Időben kérjük meg az engedélyt, hogy a végén ilyen elégedettek lehessünk

Hurrá, építkezünk!

Ahhoz, hogy egy telek tulajdonosa elkezdhessen építkezni, építési engedélyt kell kérnie a helyi építési hatóságtól. Ez viszonylag hosszú folyamat, hónapokat is igénybe vehet, érdemes időben gondolni a beadására, hogy a tervezett ütemterv szerint alakulhasson a munka.

5 kérdés és válasz az építési engedélyek kapcsán

1. Mikor kell építési engedély?
Általánosságban elmondható, hogy építési engedélyt új épület építése, bővítése esetén, illetve akkor kell kérni, ha a meglévő  felújítása, átalakítása során az épület tartószerkezetét is meg kell változtatni.

Tipp: Az engedélyköteles tevékenységek a 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendeletben és bővítményeiben találhatók, de az esetleges, lokális megkötésekről a helyi önkormányzatoknál is érdemes tájékozódni.

2. Mi az építési engedélyeztetés menete?

  • A megépítendő ingatlan engedélyezési tervének elkészítése.
  • Jóváhagyás. Ezután az építési engedély jogerőssé válik, a tulajdonost megkezdheti az építkezést.
  • Az építési engedély 2 évig érvényes a jogerőre emelkedés dátumától.
  • Amennyiben a területre vonatkozó előírások nem változnak, ez a 2 év egy egyszerű kérvénnyel meghosszabbítható.

Tipp: Építési engedélyt csak a telek tulajdonosa kérhet.

3. Mi az elvi építési engedély?
Az elvi építési engedély arra szolgál, hogy a telek megvásárlása előtt a leendő tulajdonos biztos lehessen abban, hogy a kiszemelt telekre megépítheti-e a tervezett ingatlant.

Tipp: Az elvi építési engedélyt bárki kikérheti, bármely telekre, függetlenül a tulajdonjogtól.

4. Mi történik, ha elkészül az építmény?
Akkor még nem lehet használni, használatbavételéhez szintén a hatóság engedélyét kell kérni. A használatbavételi engedély akkor kapható meg, ha a hatóság meggyőződött róla, hogy az építmény az elvégzett munkálatok után rendeltetésszerűen és biztonságosan használható.

Tipp: Használatbavételi engedély nem szükséges már minden építési engedély alapján létrejött épülethez sem, a legtöbb esetben már elegendő a használatbavételi tudomásulvételi eljárás lefolytatása.

5. Mihez nem kell engedély?
Bejelentés és engedély nélkül építhetők általánosságban a kerti építmények (lugas, játszótér, kemence, kisebb tó, medence) és a kerítés. Homlokzat-felújítás (hőszigetelés, színezés, méretmódosítással nem járó nyílászárócsere) és a kisebb belső átalakítások szintén engedély nélkül végezhetők.

Tipp: Külön szabályok vonatkoznak a műemlékekre és környezetükre, a helyileg védett épületekre és épületegyüttesekre. Ezekben az esetekben érdemes építészhez vagy szakhatósághoz fordulni. n

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.