Szabályozott fűtéskorszerűsítés

Források

A fűtéskorszerűsítés sok családnak önerőből kivitelezhetetlen. Érdemes hát tudni, hogy az új uniós költségvetési ciklusban 63 milliárd forint jut energiahatékonysági beruházásra. Ebből a lakosság 33-34 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást kaphat, ami évente kb. 30 ezer lakás felújítását teszi lehetővé.

Fűtési rendszereink elavultak, nem szabályozhatók megfelelően, kazánjaink a névleges teljesítmény 70 százalékán üzemelnek. Szeptember 26-ától hatályba lép Magyarországon is az az uniós rendelet, amely a legalább 86 százalékos hatásfokú gázkazánok forgalomba hozatalát engedélyezi. Ekkortól csak kondenzációs gázkazánok felszerelése engedélyezett. Ezek bekerülése ugyan drága, de velük hosszú távon 20-30 százalékkal is csökkenthető az ingatlanok energiafelhasználása.

Jelen helyzet

A legtöbben ma cirkóval fűtenek idehaza, e rendszerek három kategóriája dolgozik Magyarországon. Az egyik a hagyományos, nyílt égésterű kazánok csoportja. Ezek a legrégebbiek és a legrosszabb hatásfokkal üzemelő berendezések. Jobb a helyzet a zárt égésterű, turbós készülékek esetén, ezek modernek és jó hatásfokkal dolgoznak. A legszerencsésebb megoldás a kondenzációs készülék, ez a legmodernebb kategória a cirkón belül, amellyel száz százalék fölötti hatásfok érhető el.

Komplex megoldás

Ma a szakemberek jó része azt javasolja a cserén gondolkodóknak, hogy kondenzációs gázkazánnal működő fűtési rendszert válasszanak, amit radiátorral vagy felületfűtéssel, fal-, mennyezet- illetve padlófűtéssel kombinálnak. E mellé öt légkamrás ablakokat szereltessenek, hőszigeteljék az épületet kívülről, és a legnagyobb hatékonyság érdekében használjanak minél több megújuló energiaforrást.

Kiadások

Mi egyelőre maradjunk a kazáncserénél. Egy márkás kombicirkó nagyjából 120 ezer forinttól indul, míg a legolcsóbb, szintén márkás kondenzációs készülék nagyjából 250 000 Ft. Hagyományos készülék cseréjekor számolni kell azzal, hogy a füstgáz-kivezető rendszert újra kell építeni, amihez a kémény átalakítása szükséges, ez további  több tízezer forintos kiadást jelent. A kazán persze önmagában kevés, sokszor radiátorcserével együtt érdemes megvalósítani. Ehhez nem árt tudni, hogy a kondenzációs berendezések barátai az olyan ún. alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerek, mint padló- vagy a falfűtés.

A vásárlás útvesztőjében

A vásárlást megkönnyítendő, szeptembertől felkerülnek a gázkészülékekre is az energiacímkék, amelyek betűkkel jelzik az energiahatékonyságot. Gázfűtő és kombinált meleg víz és fűtőkészülékek esetén B-energiaosztálynál rosszabb besorolású készülékek 2015. szeptember 26. után nem szerelhetők be.

Tudtad-e, hogy…

  • a magyarországi gázkészülékek életkora meghaladja a 18-20 évet?
  • a lakosság az energiahatékonyság növelésére korábban az engedélyeztetéshez nem kötött nyílászáró- és szigeteléscserét választotta?
  • a gépészeti beruházások megtérülése általában gyorsabb, mint a ház burkán végzett korszerűsítések?
  • a zárt égésterű kazánok nem okozhatnak CO-mérgezést?
  • kondenzációs kazánnal az ingatlan értéke nő, az otthon energetikai besorolása szintet ugrik? n
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.