A napelem jól illeszkedik a tetőszerkezethez

Napelem a tetőn

A rezsicsökkentés fokozható. Ha zöldben gondolkodsz, a tetőre napelemtáblákat szereltethetsz. Ha a havi 14-15 ezer forintos villanyszámlától szabadulnál, abban egy 3 kilowatt teljesítmény leadására képes, 12 napelemtáblából álló rendszer telepítése már segíthet: a rendszer 1,6-1,8 millió forintból hozható tető alá. A megoldások a házak tetejét befeketítő napelemtábláknál azonban nem állnak meg, vannak törekvések esztétikusabb megoldásra is.

Mi a baj a táblákkal?

Napkollektor vs. napelem

Sokan keverik a kettőt, pedig egyszerű, a napkollektor melegvizet állít elő, míg a napelem villamos energiát, magyarán a nap fényenergiáját alakítja át egyenárammá.

A táblás megoldással szemben megfogalmazott kritika, hogy vizuálisan sehogy sem mutat jól, az építészeti stílusokhoz nemigen illeszkedik, különleges formájú tetőszerkezeteken nehézkesen alakítható ki, műemlék épületekre nem illeszthető, jelentős többletsúllyal terheli a tetőszerkezetet. Emellett drága, a működtetéséhez szükséges rendszer kiépítése költséges, ha meghibásodik a napelem, az egészet cserélni kell, használata tehát körülményes. A megoldást a szakemberek egyre inkább a napelemes tetőcserépben látják, amellyel kapcsolatban cél lenne, hogy a lakosság számára elérhető, könnyen szerelhető és rugalmasan bővíthető legyen. Lássuk, mi a helyzet ezen a téren?

Egy magyar találmány

Sokat cikkezett a média az utóbbi években Tóth Miklós mérnökről, aki a tetőcserépre applikálta a napelemet. Elkészült a prototípus, melynek előnye, hogy egy négyzetméternyi területen használva már képes ellátni egy kisebb háztartás igényeit, azaz 200-250 watt áramot állít elő, mely elég a világításra, de a televízió, a számítógép, a hűtő vagy a mosógép működéséhez is segítséget nyújt, a beépített akkumulátoroknak köszönhetően akár éjjel-nappal. Ez 45 százalékkal nagyobb teljesítményarányt jelent egy egységnyi felületen, mint amit a megszokott napelemes rendszerek produkálnak. Komoly újítás továbbá, hogy a hagyományos napelemtáblákkal ellentétben árnyékban is működik a hazai találmány, aminek ára hasonló kategóriában mozog majd, mint a napelemes rendszereké, tehát pár tízezer forinttól több millióig terjedhet, de a befektetés jóval hamarabb megtérül – az említett egy négyzetméternyi terület körülbelül kétszázezer forintból kihozható és lépésről-lépésre bővíthető, meghibásodás esetén elemenként javítható. Az elgondolás jó, de hiába a sok előny, ha sorozatgyártás még nem indult be, a termék nem kézzelfogható.

Svéd példa

Ami viszont már a gyakorlatban is létezik, az a svéd Sol Tech nevű cég napelemes tetőcserepe, ami nem agyagból vagy betonból készült, hanem üvegből, ezen pedig végre akadálytalanul haladhat át a napfény. A napenergiát a tető alatt egy speciális, folyadékalapú réteg gyűjti össze, és továbbítja a fűtési vagy elektromos hálózathoz. A napkollektoros rendszer rugalmas, bármilyen hagyományos fűtési rendszerhez illeszkedik. Ha használatba lendül, a napenergia az elsődleges energiaforrás, és a hagyományos fűtési rendszer csupán a rásegítés. n

Ez a cserép üvegből készült

Ez a cserép üvegből készült

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.