Föld alatti megoldás

Így gyűjtsd az esővizet!

Esővízgyűjtő beruházás

1. Egyszerű műanyag hordó: 120 literestől 500 literes kiszerelésig 5000-30 000 forint
2. Műanyag tartály: 1000 literes 30 000-70 000 forint
3. Földfelszín alatti tartály: 0,5 köbméterestől 10 köbméterig 45 000 500 000 forint

A hosszú és száraz nyarakat a mezőgazdaság is megsínyli. Magyarországon átlagosan évente 550 mm mennyiségű csapadékkal lehet számolni négyzetmétereként. A tapasztalat azt mutatja, hogy a kerti növények átlagos vízigénye egy évben 520 mm. Ennek láttán akár fel is sóhajthatunk: a föntről érkező vízmennyiség pont elég, de sajnos ez nem teljesen igaz. A helyzet ugyanis az, hogy a növények a tenyésztési időszakban, ami áprilistól egészen novemberig tart, sokkal több vízre szomjaznak, ám akkor körülbelül 300 mm víz hullik eső formájában. Nem nehéz kiszámolni, hogy ez négyzetméterenként 220 liter vízhiányt jelent. Ezt pedig valahonnan pótolni kell. Erre adunk most ötleteket.

ALAPFOKON:  Gyűjts össze a tetőről összefolyó vizet megfelelő nagyságú tároló edényekbe, tartályokba. Állíts egy hordót  az ereszcsatorna alá. Negyven négyzetméter tetőről majdnem egy köbméter víz gyűjthetsz össze havonta. Ennek csak a növényeidhez való elszállításról kell gondoskodnod, de használd bátran el még azelőtt, mielőtt elkoszolódna vagy bealgásodna.

KÖZÉPFOKON: A felszíni esővízgyűjtő egy műanyagból készült, körülbelül három köbméteres egyszerű tartály, mely a hordóval ellentétben tetővel és csappal is rendelkezik, így nem esnek bele levelek, nem telepednek meg benne szúnyogcsaládok és nem mellékes az sem, hogy a csap révén egyszerűen kinyerheted belőle az esővízet. Tedd az ereszcsatorna mellé a ház árnyékosabb oldalára!

FELSŐFOKON: A legmodernebb megoldás a speciálisan víztárolásra, edzett műanyagból készült tartály földbe helyezése, mely mindenféle méretben és összeszerelésben kapható. Telepítéskor a kiásott gödör aljára homokágy kerül, majd a tartály köré vízelvezető réteg és már rá is kapcsolható az esővízcsatornák gyűjtő vezetéke. Előnye, hogy könnyen telepíthető, köszönhetően kis súlyának és könnyű összeszerelhetőségének.

Az esővíz gyűjtésének esztétikus módja

Az esővíz gyűjtésének esztétikus módja

Mi mindenre jó az esővíz?

  • Ingyen juthatsz természetes vízhez. Használatával kevesebbet kell fizetned a víz- és csatornahasználatért.
  • Környezetedet tehermentesíted. Esővízgyűjtéssel a bonyolult és erőforrás-igényes eljárásokkal tisztított természetes víz környezetterhelő hatását is mérsékelni tudod.
  • Lágy vizet kapsz. Mivel nincs benne mész, kevesebb szappantól is habos lesz.
  • Jó illatú lesz mosott ruhád és selymesebb a hajad. Ezért a mosáshoz kevesebb mosó és öblítő szert kell adagolni, a tisztálkodásnál kevés sampon is elegendő.
  • Jó hatással van a bőrödre. Így nem kell annyi arckrémet, testápolót magadra kenni.
  • Nem kell tartani a vízkő kialakulásának veszélyétől egy esővizet használó berendezésnél. Ezáltal feleslegessé válik a mosáskor használatos vízlágyító is.
  • Az esővíz felér egy „arcfelvarrással”. Akár kerti, akár szobanövényről van szó, mindkettő jobban szereti a természetes esővizet. n

Forrás: knockoutplumbing.net, g-ecx.images-amazon.com

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.