Tudd, hogy mit jelent!

A kötbérről alapfokon

Tipp

A kötbért érdemes általában napi összegben meghatározni. Ha nem konkrét összeget állapítunk meg, meg kell jelölni a kötbér alapját és  mértékét is.

A felek a szerződésben alkalmazhatnak olyan jogi eszközöket, melyek a teljesítést elősegítik, arra ösztönöznek vagy éppen a teljesítés elmaradása esetén a jogosult javára biztosítékot, fedezetet jelentenek. Az ingatlan adásvételi szerződések egyik garanciális eleme a kötbér, amely tulajdonképpen  a szerződésszegés szankciója. A kötbér olyan szerződésszegés megelőzésére is szolgál, mint a késedelem, a hibás teljesítés, a meghiúsulás (azaz a teljesítés elmaradása), vagy bármi más, amit a szerződő felek az adásvételi szerződésben lényeges és súlyos szerződésszegésnek minősítenek.

Kockázatok

Kötbér kikötésére csak írásban van mód, viszont több fajtája létezik (késedelmi kötbér, hibás teljesítési kötbér, meghiúsulási kötbér). Kockázat lehet például, ha ha tervasztalról vásárolsz újépítésű lakást, ilyenkor ügyelj arra, hogy a szerződésben csúszás esetére kötbérfizetési kötelezettség is ki legyen kötve. Gyakorta kötnek ki kötbért arra az esetre is, ha a vevő késedelmesen fizeti a vételárrészletet, vagy az eladó késedelmesen adja birtokba az eladott lakást, netán hibásan teljesít.

Ne legyen túlzó

A szerződési szabadság elvéből következik, hogy a kötbér mértékét a felek szabadon határozhatják meg. A túlzott mértékű kötbér összegét azonban a bíróság – ugyanúgy, mint a foglalónál – mérsékelheti. A túlzott mértékű kötbérkikötés ugyanis nem szerződést megerősítő elem lenne, hanem erőfölénnyel való visszaélést, általában joggal való visszaélést eredményezne. n

Forrás: www.levinsonlawbocaraton.com

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.