz alján a széléhez közel fúrj egy újabb lyukat, hogy átvezethesd rajta a madzagot. Ha sikerült, húzd a dobozt a madzag közepére, és köss egy erős csomót a dobozra. A madzag lelógó végeit újra csomózd össze, tegyél bele például natúr napraforgó magot. Így a kész etetőt már fel is akaszthatod a fára! n

A legegyszerűbb tárgyakból is készíthetsz etetőt

A legegyszerűbb tárgyakból is készíthetsz etetőt

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok és Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!
<< Ezt ITT tudod megtenni! >>

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.