Ha a fagyosszentek elmúltak, irány a kert!

Palántázz velünk okosan!

Különleges palántát a kiskertbe!

Aki rákapott a kertészkedés ízére, nem elégszik meg a hétköznapi zöldség-gyümölcsökkel: különlegesre vágyik. Ha te is ilyen vagy, érdemes elmenned a különleges palánták vásárára, amiből májusban még egy biztosan lesz a Vácrátóti Arborétumban. A hétvégén a Füvészkert örvendeztette meg a felhozatallal a kiskertészeket, itt csak paradicsompalántából 90 különböző fajta sorakozott fel, a bordázott falútól kezdve a tigriscsíkoson át a fekete színű paradicsomig. Ha örömödet leled az érdekesebb fajták termesztésében, keresd az országszerte turnézó különleges palántavásárokat, ahol 300 érdekes növény közül választhatod ki a neked megfelelő típust!

A lényeg, hogy Pongrác, Szervác, Bonifác (május 12., 13., 14.) előtt a melegkedvelő palántákat – amilyen a paradicsom, a paprika, a padlizsán – nem ültetheted ki a szabadföldbe. Népi megfigyelések szerint ekkor még karmolhat egyet az időjárás. Ilyenkor még visszatérhetnek a talajmenti fagyok, ez esetben pedig odalesznek féltve nevelgetett palántáid! Érdemes azonban ezután még egy nappal is türelemmel lenni, mert “Pongrác, Szervác, Bonifác után Zsófia (május 15.) is lehet gyász.” Ha pedig igazán ortodox módon veszed a fagyosszenteket, akkor jó, ha még Orbán napját is megvárod az ültetéssel (május 25.), mert tágan értelmezve ő is fagyosszent. S hogy mit csinálj addig, ha égsz a tettvágytól? Gyűjts esővizet! Az előttünk álló napokban bőven jut majd az égi áldásból, a májusi eső pedig köztudottan aranyat ér. Ha viszont elvonult a hideg, amiben fagyosszentek idején bőven lesz részünk, ásó, kapa: és irány a kert. Öt tanácsunkkal a mezőgazdasági sikereidhez igyekszünk hozzájárulni.

h

Hidd el, palántáid meghálálják a törődést!

 Tudtad-e, hogy…

1. … a palántákat érdemes a külső hőmérséklethez szoktatni? Kiültetés előtt vedd ki őket a melegházból és tedd az ablakpárkányra előbb rövidebb, majd hosszabb időre, estére pedig vidd vissza őket a melegbe. Mutasd meg nekik a nagyvilágot egyre növekvő óraszámban, hogy tudják, hova is érkeznek.

2. …az ültetést érdemes késő délután végezni? A borús idő a legjobb. Reggel jól öntözd be az edényt, hogy egyszerű legyen kiemelni a pohárkájából a palántát a földlabdával együtt. Legyen a kezed ügyében egy kis komposztföld, tápkocka, marhatrágya, amivel kezdőlökést adhatsz a palánta földi életéhez.

3. … az átültetés irtó komoly stressz a növényeknek? Beletelik jó pár napba, amíg megszokják új lakóhelyüket és otthon érzik magukat. A palántákat ültesd mélyebbre annál, ahol a szár kezdődik, mert a föld alatti szárrész gyökereket fejleszt, ezzel a megnövekedett gyökérzettel pedig több tápanyagot tud felvenni. A kiültetés után alaposan öntözd be a növényt és ügyelj később is az egyenletes vízellátásra.

4. … magasabbra növő fajták szárát érdemes kikaróznod? Így ugyanis több és szebb gyümölcsöt termel majd a növény. A karót megveheted készen a kertészetekben (ez elég drága mulatság: 450 Ft  1 csomag, 7 db-os, 90 cm-es bambuszrúd), de ha teszel egy sétát a kertedben vagy az erdőben, biztosan ott is találsz karónak való fát.

 5. … ha a fagyok a fagyosszentek elvonulása után is kísértenek, a palántákat süveggel, agyagcseréppel, a föld felkupacolásával védheted meg a csípős időjárástól? n

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.