Forrás: Europress

Festés előtti teendők – A legjobb tippek szakértőktől

Javaslunk most pár tippet, melyeket érdemes számba venned, mielőtt ecsetet vagy hengert ragadsz.

Bevásárlás

Hogy mire is van szükségünk a festéken kívül? Mindenképpen írjuk fel a bevásárló listánkra a teddy hengert (ebből többet is érdemes) a hozzá tartozó lehúzó ráccsal együtt, jó minőségű, több méretű ecsetet, alapozót, maszkoló szalagot, szájmaszkot, műanyag kesztyűt, festékkaparót (spakli), ha a falat javítani is szükséges, akkor glettanyagot, glettvasat, finom csiszolópapírt.

Előkészületek

A jó munkához elengedhetetlen a megfelelő előkészület: a szoba kipakolását követően kezdődhet a konnektorok, kapcsolók leszedése, a parkettaszegélyek leragasztása. Nagyon ügyeljünk arra, hogy a lakás áramtalanítását az elsők között elvégezzük. A maszkoló szalaghoz és a takarófóliához használati utasítás nem szükséges. Próbáljuk meg minél alaposabban lezárni azokat a területeket, ahova nem szeretnénk, hogy festék jusson.

A legfontosabb a biztonság

Ha létrára állunk, nem kell a tapasztalt festő módjára lépkednünk vele, maradjon ez a mesteremberek kiváltsága. Ha magasan szeretnél festeni, fektess be egy erős létrába. Esetleg egy olyanba, ahol van külön hely a festőkellékeknek, így nem kell fel és le ugrálnod róla.

Színválasztás

A színválasztás nem könnyű kérdés. Sokan elkövetik az a hibát, hogy nem veszik figyelembe az otthonuk adottságait, belsőépítészeti stílusát vagy akár a berendezési tárgyaikat. A diszharmónia nagyon idegen érzetet tud kelteni, és garantáltan azon fogsz rövid időn belül gondolkodni, hogy mi legyen az új szín. A választásnál gondolj arra, hogy miként szeretnéd érezni magad a szobában. A kék és zöld színek nyugtatnak, a sárga feldob, a narancssárga és a piros árnyalatai felpörgetnek. A pihenő szobákban ragaszkodj a semleges pasztell színekhez.

Mintavétel

A színválasztás azért sem könnyű feladat, mert hiába szép a kiválasztott szín, előfordulhat, hogy nem mutat jól a falon vagy az adott fényviszonyok között. Ezért a javaslatunk az, hogy a kiszemelt tónus néhány árnyalatát vigyük fel egy tiszta, fehér felületre. Ezután ezt a szoba különböző részeiben elhelyezve vizsgáljuk meg, hogy az egyes napszakokban és fényviszonyok (legyen az természetes vagy mesterséges fény) között miként hatnak a színek.

Koszos falak

Az eredetileg piszkos fal az egyik legnagyobb oka annak, hogy a házi barkácsolók végül elégedetlenek lesznek az eredménnyel. A szennyeződés és a por megakadályozhatja a friss festék megfelelő tapadását, ezért a festés megkezdése előtt legalább mosd le a falakat meleg szappanos vízzel. Komolyabb szennyeződés esetén a megoldás a csiszolópapírral történő alapos csiszolás, amivel ugyan több idő mehet el, mint magával a festéssel, azonban a jó munkát ez garantálja. A falak komoly hibája esetén (szögek, tiplik, repedések helyén) a glettelés elkerülhetetlen.

Alapozás

Az alapozó festékekkel rengeteg időt takaríthatunk meg, és annak hála a végleges szín sem fog foltosodni. De ettől függetlenül valószínű, hogy egynél több réteget kell felvinnünk az egyenletes, szép felülethez. Ha a régi festék lakk vagy magasfényű hatású volt, akkor az csak egy másik lakk- vagy magasfényű festékkel kenhető le.

A szükséges anyagmennyiség

Kevés dolog lehet annál bosszantóbb festés közben, mint amikor félúton elfogy a festék. Mérd fel azt a felületet, amelyet szeretnél lefesteni, majd ellenőrizd a festékdoboz oldalára nyomtatott négyzetméret-becsléseket. Javasoljuk, hogy inkább dupla réteggel számolj, akkor is, ha a festék az ígéri, hogy elegendő egy is.


Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.