A biotelek drága kincs

Hogyan lehetsz biogazda?

Jó, ha tudod

  • A vegyszermentesített talajba lehetőleg őshonos növényeket telepíts.
  • A biotermény gyakran apróbb, de a kisebb testben értékesebb beltartalommal találkozol.

A biogazdálkodás olyan gazdálkodási rendszereket határoz meg, amelyek tiltják vagy korlátozzák a műtrágyák és egyéb vegyszerek használatát. A biogazdálkodás fontos eleme a vetésváltás, a környezet védelme és általában a fenntartható mezőgazdaság elősegítése.

Magánszemély vagy termelő

A biotermesztés kétféleképpen működhet, magánszemélyek és termelők által. Előbbieknek, akik nem járnak piacra termékeikkel, általában elég, ha tetteikkel igazolják saját maguk és családjuk előtt, hogy bio-módon gazdálkodnak. A nem saját részre gazdálkodók dolga nehezebb, mert nekik  különféle törvényi szabályozásoknak kell megfelelniük. Az előírások betartását mind a termelés, mind a forgalmazás tekintetében ellenőrző szervezetek felügyelik, méghozzá roppant szigorúan. Talán épp ez az oka annak, hogy Magyarországon, noha elvileg agrárország vagyunk, kevés hektáron zajlik biogazdálkodás.

Kezdd kicsiben!

Ha biogazda álmokat dédelgetsz, kezdd kicsiben, hobbiszinten, kis területen. Persze nem mindegy, milyen földben termelsz. Ha megelégszel a balkonkertészkedéssel, érdemes zacskós bioföldet vásárolnod. De ha nagyobb földet, telket vásárolnál, tudj meg minél többet a talaj előéletéről. A kész biotelek ritka kincs az ingatlanpiacon, így gyakran be kell érned a hagyományos telekkínálattal. A földdarab megvásárlásakor figyelj az elhelyezkedésen, a tájoláson túl a talaj minőségére is. A szakember által pár tízezer forintért végzett talajmintavétel beszédes lehet a földet illetően. Ha hosszan műtrágyázták, fertőtlenítették a földet, savasodás áll fönn.

Talajjavítás

Ezen lehet korrigálni, a szakember pedig arra is útmutatást ad, milyen irányba érdemes tolni a föld pH-értékét. Olykor ez kivitelezhető ásványi trágyával, komposzttal, de segíthet a talajmosás is, amikor túlöntözéssel a szennyezőanyagot a talaj szilárd fázisából a mélyebb rétegekbe juttatják vagy a talajvízbe viszik át és kiszivattyúzzák. Megoldás lehet pár évig parlagon tartani a később termelni kívánt területet, azt túlöntözni és hagyni a vadnövényeket megélni rajta, melyek pár év alatt kiszedik a káros anyagokat a földből. n

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.