Forrás: Europress

Tapétázási kisokos – Így készítsd elő a falat

Előkészítés során van pár olyan követelmény, aminek teljesülnie kell ahhoz, hogy minőségi eredményt érhess el. Ehhez a falfelületnek egyenletesnek, száraznak és simának kell lennie.

Felkészülés a tapétázásra

Mint minden felújítási és építkezési feladat során, a biztonság itt is elsődleges. Mielőtt bárminek is nekikezdenél, gondoskodj arról, hogy téged és a veled dolgozókat ne érhesse semmilyen baleset. Ehhez áramtalanítsd a tapétázandó helyiséget.

A szükséges eszközök beszerzése

Ahhoz, hogy tökéletes legyen a művelet, az alábbi eszközökre lesz szükséged:

  • ecset és roller
  • tapétaegyengető és tálca
  • tapétaecset (ha papírtapétáról van szó)
  • vonalzó és zsineg
  • colostok
  • vonalzó
  • védőpapír a padlóra
  • éles olló
  • vödör, szivacs, víz
  • vágó vonalzó és jegyzettömb
  • tapétaragasztó
  • ragasztótábla

A környezet megtisztítása

Az útban lévő vagy megóvandó tárgyakat távolítsd el a helyiségből. Beletartozik ebbe az is, hogy áramtalanítás után eltávolítod a villanykapcsolókon lévő borítást, valamint a helyiségben lévő szegélyléceket. Ezeket jelöld is meg, hogy a későbbiekben tudd, hova kell visszahelyezned őket. A falon lévő akasztók, csavarok, szögek stb. szintén száműzésre kerülnek a tapétázás előtt.

A fal megtisztítása

Ezt követi az egyik legfontosabb lépés: rendbe tesszük a falat. Ha a falon régi tapéta van, jobb eltávolítani, mivel valószínűleg az alatta lévő ragasztó már nem túl megbízható, így a rá felvitt új tapéta élettartama csökkenne. Ezt a régi tapétát oldószerrel tudod leszedni, előtte azonban egy kefével, sniccerrel vagy ollóval bolygasd fel a régi anyagot, hogy az oldószer könnyűszerrel behatolhasson alá. Adj bőven tapétaoldót a falnak, így biztosan megszabadulsz majd a nemkívánatos régi rétegtől.

Vannak olyan anyagok is, melyektől csak hígítóval tudsz majd megszabadulni. Ha megtisztítottad a felületet a hígítóval, alaposan öblítsd le, majd dörzsöld át a falat.

Festett felület esetén szintén a hígító lesz a barátunk. Minden oda nem illő, lelazult festékdarabot el kell távolítani a falról, a repedéseket pedig be kell tömni, és az egész falfelületet simára kell csiszolni. Hasonlóan kell eljárni vakolt és beton felületeknél. A sima, hézagmentes felület a lényeg.

Ha fát vagy ahhoz hasonló felületet akarsz tapétázni, a rések kitöltése után dörzsölni és ragasztani kell a felületet.

A fal teljes tisztítása

A falfelület megtisztítása alatt nem csak a korábbi anyagok eltávolítását értjük, hanem az esetleges szennyeződéseket is. Viszlát olaj, penész, rozsda, folyadék, korom. A tökéletes tisztaságra kell törekedni. Penész esetén használd a speciális penészeltávolító folyadékot, mivel ez az alattomos anyag tönkreteheti az új tapétád.

A gipsz használata

Ha repedéseket, lyukakat találtál a falban, használj gipszet. Így gyorsan megszabadulhatsz a sérült falrészektől, az épületgépészeti vezetékek, nagyobb hibák helyét azonban mészhabarccsal oldd meg. Az első réteg glettelés után várd meg az anyag száradását, majd csiszold le újra, ezt követően pedig jöhet a második réteg glettanyag. Ezt ugyanúgy érdemes lecsiszolni.

A fal alapozása

Az utolsó ponthoz érkeztünk, már csak a falfelület tökéletesítése van hátra. Ez a rész teszi igazán szívóssá és kikezdhetetlenné a falad. Az alapozóanyagot mindig megfelelően hígítsd a legjobb eredmény elérése érdekében!

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.