A kicsik szeretnek segíteni, de nem mindegy, hogyan teszik

A konyha rendkívül izgalmas terep a kicsik számára, hiszen sok időt tölthetsz a lakásnak ebben a helyiségében. Szívesen játszanak a közeledben, és a konyhai munkába is előszeretettel segédkeznek. Főzés, terítés, elpakolás közben lehetetlen folyamatosan szemmel tartani a gyereket, de a sérülések elkerülése érdekében megtehetsz bizonyos óvintézkedéseke
A tűzhely nem játék
Rendkívül izgalmas játék a tűzhely gombjait csavargatni, nyomogatni, hiszen a felnőttek is ugyanezt teszik, ráadásul a gombok érdekes hangokat adnak, csörögnek, zakatolnak, csipognak. Gáztűzhelyeknél különösen veszélyes, ha a kisgyerek tekergeti a gombokat, hiszen a gáz a légtérbe szivároghat, de a forró kerámialapok is rendkívül balesetveszélyesek lehetnek. Egyszerűen megelőzheted a bajt a gombzár használatával, amit könnyedén fölpattinthatsz a tűzhely csavarható gombjaira. Érdekes látvány az is, amikor a sütőben sül az íncsiklandó finom sütemény. A sütő ajtajára fölszerelhető babazárat a kicsik nem tudják kinyitni, így biztosan nem nyúlhat be a sütőbe, és nem égetheti meg magát. Műanyag ajtózárat a mikrohullámú sütő és a hűtőszekrény ajtajára is föl tudsz pattintani.
A kicsik leleményességét és ügyességét ne becsüld alá, könnyedén megtalálják a módját, hogyan kaparintsák meg a tűzhelyen hagyott nyeles serpenyőt, teáskannát, vízforralót. Az ilyen jellegű balesetek elkerülése érdekében jó szolgálatot tesz a tűzhelyvédő rács, amely még az égési sérülésektől is megvédi a gyereket. Rács hiányában már az is biztonságos, ha az edényeket a főzőfelület belső részére helyezed.
Veszélyes tisztítószerek
Sokan tárolják a tisztító- és egyéb vegyszereket a mosogató alatti szekrényben. Nem kell mondani, mennyire veszélyes mindez a kicsikre nézve, hiszen elérhető magasságban, könnyedén hozzáférhetnek a színesen csábító vegyszeres flakonokhoz, mosogatógép-tablettákhoz. Megoldást jelenthet, ha zárható ajtajú spájzban, mosókonyhában vagy garázsban tárolod inkább ezeket a veszélyes szereket. Amennyiben ez a lehetőség nem járható, érdemes biztonsági ajtózárat használni. A gyerekek néhány próbálkozás után föladják, ha valamelyik ajtót nem tudják kinyitni, és keresnek más elfoglaltságot – vagy egy másik szekrényt.
Az alsó konyhaszekrényekben olyan tárgyakat, edényeket érdemes tárolnod, amelyek nem jelentenek veszélyt a gyerekre akkor sem, ha épp valamiért nem tudsz ráfigyelni. Praktikus megoldás, ha az egyik szekrénybe a kicsi játékait tárolod, örömmel fogja ki-be pakolgatni azokat, amíg az ebéd vagy a vacsora elkészül. Műanyag tálakat is szívesen rakosgatnak egymásba, épp úgy, mint az építőkockákat, ha nem zavar, hogy a gyerek naponta akár többször is ki-be rámol a konyhaszekrényből, megengedheted neki, hogy játsszon ezekkel az edényekkel.
Óvatosan az ollókkal, késekkel
A kisgyerekek nagyon szívesen segítenek a konyhai munkában, ami számodra eleinte inkább hátráltató lehet, mégis megéri a türelmet. Hadd segítsen, így később is szívesebben tesz eleget a kéréseidnek. Kisgyermeked ki akar próbálni mindent, amit tőled lát, szeletelni, gyúrni, vágni, kevergetni szeretne ő is. Vond be őt is a konyhai feladatokba, adj a kezébe tompa hegyű, műanyag kést, műanyag poharat, olyan eszközöket, amelyekkel egészen biztosan nem okozhat sérülést magának, így játszva taníthatod meg arra, hogyan kerülje el a baleseteket. A kicsik mindent megjegyeznek, pontosan tudják azt is, melyik fiókban tárolod a szúró- és vágóeszközöket. A kellemetlenségeket megelőzheted sarokzárak, fiókzárak felszerelésével. Ezek az apró eszközök könnyedén beszerezhetők, az áruk sem borsos, ugyanakkor rendkívül praktikusak és biztonságosak. n