Forrás: Europress

Tetőfelújítás kisokos: minden, amit érdemes tudnod róla

Ha úgy érzed, ráfér a tetődre egy kis tatarozás, akkor vedd figyelembe a most következő tippeket mielőtt belevágnál a tetőfelújítás munkálataiba.

Alapvető alapanyagok

A tetőfedő anyag megválasztása a ház elhelyezkedésétől és az ízlésedtől is függ. Emellett a tetőmagasság is befolyásolja az anyagválasztást, hiszen van, ahol meredekebb, van ahol alacsonyabb tetőhöz kell anyagot keresni.

Íme a leggyakoribb lehetőségek:

  • bitumenes zsindely: olcsó, könnyen beszerezhető, de nem túl dekoratív megoldás
  • fazsindely: drága, de nagyon dekoratív opció, emellett nagyon tartós is
  • fém vagy alumínium tető: egyre népszerűbb tetőváltozat, tűzálló és tartós, azonban speciális szakemberre van szükséged a telepítésükhöz
  • palatető: nehéz, drága, de nagyon jó minőségű
  • műpala: ez az újrahasznosított anyag nagyon hasonlít a kőpalához, azonban annál jóval könnyebb és időtállóbb
  • agyag vagy kerámiacserép: habár gyönyörű és még mindig gyakori, egyre inkább váltja fel más tetőfedő anyag

Mire figyelj fokozottan tetőfelújítás esetén?

Tetőcserénél általában a korábbi fedőanyagot teljesen eltávolítják. Éppen ezért az új réteg felvitelekor figyelembe kell venned az alábbi szempontokat:

  • súly: nagyon nem mindegy, milyen anyag volt az új tetőfedő anyagod előtt. Ha például könnyű faanyag tetőd volt, akkor a tetőszerkezet nem fogja elbírni egy palatető súlyát.
  • javítás: ne kövesd el azt a hibát, hogy a tetőszerkezet hibáit nem korrigálod az új tető előtt. A kisebb-nagyobb szabálytalanságok kiküszöbölése után sokkal tartósabb lesz a tetőfelújítás.
  • hulladék csökkentése: ha a tető rétegezését választod, és nem a régi anyag eltávolítását, akkor az értelemszerűen kevesebb hulladékkal jár, bár nem minden esetben kifizetődő.

A tetőfelújítás folyamatai

Ha megérted az egész folyamatot, könnyebben hozol majd döntéseket, és könnyebben irányítod a szakembereket is.

A közepes méretű, profin installált tetőfedés 3-4 napot vesz igénybe.

  1. A régi tetőcserepek, zsindelyek eltávolításával kezdenek. Ezeket egy konténerbe gyűjtik, majd a régi, elhasználódott szegélyeket is leszedik.
  2. A következő lépés a kisebb nagyobb hibák kijavítása. A rossz gerendák kicserélése ugyanúgy a tetőfelújítás részét képezik.
  3. Nem árt, ha megvéded már előre az olvadó jég okozta károktól a tetőd. Ehhez egy különleges védőréteget telepítenek a tetőre, így a beszivárgó víz nem korhasztja el majd a fát.
  4. Ezt követően az úgynevezett tetőfedő papírt helyezik a szerkezetre, így a nagy esőzések sem okoznak kárt.
  5. A tető széle körül elhelyezik a szegélyt.
  6. Szükség esetén új esőelvezetőt helyeznek fel, amelyet a tetőfedélhez szögelnek, majd lezárják.
  7. Az eresztől a csúcs felé haladva felviszik a zsindelyeket.
  8. A különféle nyílásoknál (tetőablakok, kémény, szellőzőnyílások stb.) különös odafigyelésre van szükség, hiszen itt szivároghat be a víz esőzésekkor.
  9. Beszerelik a tetőgerinc szellőzőnyílását. Ez elősegíti a tetőtér légáramlását és nagy szerepet játszik a forróság megakadályozásában, továbbá a téli problémák kiküszöbölésében. Idősebb tetőkön nem feltétlenül telepítik őket, azonban tetőfelújítás esetén érdemes számolni velük.
  10. Ha feltelepítettek minden fontos elemet, jöhet a takarítás.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.