Forrás: Getty

Mi alapján válaszd ki a tökéletes cserepet a növénynek?
Amikor virágcserepet választasz, fontos figyelembe venned annak méretét, hogy elegendő hely legyen benne a növény gyökérzetének. Az anyag is fontos tényező, hiszen különböző anyagok más-más tulajdonságokkal bírnak – például a vízelvezetés terén, melyekre egyes növények jobban, míg mások kevésbé érzékenyek.
Olvasd el ezt is!4 beltéri függő növény, ami könnyen gondozható
Milyen cseréptípusok vannak?
- Agyag: Az agyagcserép az egyik legismertebb cseréptípus. Az agyag legnagyobb előnye, hogy jó vízelvezetést biztosít. Emellett az agyagcserép viszonylag jól szellőzik, ami elősegíti a talaj kiszáradását. Ez különösen fontos a vízérzékenyebb növényeknél, ráadásul ennek hála valamelyest szellőzik is a gyökérzet.
- Műanyag: A műanyagcserép egy másik népszerű választás. A könnyű műanyagból készült cserépek kiválóan alkalmasak beltéri és kültéri környezetekre egyaránt. Az előnyük közé tartozik, hogy könnyűek, nehezen törnek és rendkívül tartósak. A műanyagcserép vízáteresztő képessége általában jó, de győződj meg róla, hogy a kiszemelt darab rendelkezik-e vízelvezető nyílással, hogy a felesleges víz ne álljon meg a cserép alján, mert a gyökérzet rohadásához vezethet.
- Kerámia: A kerámia cserép elegáns megjelenést kölcsönözhet a növényeidnek. Ez a fajta tartó általában fagyálló, ami azt jelenti, hogy kiválóan használható kültéren is. A kerámia cserépek különböző stílusokban és színekben kaphatók, így garantáltan megtalálod az otthonod stílusához leginkább illőt. Érdemes megjegyezni azonban, hogy a kerámia cserépek nehezebbek és törékenyebbek más anyagokhoz képest.
- Fém: A fémcserép egy kevésbé gyakori, viszont ugyanúgy egyedi megjelenést kölcsönözhet a növényeidnek. Az acél vagy alumínium cserépek tartósak és könnyen tisztán tarthatók, emellett ellenállóak az időjárásás viszontagságaival szemben, és nem korrodálódnak. Fontos azonban figyelembe venni, hogy a fémcserépek jobban felmelegszenek a napos időben, ami veszélyt jelenthet a növények gyökérzetére.
Olvasd el ezt is!Ha igazi kihívásra vágysz: 4 szobanövény profiknak