Iktassuk ki a veszélyforrásokat a lakásból!
A kicsik szeretik felfedezni az őket körülvevő világot. Céljuk elérésében igen találékonyak, ám mivel tapasztalatlanok, nincs semmilyen veszélyérzetük. Bátran nekiindulnak, nem is gondolva arra, hogy rengeteg – a felnőtt számára veszélytelen – tárgy, berendezés lehet kockázatos számukra. Helyettük a szülőknek kell már előre felmérni a terepet, hol, mi jelenthet veszedelmet a kisded számára, amikor birtokba veszi a családi fészket. Ehhez nyugodtan eresszük szabadjára fantáziánkat, ereszkedjünk például térdre, hogy egy pici gyerek szemével nézhessünk körbe a lakásban, vagy kérjük ki egy kisgyerekes szülőtársunk tapasztalatain alapuló tanácsait. Mert veszély az bárhol leselkedik kicsinyünkre a lakásban.
A gyerekszobában
Ez a legbiztonságosabb hely picinyünk számára, mivel ezt a szobát eleve igyekszünk őrá szabva kialakítani, de figyelni itt sem árt.
- Ha falat festünk, olyan festéket válasszunk, melynek alacsony az illékony szerves vegyület-tartalma, így biztonságos lesz a szoba levegőjének belélegzése.
- Igyekezzünk minél több természetes anyagot használni, mint pl. tiszta pamut huzat, kárpit és gyapjú szőnyeg. Ezek még több káros kémiai anyagot semlegesítenek a szoba levegőjéből.
- A kiságyban ne legyen 4,5 cm-nél kisebb a rés a rudak között, nehogy beszoruljon a baba.
- A matrac szorosan illeszkedjen a kiságyhoz, hogy a baba feje vagy teste ne tudjon beékelődni a matrac és a kiságy közti résbe, mert az fulladáshoz vezethet.
- Távolítsunk el minden kábelt, ami a baba nyaka köré tekeredhet! Lehetőség szerint a gyerekágyat az elektromos vezetékektől, a drapériától és a függönyzsinóroktól távol helyezzük el, vagy tekerjük fel ezeket, és gondoskodjunk arról, hogy a kisgyermek ne érje el.
- Ugyanakkor a lelógó bölcsőjátékokat rakjuk olyan magasra, hogy ne lehessen elérni, és a játékokról, a cumiról távolítsuk el a hurkokat.
- Vásároljunk minőségi játékokat, amelyeket bátran nyűhet a gyerkőcünk, és amin feltüntették a „nem toxikus” feliratot.
- Figyeljünk arra is, hogy amíg a gyermekünk nem elég nagy, mindenképp kerüljük az apró golyók, labdák használatát, illetve ha van idősebb gyerekek, annak játékait is tartsuk távol a babáktól és a kisgyermekektől, az apró részek miatt!
A nappaliban
Itt viszonylag kevesebb a veszélyforrás, de itt sem árt résen lenni!
- Vásároljunk lekerekített sarkú bútorokat, asztalt, vagy tegyünk a meglévőkre sarokvédőt.
- A törékeny vagy nehéz tárgyainkat pakoljuk magasabbra a polcokon, hogy a csöppség ne tudja magára rántani.
- Rögzítsünk minden polcot szilárdan.
- Amennyiben szükségesnek látjuk, erősítsük a falhoz a szekrényeket, nehogy rádőljenek csemeténkre.
A lépcsőn
Ha emeletes házban lakunk, gondoskodnunk kell a biztonságos lépcsőhasználatról is.
- Amíg a gyermek nem mozog magabiztosan a lépcsőkön, érdemes biztonsági kapukat felszerelni a lépcső alján és tetején!
- A lépcső mindig legyen üres, mivel a gyermekek áteshetnek az ott hagyott holmikon.
- A lépcsőkorlátnál a lécek között ne legyen akkora rés, hogy a gyermek átférjen rajta!
4 + 1 általános jó tanács
- Távolítsuk el a lakásból a mérgező szobanövényeket!
- Ne engedjük a gyerekeket az ablak közelébe, mivel kieshetnek! Használjunk ablakvédőt, vagy csak bukóra nyissuk ki az ablakokat.
- Tartsuk távol az ablaktól a székeket és minden olyan bútordarabot, amelyre a gyermek felmászhat!
- A nem használatos konnektorokba tegyünk műanyag betétet, így nem tud belenyúlni a gyermekünk.
- Az alkohol és a cigaretta legyen elzárva. És ne tartsunk otthon fegyvert, vagy mindig zárjuk el őket úgy, hogy a kulcshoz ne férjen hozzá a pici, a golyókat pedig tároljuk mindig külön a fegyverektől. n